اوتیزم را بدرستی بشناسیم

0

اوتیزم را بدرستی بشناسیم

بتازگی مصاحبه ای با خانم لادن طباطبایی در مجله سیب سبز چاپ شده که بعضی از قسمتهای ان میتواند موجب سردرگمی بیشتر والدین دارای فرزندان اوتیزم و درمان نگرفتن ان فرزندان شود.

١. سُهای عزیز ارتباط چشمی کاملا طبیعی ای با دوربین گرفته که کاملا خلاف علایم طیف اوتیزم محسوب می شود. ممکن است این فقط یک شات دوربین باشد اما اکثر بچه های اوتیزم با درجه بالای اختلال، ارتباط به اندازه و بجایی با محرک محیطی ندارند.

✍️ وقتی کسی اوتیزم دارد یعنی از ناتوانی و اختلال در ارتباط رنج میبرد نه از معلولیت ذهنی و یا هوش پایین. بچه های اوتیزم میتوانند هوش بالایی داشته و ذهنی کاملا روشن و توانا داشته باشند. اما قسمتهای مختلف مغز که باید پاسخی منسجم و متحد ارائه کنند قادر به ارتباط با یکدیگر نیستند.

٢. متاسفانه در مقاله اشاره به نحوه تشخیص اوتیزم سُها نشده ولی برای اطلاع رسانی درست و کمک به آحاد جامعه، قائدتا ارزیابی حسی توسط یک متخصص SI فرایندی کاملا ضروری برای اطمینان از صحت تشخیص و میزان اختلال می باشد. خوشبختانه سها از این ارزیابی SI بهره مند بوده و تشخیص اوتیزم ایشان کاملا صحیح و درست است.

٣. اوتیزم تفاوت بین یک کودک و یا یک فرد با کودک و فرد دیگر نیست. اوتیزم یک اختلال ژنتیک واقعیست که تفاوتهای عملکرد و ساختاری مغز در fMRI کاملا مشهود است.
۴. توانایی های خاص و حتی خارق العاده بچه های اوتیزم موردی است که بیش از نیم قرن از اثبات ان میگذرد. اما روند عادی زندگی این بچه هاست که مختل شده و فرد از ان در رنج است.

۵. درمان و توانمندسازی بچه های اوتیزم تنها توسط متخصصین کاردرمانی قابل انجام بوده و درمان روانشناسی (نیازمند ارتباط) و بایو فیدبک (نیازمند نشستن و ارامش کودک) کارایی قابل توجهی برای این طیف از اختلالات ندارد.

💕ضمن قدر دانی از این مصاحبه خانم طباطبایی و اگاه سازی جامعه، مشاوره تخصصی با متخصصین این طیف از اختلالات همواره بهترین مرجع شناسایی و توانمند سازی این کودکان محسوب می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + بیست =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link