اختلالات خواب،علل و روش درمان [داشتن خواب عمیق]

0

اختلالات خواب، علل و راه‌های درمان [داشتن خواب عمیق]

در پادکست زیر دکتر نویری به دلایل بی خوابی و بد خوابی میپردازد و راهکارهایی برای داشتن یک خواب درست و با کیفیت

به طور کلی، هر فردی باید ۷ الی ۸ ساعت مفید در طول شبانه‌روز به مغز خود استراحت بدهد و بخوابد؛ وقتی ساعت و میزان خواب شبانه به هم می‌ریزد، پای اختلال خواب و عوارض آن به زندگی باز خواهد شد.

اختلالات خواب، شرایطی هستند که بر توانایی خوب خوابیدن به‌طور منظم تأثیر می‌گذارند، این اختلالات چه در اثر یک مشکل سلامتی ایجاد شوند، چه به‌خاطر استرس بیش‌ازحد باشد، روزبه‌روز شایع‌تر می‌شوند.طبیعی است که فر برخی از شبها در هنگام خواب با مشکل روبرو شود، اما طبیعی نیست که مرتباً شبها از خواب بیدار شود و یا در طول روز احساس خواب آلودگی کنید.

اختلالات خواب ، زیاد یا کم خوابیدن، پریدن از خواب، نرفتن به مرحله خواب عمیق و سخت به خواب رفتن است. با توجه به نوع اختلال خواب، افراد ممکن است به‌سختی به‌خواب بروند و در طول روز به‌شدت احساس خستگی کنند. کمبود خواب می‌تواند روی انرژی، خلق‌وخو، تمرکز و سلامت کلی تأثیر منفی بگذارد.

یکی دیگر از دلایل و علتهای اختلال در خواب استرس و اضطراب می باشد. معمولا استرس و اضطراب تاثیر منفی و بدی روی روند خواب می گذارند و خوابیدن را با مشکل مواجه می کنند. کابوس دیدن، حرف زدن و یا راه رفتن در خواب از جمله تاثیرات منفی استرس بر پروسه خواب هستند.

اختلال خواب

علائم اختلالات خواب

علائم اختلالات خواب می تواند با توجه به شدت و نوع این اختلالات در افراد مختلف متفاوت باشد. همچنین در شرایطی که اختلالات خواب در اثر یک بیماری یا عامل زمینه ای دیگر به وجود آمده باشد، ممکن است علائم آن بسیار متغیر باشد اما علائم کلی اختلالات خواب عبارتند از مشکل در به خواب رفتن یا خواب ماندن، ضعف و خستگی در طول روز، میل شدید به چرت زدن در طول روز، بدخلقی، زودرنجی و اضطراب،. حواس پرتی و عدم تمرکز و افسردگی.

 

روش درمان اختلالات خواب می تواند با توجه به نوع این اختلالات و عامل زمینه ای ایجاد کننده آن، متفاوت باشد. ما در کلینیک اختلالات خواب و مغز و اعصاب بر ابعاد نورولوژیکی و روانی بیمارانی که به اختلالات خواب دچار شده اند، تاکید خاصی داریم. اختلالات خواب در بیماران مبتلا به بیماری های مخرب اعصاب از قبیل صرع و سکته مغزی می تواند بسیار شایع باشد و هرگونه اختلالات غیر طبیعی و مداوم در خواب این بیماران باید مورد آزمایش قرار بگیرد.

با وجود تفاوت های زیادی که در روش های درمان اختلالات خواب وجود دارد، معمولا برنامه درمان هر نوع از این اختلالات شامل ترکیبی از درمان های پزشکی و تغییراتی در شیوه زندگی بیمار است. درمان های پزشکی برای اختلالات خواب می تواند شامل هر یک از موارد زیر باشد

اختلال خواب

قرص خواب
مکمل های ملاتونین
داروهای ضدحساسیت یا سرماخوردگی
داروهایی برای درمان بیماری یا عامل زمینه ای که باعث اختلالات خواب شده
است.
محافظ دهانی (معمولا برای دندان قروچه)
بهداشت خواب و تغییر در شیوه زندگی
اصلاح شیوه زندگی و رعایت بهداشت خواب به ویژه در صورتی که با سایر درمان های پزشکی همراه باشد، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر بهبود کیفیت خواب شما داشته باشد.

اگر هر روز در ساعت خاصی به رختخواب بروید و در ساعت خاصی هم بیدار شوید، کیفیت خواب شما به طور چشمگیری بهبود پیدا می کند، حتی خواب طولانی تر از معمول در روزهای تعطیل آخر هفته نیز می تواند باعث شود در طول هفته نتوانید به راحتی به خواب بروید یا از خواب برخیزید.

منبع: برترین ها

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × پنج =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link