تعهد یا تخصص کدام مهمترند؟ قسمت دوم

0

تعهد یا تخصص کدام مهمترند؟

آیا هرگز یک متخصص واقعی را دیده اید که کاری بی کیفیت و غلط ارائه دهد؟ آیا فردی که در کار خود تخصص دارد هرگز میتواند کاری را نیمه کاره، ناقص، و یا بی نتیجه رها کند؟آیا تخصص داشتن و اشراف داشتن به کاری که انجام میدهیم آبرو و حیثیت ما نمی شود، و آیا یک متخصص هرگز حاضر است آبرو و اعتبار تخصصی خود را به خطر بیاندازد؟

کاملا طبیعی بود که بسیاری تعهد رو مهمتر از تخصص بشناسند اما نگاهی به اطرافیان متعهد و تاریخ معاصر براحتی نشانگر این واقعیت است که ما نسبت به تعهد داشتن تعصب داریم و به تخصص داشتن اهمیت و توجه لازم را نشان نمی دهیم.

یک متخصص واقعی به شأن تخصصی و مرتبت بدست آمده و بینش و اشرافی که به نتایج و عواقب کار پیدا می کند نمی تواند کاری کمتر و بی کیفیت تر از تخصص خود ارایه دهد.

تخصص یک ادعا و یک مدرک نیست بلکه بینشی توأم با عملکرد و نتیجه ای در خور ادعای متخصص است که الزاما می باید درست، کافی و منطبق بر هدف تعین شده باشد.

اما تعهد به کار همانطور که پیشتر در خصوصیات آن اشاره کردم صرفا عهدی است بنا شده بر‌ روی زمین وجدان فرد که از زیر بنای دانش و تخصص و شأن فردی محروم است.

تعهد اگرچه اسم زیبایی دارد اما در گذر موج های ساینده زمان توانایی ایستایی نداشته و در نهایت یا به بی انگیزگی و یا به فساد و رانت خواری تبدیل میگردد.

تعهد بر عکس تخصص، سعی و تلاشی است برای نکهداری شرایط موجود و نه پیشبرد و بهینه سازی امور چرا که تعهد صرفا حسی بوده و متاسفانه خود را بی نیاز بی دانش روزافزون و نتیجتا کافی برای انجام کار میشناسد.

تعهد اگر صفتی کارا و مفید و کافی در اداره امور بود، شوروی کمونیست، کوبا، ونزوئلا و چین کشورهایی صنعتی و‌پیشرفته می بودند که در گذر زمان به فروپاشی اقتصادی و در نهایت تغییر به تخصص گرایی دچار نمی شدند.
امروزه چین و روسیه با درک اهمیت تخصص واقعی و نه تخصص اسمی به شدت مشغول بازپروری بدنه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خود هستند چرا که تخصص واقعی هرگز تن به کاری بی کیفیت، غلط و بدور از هدف تعیین شده نمی دهد.

دکتر نویری

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link