برنامه فشرده اعتیاد زدایی سرپایی

0
کمپ ها و دیگران مراکز خدماتی و بازپروری ترک اعتیاد، مراکزی هستند که با نگهداری بیمار مبتلا به اعتیاد به مدت های متفاوت (۳۰ روزه، ۴۵ روزه، ۶۰ روزه، ۹۰ روزه) اقدام به اعتیاد زدایی و درمان این عارضه می نمایند.
در این مراکز، تحت نظر پزشک عمومی و یا روانپزشک، مبتلایانِ به اعتیاد به مواد مخدر و یا الکل سم زدایی شده و با شرکت در گروه های حمایتی (Support Group) از توانایی لازم برای مبارزه با وسوسه های برگشت به استفاده از مواد برخوردار می شوند.

اما این سیستم باز پروری و خدماتی گسترده، با نگهداشتن بیمار موجب اختلال در کار و تحصیل شده و فرد با غیبت در جمع خانواده با مشکلات دیگری نیز مواجه می شود. بنابراین برای آن دسته از بیمارانی که نیاز به حضور مستمر پزشک برای سم زدایی ندارند سیستم خدماتی دیگری طراحی شده که “برنامه فشرده اعتیاد زدایی سرپایی” نام دارد.
همچنین این برنامه برای آن دسته از افرادی که سم زدایی شده اند برنامه کارا و سودمند بوده تا از برگشت به استفاده از مخدرها جلوگیری کنند و در عین حال نیز بتوانند به مسئولیت های ماری و خانواده نیز بپردازند.

چه نوعی از خدمات درمانی به شرکت کنندگان در برنامه فشرده اعتیاد زدایی سرپایی ارائه میشود؟

در برنامه فشرده اعتیاد زدایی شما بیشتر از طریق گروه درمانی خدمات گرفته اما یک مشاور خبره نیز بصورت هفتگی با شما ملاقات کرده تا مشکلات خاص
و پرورشی شما را رفع نما ید.

موضوعات و مسائل متنوعی در این برنامه تحت پوشش قرار می گیرد. همه شرکت کنندگان با این موضوعات آشنا شده و به فراخور حال و نیاز خود بهره مند می شوند:

۱- علائم آتی سندروم قطع
۲- مهارت های جلوگیری از بر گشت
۳- چگونگی مدیریت وسوسه ها تمایلات
۴- فهم سیستم شیمیای مغز معتاد
۵- پیشروی بیماری اعتیاد
۶- آشنای با برنامه ۱۲ قدم
۷- معنویت
۸-مراحل تغییر
۹-تمرکز بر اختلالات و بیماری های همپوشان و تاثیر آنها بر اعتیاد و بهبود از بیماری
۱۰- برنامه آگاه سازی و پرورش خانواده معتاد

بر اساس نیاز های خاص شما ممکن است به درمان با وسعت و کمک بیشتری ارجاع داده شوید و یا پرورش بیشتری در زمینه مهارت های زندگی دریافت کنید.

برنامه “کاهش شدت” چیست؟
وقتی برای اولین بار در برنامه فشرده اعتیاد زدایی سرپایی ثبت نام می نمایید، بصورت روزانه تکالیف و وظایفی با ما دارید که در این دوران سخت و متزلزل بهبودی شما را یاری کنیم. اما همانطور که قوی تر و مقاوم تر می شوید، نیاز شما به همراهی حرفه ای و تخصصی ما کمتر شده و در نتیجه تعداد جلسات و شدت درمانی آنها کمتر می شود.

البته این به این معنی نیست که دسترسی شما به کادر درمانی اتان از بین میرود. برعکس، نه تنها مسئولین درمان و راهنمایی شما در طول روز و هفته در دسترس شما هستند بلکه یک سیستم مربی گری و همراهی تخصصی همواره در کنار شما و با شما در طول زندگی باقی خواهد ماند. تنها تفاوت این دو این است که نیاز شما به حضور مستمر درمانگران و مربیان پرورشی شما کمتر شده و دیگر بصورت روزانه با آنها در تماس نخواهید بود.

آیا برنامه فشرده اعتیاد زدایی سرپایی شامل سم زدایی نیز می شود؟

بررسی و شرح حال بالینی اولیه شما مهمترین عامل در تشخیص واجد شرایط بودن شما برای شرکت در IOP خواهد بود. در بعضی مواقع سم زدایی نیاز بوده که با ارجاع به مراکز ذی صلاح انجام خواهد شد. در هر صورت، در هنگام بررسی اولیه تمامی نیاز های بالینی و غیر بالینی شما در ارتباط با ترک و اعتیاد زدایی شناسایی شده و مشاوره لازم جهت برآوردن آن نیاز ها داده خواهد شد.

فرق IOP با IIP چیست؟

در IOP فرد مبتلا به اعتیاد به زندگی روزمره خود ادامه داده و در آخر وقت اداری و یا اول صبح با حضور در کلینیک نیازهای درمانی خود را دریافت می نماید. در این حالت محل سکونت فرد مبتلا به اعتیاد همچنان در کنار خانواده بوده و قادر به ترمیم زندگی شخصی خود بدون غیبت از اغوش گرم خانواده و اجتماع خواهد بود. در این حالت وظیفه شرکت در برنامه درمانی و انجام مراحل درمان بعده شما می باشد.

در IIP فرد به مرکزی برای نگهداری شبانه روزی هدایت شده و بر اساس برنامه درمانی از ۳۰ الی ۹۰ روز در آن مرکز با افرادی دیگر هم اتاق می شود. زندگی روزانه فرد بر اساس قوانین و مقررات آن مرکز اداره شده و خود فرد اختیاری در تنظیم برنامه های زندگی خود در طول مدت درمان ندارد.

چه کسی برای شرکت در IOP واجد شرایط می باشد؟

تمامی افرادی که از عوارض ناشی از استفاده از مواد مخدر و یا بیماری های همپوشان با اعتیاد رنج می برند واجد شرایط شرکت در این برنامه می باشند. ولی قبولی نهایی مستلزم موافقت متخصص بررسی کننده شرایط بیمار است. در نتیجه شرح حال بالینی و بررسی آن برای تمامی متقاضیان شرکت در این برنامه الزامیست.

آیا شرکت در سیستم ۱۲قدم الزامیست؟

سیستم ۱۲ قدم سیستمی است که کارایی آن در طول ۷۰ سال گذشته به اثبات رسیده است. در نتیجه منطقی است که برای درمانی قطعی و سودمند از تمامی ابزارهای و برنامه هایی که کارایی خود را به اثبات رسانده اند استفاده شود. بیشتر برنامه های IOP با همراهی متخصصین مجرب و توانمند شامل استفاده از سیستم ۱۲ قدم نیز هستند.

طول درمان در برنامه IOP چقدر است؟
هر دوره IOP به مدت ۵ الی ۶ هفته برگزار شده اما نیاز واقعی مراجعین ملاک اصلی برای تعیین دوره درمان می باشد. متخصص ارزیابی شما تمامی اطلاعات لازم را پس از انجام مراحل ارزیابی و تشخیص به شما خواهد داد.

آیا افراد خانواده و دوستان نزدیک اجازه همراهی و حضور در جلسات درمانی شما را دارند؟

با موافقت خود شما، حضور خانواده و دوستان نزدیک یکی از عوامل تسریع کننده در درمان، نگهداری و مقاومت پس از درمان می باشد. به دفعات اثبات شده که اعضای خانواده با آگاهی از علل و عوارض بیماری کمک موثری در درمان عزیزان خود هستند.

به همین منظور برنامه های خاصی جهت آگاهی دادن و توانمند سازی خانواده Family Education Program طراحی شده که همزمان با شروع IOP نیز آغاز می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

(30 ساعت دوره های رایگان روانشناسی و مهارت فردی)

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+