آلزایمر چیست؟ علائم و درمان آلزایمر

0
در این سری از پادکست های روانشناسی میپردازیم به موضوع آلزایمر چیست؟ علائم و درمان آلزایمر، علائمی که نشان دهنده شروع آلزایمر در افراد می باشند و دلایلی که به شروع بیماری آلزایمر در مغز کمک می کنند – دکتر نویری

 

 

بیماری آلزایمر نوعی اختلال پیشرونده است که باعث هدر رفتن سلولهای مغزی (تحلیل رفتن) و مرگ آنها می شود. بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است – کاهش مداوم در تفکر ، مهارت های رفتاری و اجتماعی که توانایی فرد را برای عملکرد مستقل مختل می کند.

علائم اولیه بیماری ممکن است فراموش کردن وقایع یا مکالمات اخیر باشد. با پیشرفت بیماری ، فرد مبتلا به آلزایمر دچار کمبود شدید حافظه می شود و توانایی انجام کارهای روزمره را از دست می دهد.

داروهای فعلی بیماری آلزایمر ممکن است به طور موقت علائم را بهبود بخشیده و یا سرعت افت را کاهش دهند. این روش های درمانی گاهی اوقات به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کمک می کند تا عملکرد خود را به حداکثر برسانند و برای مدتی استقلال خود را حفظ کنند. برنامه ها و خدمات مختلف می توانند به حمایت از مبتلایان به آلزایمر و مراقبان آنها کمک کنند.

علائم
کاهش حافظه علامت اصلی بیماری آلزایمر است. نشانه اولیه بیماری معمولاً مشکل در به خاطر سپردن وقایع یا مکالمات اخیر است. با پیشرفت بیماری ، اختلالات حافظه بدتر شده و سایر علائم ایجاد می شود.

در ابتدا ممکن است فرد مبتلا به بیماری آلزایمر از داشتن مشکل در به خاطر سپردن چیزها و سازماندهی افکار آگاه باشد. یکی از اعضای خانواده یا دوست ممکن است بیشتر متوجه چگونگی بدتر شدن علائم شود.

تغییرات مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر منجر به مشکلات فزاینده ای در موارد زیر می شود:

 

بیشتر ببینید:
کلاس پرورش عزت نفس - پر محبت بودن

 افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است:

 گفتگوها ، قرارها یا رویدادها را فراموش کنید و بعداً آنها را به خاطر بسپارید
در مکان های آشنا گم شوید
در یافتن کلمات مناسب برای شناسایی اشیا، ، بیان افکار یا شرکت در مکالمات مشکل دارید

قضاوت و تصمیم گیری
توانایی تصمیم گیری و قضاوت منطقی در موقعیت های روزمره کاهش می یابد. به عنوان مثال ، یک فرد ممکن است در تعاملات اجتماعی انتخاب های ضعیف یا غیر مشخصی انجام دهد یا لباس نامناسب با آب و هوا بپوشد. ممکن است پاسخ موثر به مشکلات روزمره ، مانند سوختن غذا روی اجاق گاز یا شرایط رانندگی غیرمنتظره دشوارتر باشد.

تغییر در شخصیت و رفتار
تغییرات مغزی که در بیماری آلزایمر رخ می دهد می تواند بر روحیه و رفتار تأثیر بگذارد. مشکلات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

افسردگی
بی علاقگی
کناره گیری اجتماعی
نوسانات خلقی
بی اعتمادی به دیگران
تحریک پذیری و پرخاشگری
تغییر در عادات خواب
سرگردان
از بین بردن مهارها
هذیان ، مانند باور داشتن چیزی به سرقت رفته است

جلوگیری از آلزایمر
بیماری آلزایمر یک بیماری قابل پیشگیری نیست. با این حال ، تعدادی از عوامل خطر زندگی برای آلزایمر می توانند اصلاح شوند. شواهد نشان می دهد که تغییر در رژیم غذایی ، ورزش و عادات – گام هایی برای کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی – همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و سایر اختلالات باعث زوال عقل را کاهش دهد. گزینه های زندگی سالم برای قلب که ممکن است خطر آلزایمر را کاهش دهد شامل موارد زیر است:

به طور منظم تمرین کن
رژیم غذایی با محصولات تازه ، روغنهای سالم و غذاهای کم چربی اشباع شده داشته باشید
برای کنترل فشار خون ، دیابت و کلسترول بالا از دستورالعمل های درمانی پیروی کنید
اگر سیگار می کشید ، برای ترک سیگار از پزشک خود کمک بگیرید

مطالعات نشان داده است که کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر با شرکت در رویدادهای اجتماعی ، خواندن ، رقص ، بازی های رومیزی ، خلق هنر ، نواختن ساز و سایر فعالیت هایی که نیاز به تعامل ذهنی و اجتماعی دارند ارتباط دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 9 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+