“بحران میانسالی” نشانه ها ، علل تا درمان

0

“بحران میانسالی” یک دوره طولانی مدت   بین ۴۰ تا ۶۰ در هر دو جنس تقریباً جهانی است. دهه هاست که محققان می دانند قبل از بازگشت با افزایش سن ، شادی و خوشبختی در دوره میانسالی به پایین ترین حد می رسد. در حقیقت ، نمودارهای بی شماری به شکل U ، قله ها و دره های رضایت شخصی را نقشه برداری می کنند 

در پادکست زیر دکتر نویری به این موضوع می پردازد:

 

بحران میانسالی چیست؟

عبارت “بحران میانسالی” اولین بار توسط الیوت ژاکس در سال ۱۹۶۵ مطرح شد و توسط روانشناسان فرویدی مانند کارل یونگ به کار رفته است. وقتی ما از جوانی به میانسالی می رویم ، این یک دوره طبیعی در طول عمر توصیف شد. در این مدت ، بزرگسالان دستاوردها ، اهداف و رویاهای خود را با توجه به آنچه در گذشته آرزو داشتند و اینکه با کدام مرحله از زندگی روبرو هستند ارزیابی می کنند.

زنان و مردان هر دو می توانند بحران میانسالی را تجربه کنند ، اما بحران را به گونه دیگری تجربه می کنند. مردان به طور مستقیم بر روی دستاوردهای خود و تمایل به اثبات موفقیت خود به دیگران در اطراف خود تمرکز می کنند ، در حالی که زنان تمایل دارند ظاهر فیزیکی ، جذابیت جنسی و آنچه را که پس از پایان وظایف والدین خود می توانند انجام دهند ، ثابت کنند.

افرادی که زندگی خود را صرف تحقق آرزوها و اهداف خود می کنند ، کمتر دچار بحران میانسالی می شوند. پیر شدن برای آنها آسان تر است. دیگران با خلبان خودکار زندگی را سپری می کنند و ناگهان متوجه می شوند که پیرتر می شوند ، زمان آنها را می گذراند و آنها خیلی به موفقیت نرسیده اند.

10693094 4x3 xlarge 1 - "بحران میانسالی" نشانه ها ، علل تا درمان

علائم و نشانه های بحران میانسالی

۱. خرید اتومبیل ورزشی
بزرگسالانی که به دنبال بازپس گیری دوران کودکی خود هستند ، ممکن است یک ماشین گرانقیمت خریداری کنند. این ماشین نماد موفقیت و جوانی است ، دو نیاز مهم کسی که در بحران میانسالی رنج می برد.

۲. تغییرات چشمگیر در عادت ها ، نوسانات روحی و تصمیم گیری ضربه ای
بزرگسالانی که سعی در کنار آمدن با بحران میانسالی دارند ، ممکن است به طور ناگهانی عادات خود را تغییر داده ، احساس نیاز به یک برنامه جدید و چالش های جدید کنند. افرادی که از بحران میانسالی رنج می برند ممکن است بدون توجیه و هشدار تحریک پذیر یا عصبانی به نظر برسند. علاوه بر این ، بزرگسالان همچنین ممکن است یک روند تصمیم گیری نامنظم را نشان دهند.

۳. تغییر در عادات خواب
علائم بحران میانسالی ممکن است شامل عدم توانایی در خواب یا خواب بیش از حد باشد ، در حالی که ذهن بیش از حد کار می کند تا از تغییرات رخ داده احساس کند.

۴. وسواس با ظواهر
یک بحران میانسالی ممکن است شامل تغییرات غیرمنتظره در شکل ظاهری شخصی ، از جمله سبک های مختلف لباس ، آرایش و ورزش باشد. بزرگسالی که از این بحران رنج می برد ممکن است نیاز داشته باشد که برای دیگران جذاب باقی بماند.

۵. قطع ارتباط از دوستان قدیمی و جایگزینی آنها با دوستان جوان
هیچ چیز باعث نمی شود که فرد احساس پیری کند مانند اینکه متوجه شود دوستانش پیر شده اند. ممکن است شخصی در بحران میان دوره ای زندگی کند و خود را با دوستان جوان تر محاصره کند.

۶. احساس گره خوردن ، بدون احتمال تغییر
علائم یک بحران میانسالی شامل احساس ناامیدی عمومی و “گیر افتادن در یک روده” است. بسیاری از این بزرگسالان فکر می کنند گزینه های کمتری برای آینده خود دارند.

۷. افکار مرگ یا مردن
بسیاری از افرادی که از بحران میانسالی رنج می برند ، در مورد مرگ و میر خود فکر می کنند. این افکار می تواند منجر به وسواس خطرناک مرگ شود و منجر به افسردگی شود.

۸. تغییر شغل
یک بحران میانسالی ممکن است شامل تغییر مسیرهای شغلی باشد ، زیرا این بزرگسالان احساس ناتوانی می کنند.

۹- ترک همسر یا داشتن یک رابطه
برخی از بزرگسالان که دچار بحران میانسالی می شوند ، خیانت می کنند یا تقاضای طلاق می کنند. این بزرگسالان احترام ، توجه و علاقه یک شریک جدید را می خواهند.

۱۰. دوره های افسردگی
علائم بحران میان دوره ای ممکن است شامل احساس “غم و اندوه ، آبی ، ناراضی ، بدبختی یا پایین آمدن در زباله ها” باشد. علائم افسردگی ممکن است دشواری در انجام و تمرکز روی کارهای ساده باشد.

۱۱. افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر
بزرگسالان ممکن است برای پوشاندن احساس پشیمانی و افسردگی ، که با این نوع بحران ها همراه هستند ، به مواد مخدر یا الکل روی آورند.

۱۲. بی حال و بی حوصله
بزرگسالانی که از بحران میانسالی رنج می برند ممکن است احساس بی حالی و بی حوصلگی از زندگی خود کنند. یک سرگرمی محبوب کسل کننده می شود ، کاری که یک بار سرگرم کننده باشد خسته کننده به نظر می رسد و وقف یک معنوی در طول زندگی یک امر نامناسب است.

۱۳.  سرزنش کردن
علائم شایع بحران میانسالی شامل تقصیر دیگران است. در مورد تغییراتی که رخ داده گیج و سردرگم است ، بزرگسالان ممکن است همسران ، اعضای خانواده و دوستان را متهم کنند که سعی در بدخیمی آنها دارند ، آنها را آزار می دهند یا آنها را از حرکت به جلو متوقف می کنند.

۱۴. تروما های اخیر
گذراندن طلاق ، اخراج شدن ، مرگ یکی از اعضای خانواده یا دوست یا سندرم لانه خالی ، همگی می توانند بحران میانسالی را ایجاد کنند.

۰/۵ (۰ Reviews)
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + هجده =

(30 ساعت دوره های رایگان روانشناسی و مهارت فردی)

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+