اختلالات یادگیری در کودکان و بزرگسالان

0
اختلالات یادگیری ناتوانی در درک و یادگیری های جدید مورد نیاز هستند . این ناتوانی ها نوعی اختلال عملکردی مغز و در حیطه ی ارتباطات می باشند ، این به آن معنی است که فرد مشکلات هوشی و ذهنی ندارد بلکه در زمینه تفسیر اطلاعات ارتباطی با کندی و تاخیر همراه است.

اختلالات یادگیری در ۳ حیطه رخ می دهند :

۱) اختلال در درک: مطالب به صورت درستی در ذهن درک نمیشوند.

۲) اختلال در پردازش: مطالب درک میشوند ولی بطور زنجیره وار در کنار هم قرار نمیگیرند.

۳) اختلال در ابراز: مطالب درک و پردازش می شوند و فرد در ابراز مناسب آنها ناتوان است.

توجه داشته باشیم که این ناتوانی ها در طول زندگی فرد وجود دارند و چالش برانگیز شدن آنها در زندگی معمولی به نوع و شدت اختلال بستگی دارد . بسیاری از افراد قادرند این ناتوانی های خفیف را بپوشانند و عملکرد موفقی در جامعه داشته باشند ولی برای برخی دیگر از آنها این اختلالات مشکلاتی جدی در کار، تحصیل و یا ارتباطاتشان با دیگران به وجود می آورد.

بارزترین علایم مشکلاتی در مهارتهای شنیدن و زبانی است و فرد باید در تجربیات روزمره اش این علایم را نشان دهد و هر کدام از این علایم از خفیف تا شدید میتوانند گزارش شوند.

_انواع-اختلالات-یادگیری-learning-disability

از علایم اصلی این اختلال:

 • املای ضعیف
 • مشکل در درک نکته یا معنا در مکالمه
 • جا انداختن کلمات هنکام خواندن
 • تلفظ اشتباه کلمات
 • دست خط بهم ریخته و خط خوردگی های زیاد
 • مشکلاتی در عملیات ریاضی
 • مشکلات توجه در کار و موقعیت های دیگر
 • ضعف درپیروی از دستورالعمل ها و یا تمام کردن تکالیف یا و ظایف محل کار
 • به آسانی حواسش پرت می شود
 • در درک خلق و احساسات دیگران مشکل دارند
 • مشکلات در ارتباطات نوشتاری و کلامی به مقتضای سن

اگرچه این اختلال از هنگام تولد در کودک حضور دارد ولی ظهور علایم بیشتر در زمانی که کودک در سن مدرسه قرار دارد رخ میدهد به این دلیل که والدین در آن هنگام که کودک را با همسن و سالانش مقایسه کرده و متوجه تفاوت ها یی در یادگیری کودک می شوند.

اغلب LD (اختلالات یادگیری) با اختلالات دیگری از جمله بیش فعالی ، نافرمانی مقابله ای (ODD) و اختلال سلوک همراه می شود ولی بیشترین همپوشانی را با اختلال بیش فعالی دارد. ترکیب علایم LD و ADHD مشکلات تحصیلی و اجتماعی زیادی را برای افراد به وجود می آورد.

عواملی که ریسک این بیماری را بالا میبرند عبارتند از:

 • – الکل ویا سوء مصرف مواد در دوران بارداری
 • – اسیب ها ی هنگام تولد
 • – آسیب سیستم عصبی در دوران جنینی یا بعد از تولد
 • – وراثت
 • – وزن کم در هنگام تولد
 • – استفاده از داروها مثل داروهای درمان سرطان یا سرطان خون در کودکان
 • – سوء تغذیه
 • – نوزاد نارس
 • – نقص حسی مثل کم شنوایی یا بینایی ضعیف

اگر شما مشکوک به اختلال یادگیری در خود یا فرزندتان هستید ۳ گام زیر را دنبال کنید:

۱ – ارزیابی کنید : ارزیابی معمولا توسط روانشناسان با تخصص ویژه در اختلالات یادگیری انجام می شود. تشخیص میتواند دارای طیف باشد. از خفیف تا شدید. و همچنین ارزیابی شامل موارد محیطی ، اجتماعی ، احساسی و همچنین تست ها میباشد.
متخصص ، توانایی های استدلال کاری ، حافظه و سرعت پردازش شما را سنجش میکند و این سنجش میتواند بر اساس یک آزمون استاندارد هوشی انجام شود.

۲- طراحی یک برنامه ی درمانی : نتیجه ی ارزیابی شما منجر به یک یا دو راهکار خواهد شد.
اول) آموزشی درمانی دوم) ترمیمی جبرانی
در کودکان درمان آموزشی میتواند این اختلال را بطور اصولی و از پایه درمان کند . برای بزرگسالان به دلیل مشغله ی زیاد ، بهتر کردن عملکرد شغلی و بین فردی شان در الویت قرار دارد و راهکار ترمیمی و جبرانی برای آنها مفید تر خواهد بود .

۳- کار کردن با متخصص اختلالات یادگیری : متخصص با توجه به سن ، نوع و شدت اختلال، راهکارهایی را که به نسبت هر فرد فرق میکند تدوین کرده و در جلسات درمانی که هفته ای یکبار برگزار میشود آموزش میدهد.

درمان اختلالات یادگیری در کودکان و بزرگسالان

اختلالات یادگیری به طور کامل قابل درمان نیستند ولی با تشخیص به موقع و مداخلات درست درمانی می توانیم علایم بیماری راکاهش دهیم بطوریکه فرد بتواند زندگی عادی و معمولی خود را دنبال کند. همانطور که گفته شد درمان های رایج برای LD آموزش های ویژه و درمان های گفتاری و زبانی برای کودکان و راهکار های ترمیمی برای بزگسالان است . البته در طول مدت درمان های آموزشی در صورت تشخیص روانپزشک داروهایی هم برای بالا بردن توجه و تمرکز تجویز می شود.

توجه داشته باشیم هنگامی که فردی دچار اختلال یادگیری است تمرکز روی درس هایی که در آن ها ضعف نشان می دهد اورا ناکام تر می سازد . مثلا دانش آموزی در درس ریاضی ضعیف عمل میکند و نمی دانند که ممکن است دچار اختلال ریاضی باشد و بنا بر خواسته ی خود و یا راه و رسم خانوادگی به سمت رشته ی ریاضی پیش میرود در صورتیکه والدین او می دانند که فرزندشان در امور کامپیوتر و شبکه بسیار خوب عمل میکند.

او میتواند در دبیرستان و یا هنرستان رشته ی کامپیوتر بخواند و بسیار موفق باشد. اغلب خانواده ها تعصب عجیبی روی این مساله دارند که فرزندشان در هنرستان درس نخواند. در نهایت فرزند با دنبال کردن رشته ریاضی یا نمیه کاره رها کرده و یا هرگز در آن رشته موفق نخواهد بود.

برای موفقیت باید روی توانایی ها سرمایه گذاری کرد نه روی ضعف ها . ما ضعف ها را بهبود میبخشیم تا جنبه ها و بُعد های بیشتری داشته باشیم که در مسایل مختلف زندکی از انها استفاده کنیم.ولی سرمایه گذاری اصلی ما همواره روی توانمندیها و مهارتهاست.

درمان اختلالات یادگیری
اختلال یادگیری اختلالی دائمی است، ولی با تشخیص و مداخله به موقع می‌توان مهارت‌های کودک را در سطح بهینه‌ای گسترش داد، به گونه‌ای که بتواند همچون سایر افراد زندگی طبیعی داشته باشد. در حال حاضر می‌توان کودکانی که در معرض ابتلا به مشکلات یادگیری هستند را در دوران پیش از دبستان شناسایی کرد؛ در این صورت به احتمال بیشتری قادر به درمان این اختلال خواهید بود.

با افزایش سن کودکان شدت اختلال یادگیری در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و معمولاً این اختلال در پسر‌ها نسبت به دختران بیشتر مشاهده می‌شود. کودکان دچار اختلال یادگیری باید برای بهبودی به درمانگرانی مراجعه کنند که علاوه بر داشتن تحصیلات دانشگاهی دوره‌های تخصصی ویژه در زمینه اختلال یادگیری را نیز گذرانده باشند.  

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+