اضطراب جدایی در کودکان از علل تا درمان

0
وابستگی به والدین و عدم تمایل به جدایی از آن‌ها عادی‌ترین و معمول‌ترین رفتاری است که در کودکان دیده می‌شود. اما این وابستگی که تا حد مشخصی طبیعی است، از جایی تبدیل به اختلال اضطراب جدایی می‌شود. درواقع رفتارهای کودکان در مخالفت با جدایی از والدین‌شان آن‌قدر عادی و طبیعی و معمول جلوه می‌دهد که بسیاری تصور نمی‌کنند چنین واکنش‌هایی می‌تواند ریشه‌ای روانی داشته باشد و مشکلاتی در آینده فرزند دلبندشان ایجاد کند.

حال اینکه اضطراب جدایی از والدین تنها در سنین ۱۲ تا ۱۸ سال واکنشی عادی و مقتضی سن محسوب می‌شود. در صورت مشاهده علائم این اختلال بسته به میزان و درصد شدت آن، ممکن است کودک نیاز به درمان‌های روانشناسی داشته باشد.

گاهی نیز این معضل تنها با برخی رفتار درمانی‌ها و واکنش‌های صحیح والدین به اضطراب کودکان‌شان، مرتفع می‌شود. اما برای درپیش گرفتن هریک از راه‌های درمانی و راه‌حل‌های این اختلال باید نسبت به عوامل ایجاد و علائم آن آگاهی لازم را داشته باشید.

 

اضطراب جدایی

 

علائم اختلال اضطراب جدایی از والدین چیست؟

ابتدا باید دانست مشاهده این علائم در کودکان بین ۵ تا۷ سال می‌تواند نگران کننده‌تر از سنین دیگر باشد. اما ممکن است واکنش‌های اضطراب آلودی از کودکان ۳ تا ۵ سال نیز هنگام جدایی از والدین دیده شود. در این موارد، معمولا رفتار درمانی پاسخگو خواهد بود و نگرانی‌ها از جدی شدن اختلال کاهش می‌یابد.

– ترس از جدایی از اعضای خانواده، به نوعی که نگران است بعد از جدایی دیگر آن‌ها را نداشته باشد.

– ترس از اتفاق ناگوار برای نزدیکان و یا از دست دادن آن‌ها.

ترس از خارج شدن از منزل، چرا که نگران است با خارج شدن از منزل تنها مانده و خانواده او را در جایی رها کنند.

– ترس از رفتن به مدرسه یا حتی خانه اقوام به دلیل احتمال جدایی از والدین

– بد خوابیدن، بی‌خوابی و کابوس دیدن، طوری که ترجیح می‌دهد در طول شب کنار والدین و نزدیکانش بماند.

– بروز علایمی مانند دل‌درد، تهوع، سردرد و یا ضعف هنگام جدایی از والدین.

لازم به ذکر است که این علائم ممکن است در هر کودک زیر سن دبستان به ندرت دیده شود. اما در صورت استمرار و یا تکرار آن در فواصل زمانی کوتاه، باید نگران بروز اختلال به صورت جدی بود. همچنین برخی کودکان ممکن است از دور شدن طولانی مدت چند ساعته شکایت داشته باشند که باز هم چندان غیر طبیعی نیست و با گذشت زمان و رفتار صحیح والدین رفع خواهد شد.

اما در مواردی کودک حتی توان جدایی از مادر یا پدر خود را به اندازه رفتن به حمام یا دستشویی ندارد. در این مواقع باید گفت کودک نیاز به پیگیری و درمان جدی دارد.

اضطراب بیمارگونه

علل اختلال اضطراب از جدایی در کودکان

آنچه در درون کودک ایجاد اضطراب از جدایی را شدت می‌بخشد، حس ناامنی در زمان دوری از والدین یا افراد نزدیکش است. این حس به دلایل مختلف در کودک ایجاد می‌شود. آن دلایل عبارتند از:

– تغییر محیط که می‌تواند محل زندگی یا مهد و دبستان را شامل شود. هرچه این تغییر بزرگتر باشد مانند مهاجرت، حس ناامنی تشدید می‌شود.

– از دست دادن یکی از والدین که می‌تواند در اثر جدایی و یا خدای ناکرده مرگ باشد. این حوادث در کودکان ۵ تا ۷ سال اضطراب شدیدی را ایجاد می‌کند.

– دلبستگی ناایمن، که به دلیل عدم حضور والدین در کنار کودک در زمان‌هایی که به آن‌ها نیاز دارد ایجاد می‌شود. در واقع کودک در سنین پایین* به دلیل بسیاری از ناتوانی‌ها نیاز به حضور امن والد در کنار خود دارد. درصورت نبود این حضور، معضل دلبستگی ناامین و به دنبال آن ترس از جدایی شکل می‌گیرد.

– روش‌های تربیتی که از اصلی‌ترین و شایع‌ترین دلایل ترس از جدایی است. درواقع در بسیاری موارد، این رفتارها و روش‌های اشتباه والدین است که به اضطراب جدایی کودک دامن می‌زند. هر روش تربتی که به کودک اضطراب از رفتارش را منتقل کند، می‌تواند منجر به ترس از جدایی شود.

فراموش نکنیم اختلال اظراب جدایی در کودکان تا سنین زیر ۳ سال به دلیل عدم رشد کافی اجتماعی کودک می‌تواند عادی باشد. اما در سنین بالاتر با تکمیل هوش اجتماعی کودک، این رفتار ا زحالت عادی خارج می‌شود و باید به دنبال راه درمان و پیشگیری از عوامل ایجاد کننده‌اش بود.

 

در همینه زمینه:

دوره فرزند پروری و تربیت

روش‌های درمان اختلال اضطراب جدایی در کودکان

پس از بررسی دقیق شرایط تربیتی و زندگی و رشد کودک، می‌توان به عوامل ایجاد اختلال دسترسی پیدا کرد. با پیدا کردن این علل، در پیش گرفتن راه‌های درمان راحت‌تر و ساده‌تر خواهد بود. درواقع با علم به دلیل ایجاد اختلال، روش‌های مناسب‌تری برای‌ درمان اتخاذ خواهد شد. در این روش‌ها دو اصل کلی در نظر گرفته می‌شود.

– رفع حس ناامنی و اضطراب در کودک

– اصلاح رفتار والدین

اصل اول با روش‌هایی در قالب بازی، گروه درمانی و درصورت لزوم روان‌درمانی پیش می‌رود. طی این دوره‌های درمانی با بالا بردن اعتماد به نفس کودک، روش‌های غلبه بر نگرانی‌ها به او آموزش داده می‌شود.

در اصل دوم، روش‌های تربیتی اشتباه والدین شناخته شده و رفتارهای صحیح جایگزین به آن‌ها آموزش داده می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + شش =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+