بلوغ شخصیتی در خانم ها

0

بلوغ شخصیتی در خانم ها – کلاس پرورش عزت نفس

 

دوره بلوغ، از مهم‌ترین دوره‌های زندگی هر فرد به حساب می‌آید که بین سنین ۹ تا ۱۸ سالگی اتفاق می‌افتد. در این مرحله، تغییرات گوناگون جسمانی، جنسی، روانی، عقلانی و اجتماعی در زندگی فرد به وقوع می‌پیوندد که شروع بینش‌ها و توانایی‌های خاصی را در نوجوانان به همراه دارد. در این دوره نوع مواجهه نوجوان با خود، خانواده و دنیای پیرامونش دچار دگرگونی و تغییرات اساسی خواهد شد. از طرفی نحوه پشت سر گذراندن این دوران حساس، شکل‌گیری شخصیت او در آینده را نیز رقم خواهد زد.

بنابراین برای درک بهتر از شرایط خاص این دوران و روشن شدن تغییرات صورت گرفته در نوجوان به خصوص دختران نوجوان، به سراغ خانم دکتر شراره صدری‌نائینی، (متخصص زنان و زایمان) رفتیم؛ آنچه در زیر آمده حاصل مصاحبه دخت ایران با ایشان است؛

 

بلوغ روانی و عقلی: اشاره به تغییرات روانی و شخصیتی فرد دارد، نوجوان باید مهارت‌های درستی را برای انتخاب موقعیت‌های مختلف پیدا کند. استقلال عاطفی و روش درست برای برقراری ارتباط با دیگران و رسیدن به هویت مستقل، پذیرش خود و کسب روش‌های پخته‌تر برای ارتباط با همسالان خود نیز از دیگر نشانه‌های بلوغ روانی و عقلی است.

بلوغ هیجانی: مرحله‌ای که در آن نوجوان توانایی کنترل هیجانات و احساسات خود را پیدا می‌کند.

بلوغ اجتماعی: مرحله تکاملی بلوغ که موجب تعیین شخصیت اجتماعی فرد می‌شود. مشخص شدن جایگاه اجتماعی فرد و کارکردهایی که می‌تواند در جامعه داشته باشد.

ویژگی‌های روانی و رفتاری دوران بلوغ در دختران عبارتند از حساسیت زیاد آن‌ها نسبت به صحبت‌ها و انتقادات دیگران، بی‌قراری، بی‌ثباتی رفتار، نوسانات خلق و خو، لجبازی و مخالف با خانواده و جامعه، در رویا فرو رفتن، شرم و حیای مربوط به تغییرات ناشی از بلوغ جنسی، خودرایی، خیره سر شدن، نداشتن اعتماد به نفس،

مقاومت در برابر پند و اندرز والدین، تمایل زیاد برای ارتباط با دوستان، گفتگوهای پنهانی و طولانی با دوستان، حساسیت به آراسته کردن خود و صرف وقت زیاد در جلوی آینه و.. که این ویژگی‌ها به طور نسبی در دختران نوجوان دیده می‌شود. این علائم از حدود یک سال قبل از دوران بلوغ شروع شده و در مرحله جنسی رو به شدت گذاشته و در مراحل پایانی بلوغ به تدریج کاهش می‌یابد.

دختر در مرحله بلوغ هیجانی به تدریج می‌تواند هیجانات خود را کنترل کند و بر آن‌ها فائق آید و رفتار بهنجاری نسبت به خانواده و جامعه داشته باشد و در نهایت به بلوغ اجتماعی و عقلانی می‌رسد که می‌تواند موقعیت و جایگاه خود را در اجتماع تعیین کند. داشتن استقلال مالی، احساس مثمر ثمر بودن در جامعه، یادگیری شیوه تفکر درست،

استقلال عاطفی، روش‌های درست برای برقراری ارتباط با دیگران و دستیابی به هویت مستقل نیز از نشانه‌های دیگر رسیدن به بلوغ عقلانی در دختران است. البته نباید فراموش کرد که در برخورد با رفتارهایی که دختران در این دوران دارند، والدین باید به رفتارهای خاص این سن آگاهی لازم را داشته باشند و با مهربانی و صبوری با دختران خود رفتار کنند چرا که آنها در این زمان خیلی حساس هستند و دوران پرتنشی را طی می‌کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link