انحرافات و اختلالات جنسی در بیماران شخصیتی

0
مبحث بیماری ها و انحرافات جنسی مبحث گسترده ایست که علل ابتلای به آنرا میتوان در طیف گسترده ای از اختلالات هورمونی، مشکلات دستگاه های عروقی و تناسلی تا ناراحتی های روحی و روانی جستجو کرد. اما از شایع ترین دلایل انحرافات و اختلالات جنسی وجود یک یا ترکیبی از ۹ بیماری شخصیتی ای است که میتواند فرد را مبتلا کند.

بیماری شخصیتی بیماری ای است که در آن فرد مبتلا قادر به تمایز حقیقت از باورها و اعتقادات خود نیست. افکار انتزاعی وی مسایل جنسی را نیز همچون دیگر مسایل زندگی خود در هاله ای از عقده های حقارت، کنترل، تصاحب، و هیجانات کاذب فرو می برد و با آن برخوردی غیر عرفی و معمول می کند. در نتیجه ی این انتزاعی کردن بر اساس عقده ها و هیجانات او، رفتارها جنسی وی عمدتا رفتارهایی آزارگرانه، تحمیلی و یکطرفه بوده و بر تنش رابطه و ایجاد نفرت در طرف مقابل می افزاید.

بعنوان مثال؛ بیماران شخصیتی عمدتا دچار بیش فعالی یا سردی مزاج در سکس (Se*x)بوده و مانند دیگر روابط بین فردی خود قادر به نگه داشتن روال معینی در آن نیستند. حاصل این تمایلات افراطی و تفریطی، تحمیل شرایطی ناخوشایند و آزاردهنده و حتی دردناک و آسیب رساننده برای طرف مقابل است.

همچنین سکس برای بیماران شخصیتی ملاکی اصلی برای تشخیص میزان وابستگی و پایداری فرد مقابل در رابطه است و هرگونه عدم تمکین و مقاومت فرد مقابل بدون توجه به شرایط جسمی و روحی او، بی وفایی و خیانت وی در رابطه محسوب می شود.

بیمار شخصیتی

این درحالیست که بیماران شخصیتی خود هیچ وابستگی و پایداری جنسی ای در رابطه نداشته و خود را ملزم برعایت هیچ قانون و عرفی نمی دانند.
از آنجاییکه بیماران شخصیتی عمدتا ذهنی خراب، ظنین و تک بعدی به مسایل و روابط جنسی داشته وهمواره در این عذاب روحی و روانی بسر می برند که طرف مقابل در صدد شکستن تعهدات جنسی در رابطه بوده و باید از آن جلوگیری نمایند.

تهمتِ داشتن روابط نامشروع به همسر و استفاده از ابزارهای استراق صمعی (شنودی) و بصری (دوربین) مخفی در خانه، اتومبیل و محل کار همسر در همین راستای کنترل، پیش گیری و افشای خیانت وی در رابطه است. در طول زمان و فرسایش روانی ای که در فرد مقابل ایجاد میکنند، باند های عاطفی رابطه بتدریج گسیخته شده و فرد مقابل ممکن است که بسوی دیگری متمایل شود که همین دلیلی برای اثبات شک ها و تردید های اولیه در بیماران شخصیتی می شود. بیماران شخصیتی از این موضوع غافلند که ناتوانی آنان و بی عاطفه بودنشان در رابطه از دلایل اصلی شکسته شدن تعهدات عاطفی و جنسی طرف مقابل بوده و خود آنان بیشترین سهم و تقصیر را دار هستند.

مطالب پیشنهادی:

دوره سلامت جنسی

درمان بی میلی جنسی و سرد مزاجی

 

البته تعیین و تشخیص دلایل خیانت در یک رابطه، بحثی تخصصی است که مستلزم لحاظ کردن تربیت طرفین، سلائق جنسی، شرایط و موقعیت افرادِ در رابطه، محیط پیرامون، و وضعیت روحی آنهاست. در نتیجه نشانه گرفتن انگشت ملامت در مقصر کردن طرفین رابطه به خیانت بدون توجه به موارد روانشناختی فوق نه تنها کاری نابخردانه و عجولانه است، بلکه رفتاری کاملا عوامانه و یا از روی تحجر و عداوت می باشد.

انحراف جنسی

رفتارهای مریض جنسی در بیمار شخصیتی و بیمار جنسی:

زود انزالی و دیر انزالی

فرآیند انزال فرآیندی است پیچیده که علاوه بر سلامت دستگاه تناسلی فرد (نداشتن بیماری های قلبی و عروقی و دیابت) در حد بسیار قابل توجهی مرهون سلامت اعصاب و افکار وی می باشد. بیمار شخصیتی بصورت ژنتیک بنیه عصبی بسیار پایینی داشته که توان وی در کنترل احساسات او را محدود می سازد.

بنابراین انزال در بیمار شخصیتی بسیار سریع اتفاق می افتد. بعلاوه بدلیل بی عاطفه بودن بیمار شخصیتی نسبت به همسر و ناتوانی در تجربه حقیقی ی لذت سکس، ارضا فرد مقابل اولویتی اساسی محسوب نشده و دلیلی برای تاخیر در انزال حس نمی شود. فقط در زمانی که بیمار شخصیتی بدلیل کنترل و تصاحب و هیجانات فکری خود مبادرت به رابطه جنسی می نماید، توان جنسی وی بصورت معتاد گونه و تصاعدی بالا رفته و میتواند هم تاخیر در انزال داشته و هم به همان صورت اعتیادی با قدرت و زمان طولانی س*کس داشته باشد.

زودانزالی

خود ارضایی

خود ارضایی نیز فرآیندی است که چه در افراد سالم و چه در افراد  مریض جنسی و بیمار روحی و یا شخصیتی مشاهده می شود. طبق بسیاری از تحقیقات و مطالعات انجام شده و همچنین مشاهدات گزارش شده توسط والدین، حتی کودکان خردسال نیز چه در پسران و چه در دختران مبادرت به خود ارضایی می نمایند. درصد خود ارضایی در پسران و مردان بدلیل وجود هورمون تستسترون چندین برابر دختران و زنان بالغ است.

تفاوت بیولوژیک و فیزیولوژیک مغزی در مردان و زنان نیز از علل تفاوت میزان خود ارضایی در بین دو جنس محسوب می شود. این باور وجود دارد که بیش از نود درصد مردان در مقطعی از زندگی خود خود-ارضایی کرده و یا بطور منظم مبادرت به این کار میکنند.

این درصد با توجه به تفاوتهای یاد شده برای زنان شصت درصد می باشد. برعکس تفکر شایع، این توالی و شدت خود ارضایی نیست که میزان بیمار بودن فرد را مشخص کرده، بلکه دلیل و علت خود ارضاییست که شاخص بیماری در فرد محسوب می شود.

وقتی فردی با وجود داشتن همسر و تمایل وی به سکس، همچنان مبادرت به خود ارضایی کرده و از داشتن رابطه جنسی طفره میرود، در این حالت نگاه متخصص به وجود اختلالی در رابطه زوجین معطوف می شود. حال دلیل خود ارضایی می تواند ناتوانی طرفین در ایجاد و تطابق یک رابطه صحیح جنسی باشد و یا فرد خود ارضا گر دچار بیماری شخصیتی است.

 

پورنوگرافی

پورنوگرافی (نگاه کردن به عکس و فیلم های جنسی)

اکثر مردان و خصوصا مردان جوان کنجکاوی ای عمومی در نگاه کردن به عکس ها و فیلم های لخت زنان و روابط جنسی بین زن و مرد دارند. زنان و دختران با کنجکاوی کمتری دنباله رو مردان در این رابطه می باشند. این کنجکاوی گاها با نگاه های دزدانه ای به جنس دیگر ارضا شده و گاها نیز با دیدن فیلم ها و عکس ها ارضا می شود.

اما در بیماران شخصیتی پورنوگرافی اعتیادی است همچون دیگر اعتیاد های ویرانگر که موجب ناهنجار های خانوادگی و اجتماعی می گردد. فرد معتاد به پورنوگرافی بطوری منظم مشغول به جمع آوری آخرین عکسها و فیلم های پورنوگرافی است. چشمان وی زیبایی های طرف مقابل خود را نمی بیند و حتی نگاهی مقایسه گرانه به بدن او با بدنهایی دارد که در فیلم ها و عکس ها مشاهده می کند.

سکس با همسر در واقع به تحقق درآوردن فانتزی های وی با مدلهایی است که در عکسها و فیلمها دیده و رفتارهای جنسی وی نیز تقلیدی از رفتارهای دیده شده در فیلم هاست. او با همسر خود س*کس ندارد بلکه از بدن همسر برای فانتزی های خود استفاده میکند. بیمار معتاد به پورنوگرافی، با عکسها و فیلمها خود ارضایی میکند و حتی شایع است که کلا از رابطه جنسی با همسر امتناع کند. چه بسیار زنانی که بعد از ازدواج حتی تا سالها همچنان باکره بوده و یا کمتر از تعداد انگشتان دست از رابطه جنسی با همسر خود لذت برده باشند.

سادیسم پیست

سادیسم ( سادیسم چیست؟)

از شایع ترین رفتار های جنسی در بیماری های روانی جنسی، سادیسم یا آزارگری جنسی است. بیماران شخصیتی مرد همچون پارانویید ها و ضد اجتماعیها، از تحمیل رفتارهای ناخوشایند جنسی به همسر و ایجاد درد و تحقیر در وی بشدت لذت میبرند. بر اساس مشاهدات بالینی تقاضای س*کس از مقعد در بیماران پارانویید و ضد اجتماعی مرد بسیار بالا و شایع می باشد. دیدن آزار کشیدن زن (همسر) از اینگونه رابطه جنسی (مقعد) لذت و هیجان آنها را بالا برده و حس کنترل بیشتری در رابطه به آنها می دهد.

زنان مبتلا به بیماری شخصیت مرزی یا همان بُردرلاین نیز رفتارهای سادیسمی و بیشتر مازوخیزمی (آزارکشیدن) داشته و از کتک خوردن، خشونت و تجاوز شدن لذت می برند. متاسفانه بدلیل حیثیتی بودن موضوع، اغلب آزارهای جنسی، گزارش نشده و آمار دقیق و صحیحی از شدت و شیوع آن در دسترس نیست. اما سادیسم و مازوخیسم از بدترین حالات بیماری بوده و در دین اسلام نیز شدیدا منع شده است تا جایی که س*کس از مقعد از موارد قبول طلاق برای زن محسوب میشود.

 

روسپی گرایی

روسپی گرایی

بیماران شخصیتی با تمام تظاهری که به اصول اخلاقی و دینی جامعه دارند، افرادی هستند که قادر به تعهد و وفاداری در رابطه نیستند. اگرچه دلایل بسیار محکم و به نظر منطقی ای برای شکستن تعهد و بی وفایی خود به همسر و دیگران ارائه میکنند، اما حقیقت امر این است که این دلایل عمدتا سفسته و مغلطه گرایی بوده و تنها برای توجیه خیانت بیمار شخصیتی استفاده می شود. بیمار شخصیتی از سکس استفاده ابزاری داشته و احراز و یا تمایل وی به خیانت تنها جنبه هیجان، کنترل، و ارضاء عقده های شخصیتی اوست.

برای بیمار شخصیتی، وفاداری نه بدلیل عاطفه به همسر بلکه بدلیل ارزشهایی است که از عقده های وی ناشی می گردند. گرایش بیماران شخصیتی به روسپی گرایی یا عملی بوده و یا در ذهن خود مبادرت به داستان سازی و قصه پردازی در مورد افرادی میکنند که نمی توانند با آنها س*کس داشته باشند. این داستان سازی ها گاها بصورت انتقاد از رفتارهای فرد و غیبت از او نمود دارد که در ظاهر بیمار شخصیتی خود را نگران و خیر خواه وی معرفی می کند.

***

ذهن بیمار شخصیتی، ذهنی سریع، توانمند، و بارور از عقده ها و افکاری است که در نقاب موجه بودن خود همواره در صدد تخریب شخصیت دیگران و ارکان راستین و انسانی جامعه است. این بیماران بنفس بیماری خود از ملامت و سرزنش معاف می باشند اما معافیت آنها دلیل و توجیه برای بیمار ماندنشان نیست. واقع گرایی درمان آنهاست و اگر درمان شوند اعضایی مفید برای جامعه خود و اطرافیان و نزدیکان خواهند بود.

 


سایت و فروشگاه اینترنتی طب روان با بیش از یک دهه کار و تجارب درمانی برگرفته از متخصصین مجرب  یکی از معتبرترین سایت های فارسی زبان در زمینه توضیح، تشخیص و توصیه های درمانی است. در این سایت موضوعات روانشناختی و دوره های آنلاین روانشناسی  در دسته بنده های متفاوتی همچون:مهارت های ارتباطی ( هنر مذاکره و صحبت کردن، ناتوانی در دوست یابی، زبان بدن، مهارت های سخنوری) – مهارت های فکری رفتاری (تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس، افزایش عزت نفس ، افزایش اعتماد به نفس ، مثبت اندیشی ، پرورش شخصیت بالغ ، اصول رفتار ، اصول تفکر، اصول موفقیت، انگیزه سازی در بزرگسالی) – مهارت های رابطه موفق (مدیریت رابطه عاطفی ،موضوعات مرتبط با مشاوره طلاق , زوج درمانی) چتر بیماری ها و اختلالات اضطرابی ( تفاوت های استرس با اضطراب ، اختلال شخصیت وسواس، ترس، اضطراب، پانیک، فوبیا، بولیمیا نرووزا) –اختلالات رشدی کودک (شناخت علائم بالینی اوتیزم (AUTISM) ،  بیش فعالی(ADHD)، شناسایی و درمان بیش فعالی بزرگسالان(Adult ADHD)، اختلالات یادگیری)- اختلالات جنسی (انواع ناتوانایی های جنسی، انواع انحرافان جنسی، مشکلات ارگاسم زنان، درمان بی میلی جنسی و سرد مزاجی)- اختلال خشم (درمان خستگی روانی ، درمان و کنترل خشم و عصبانیت، ) – اختلالات شخصیتی (خوشه ها، انواع، علائم و خصوصیات بیماری، توصیه های درمانی مربوط به هر اختلال شخصیت) در قالب مقالات روانشناسی ، پادکست ها روانشناسی و ویدیوهای روانشناسی  ارائه می گردد تا مورد استفاده عموم قرار گیرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link