علائم و درمان اختلال بیش فعالی (ADHD)

3
اختلال بیش فعالی یک اختلال ناتوان کننده ارتباطی در کودکان می باشد که میتواند به صورت همان اختلال در سنین بزرگسالی نیز فردِ مبتلا را تا مرگ دنبال کرده و یا تبدیل به بیماری های شخصیتی و از جمله ی بارز آنان بیماری “شخصیت مرزی (Borderline Personality Disorder)” گردد.

این اختلال در درجه اول جنبه وراثتی داشته و از والدین درجه یک (پدر و مادر، پدر بزرگ، مادر بزرگ، عمو، دایی، خاله و عمه) می تواند به کوک منتقل شود. کودکان دیگر اعضای فامیل، خصوصا فامیل پدری نیز نوعی از این اختلال را در صورت ژنتیک بودن بروز خواهند داد.

جنبه اکتسابی بیماری بدلیل استفاده مادر از مواد مخدری همچون شیشه (متانفتامین)، ماری جوانا و دیگر محرکها و سیگار می باشد. همچنین شرایط نامساعد روانی مادر در هنگام بارداری مثل ابتلا به وسواس، اختلافات شدید زناشویی، بیماری دوقطبی و امثالهم نیز می تواند باعث بروز این اختلال در کودک گردد.

اختلال بیش فعالی تفاوت عمده ای در گروه پسران نسبت به دختران دارد و این تفاوت در میزان شدت علائمی است که در ذیل به آنها اشاره خواهد شد. اما در مجموع دختران از پراکندگی حواس بیشتری رنج برده در حالیکه پسران از فعالیت های فیزیکی بدون آرام و قرار بیشتری رنج می برند. دیگر علائم در هر دو جنس بصورتی یکسان اتفاق میافتند.

علائم بیماری بیش فعالی عبارتند از:

مورفولوژیک (ظاهری)
۱. لاغری و یا چاقی مفرط و خارج از سن مورد انتظار فرد
۲. ظاهری کودکانه تر از سن مورد انتظار فرد به نحوی که اطرافیان متوجه این تضاد می گردند
۳. قوز کردن در هنگام نشستن
۴. تیک آوایی و یا جسمی (۷۲.۵ در صد مبتلایان به اختلالِ همپوشان تیک در ADHD در بُرحه ای از زندگی از دیگر بیماری های روان رنج خواهند برد)
۵. انرژی بی پایان برای بازی، تلویزین، حرف زدن

 

نورولوژیک (Neurology)
۱. ضعف بنیه خصوصا در انجام کارهای طولانی خلاف میل بیمار
۲. بد غذایی و یا پر خوری
۳. بی تحمل و کلافگی شدید در مقابل موانع و مشکلات
۴. شب ادراری
۵. اختلالات یادگیری (درک مطلب – خواندن -€“ نوشتن -ریاضیات)

حسی (Sensory)
۱. سرد مزاجی و یا میل زیاد جنسی
۲. حس نا امنی
۳. فوبیا (ترس از اجتماع – ترس از رها شدن -ترس از مشارکت در بازی و کار) و ترس های خرافاتی
۴. ناتوانی در کنترل امیال
۵. درد دوستی (کندن موهای ابرو، سر و مژه ها -€“ کندن زخم های بدن-زخم کردن بدن با اجسام تیز)
۶. تکانه ای و ویری بودن (Impulsiveness)
رفتاری (Behavioral)
۱. پر حرفی و تکرار مکرر موضوعات
۲. عجول بودن برای انجام کارها و دریافت خدمات درخواستی
۳. ریسک پذیری غیر متعارف
۴. انواع وسواس (Compulsion)
۵. گیر دادن مقطعی به موضوعات (Hyper Focus)
۶. نافرمانی و پرخاشگری خارج از تناسب با محرک

توجه داشته باشیم که هیچیک از علائم فوق الذکر بتنهایی ملاک اختلال نبوده بلکه داشتن یک و یا چند شاخص از هر یک از چهار گروه فوق نشانگر اختلال بیش فعالی می باشد.

درمان
در حال حاضر روشهای درمانی گوناگونی برای درمان اختلال بیش فعالی (ADHD) وجود دارد. نوروفیدبک نرم افزاری کامپیوتری است که در بیانی ساده مغز را برای تمرکز کردن بر روی موضوع مورد نظر تربیت می کند. دارو درمانی با استفاده از دارو های محرک (ریتالین، استراموکس و استراترا) سعی در کانالیزه کردن مغز و ایجاد تمرکز می نمایند. روان درمانی با استفاده از روشهای CBT، BT، کار درمانی و دیگر روشهای مرسوم سعی در ابزار سازی برای پاسخ به محیط می نمایند.

نکته حائز اهمیت این است که هیچیک از این روشها به تنهایی کارایی لازم را نداشته و ترکیب و تلفیقی از دارو درمانی و روان درمانی برای رسیدن به درمان نیاز می باشد.

دکتر نویری (Dr. Noviri)

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. حسن حیدری نراقی می گوید

  با تشکر از مطالبتان

  1. ..... می گوید

   سلام..تا الان مورد ظاهری مخصوصا چهره کودکانه رو به عنوان یکی از علایم بیشفعالی ندیده بودم من ۲۱ سالمه ولی قیافم به ۱۰ ۱۲ ساله ها میخوره هیچ اغراقی هم ندارم..درحدی که اکثرا فکر میکنن دروغ میگم سنم رو..من خیلی وقته میدونم بیشفعالم از ۷ ۸ سالگی از اطرافیانم معلم..ناظم..باشگاه و.. تا حالا خیلی شنیدم..بیقراری ..حواسپرتی لعنتی و…ولی نمیدونستم هیچ وقت چرا انقد قیافم بچگونس ..پس ممکنه به خاطر این باشه

 2. بهار می گوید

  سلام
  بسیار ممنون و سپاسگزارم از مطالب و اطلاع رسانیتان.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.