افسردگی و دلایلی که باعث بروز آن می شود

0

دلایل متعددی که به بیماری افسردگی دچار میشویم

 

افسردگی نتیجه بهم خوردن هورمون ها است ، چه چیزهایی باعث برهم خوردن هورمون ها می شود؟ با آگاهی از مواردی که در این ویدئو دکتر نویری مطرح می کنند قادر خواهیم بود از افسردگی خود و یا اطرافیان جلوگیری کنیم. علاوه بر هورمون ها ، برخی از اختلالات ژنتیکی نیز موجب بروز افسردگی می شوند.

کدام عوامل محیطی باعث افسردگی هستند؟ نقش تغذیه مناسب در پیشگیری از افسردگی چیست ؟ همواره باید به نور محیط زندگی و کار خود دقت کافی داشته باشید.

عوامل شیمیایی نیز هستند که موجب افسردگی می شوند. با این عوامل آشنا شویم و از آنها دوری کنیم.

 

عوامل اصلی افسردگی را بشناسید

سوءاستفاده: سابقه‌ی سوءاستفاده‌ی فیزیکی، جنسی یا احساسی، میزان آسیب‌پذیری افراد نسبت به بیماری افسردگی را بالا می‌برد.

مصرف داروهای‌ خاص: برخی از داروها مانند ایزوترتیون که معمولا برای درمان آکنه استفاده می‌شود، احتمال بیماری افسردگی را افزایش می‌دهند.

تضاد و درگیری: افسردگی در افرادی که از نظر بیولوژیک آماده‌ی ابتلا به آن هستند با اختلافات و درگیری‌های خانوادگی و مشاجرات مداوم، شروع یا تشدید می‌شود.

فقدان عزیزان: غم و اندوه از دست دادن عزیزان، برای افراد مستعد افسردگی و کسانی که حساسیت روحی بالایی دارند، تأثیرات بسیار عمیقی دارد.

ژنتیک: سابقه‌ی خانوادگی در افسردگی، امکان ابتلا به آن را افزایش می‌دهد. معمولا وقتی تعدادی از اعضای یک خانواده‌ به این مشکل دچار می‌شوند این مشکل شبیه یک بیماری ژنتیکی در خانواده تکرار می‌شود. کشف عوامل افسردگی بسیار پیچیده است و تنها یک ژن مشخص موجب شکل‌گیری آن نمی‌شود. افسردگی مانند سایر اختلالات روانی بسیار پیچیده است و کشف و بررسی عوامل آن اصلا ساده نیست؛ درست بر خلاف بیماری‌های غیر‌روحی‌ مثل هانتینگتون یا تصلب بافت‌ها که جنبه‌ی ژنتیکی بارزی دارند و توضیح علمی آنها بسیار ساده‌تر است.

رخدادهای ویژه: حتی وقایع خوشایند نیز می‌توانند افراد مستعد ابتلا به افسردگی را تحت تأثیر قرار دهند. شروع یک شغل جدید، فارغ‌التحصیلی یا ازدواج. هر رویدادی که این افراد را از فضای امن خودشان خارج کند و با وضعیت عادی فاصله داشته باشد، می‌تواند آرامش روحی و روانی این افراد را بر هم بزند و از عوامل افسردگی محسوب شود.

مشکلات شخصی: مشکلاتی نظیر انزوای اجتماعی که خود ناشی از سایر بیماری‌های روحی است، از عوامل افسردگی به شمار می‌رود. مثلا دورافتادگی و جدایی از خانواده یا گروه‌های اجتماعی و دوستی که به آنها وابستگی عاطفی وجود دارد، نیز از عوامل افسردگی محسوب می‌شوند.

بیماری‌های سخت: گاهی اوقات افسردگی به شکل جانبی در راستای بیماری‌های دیگر رخ می‌دهد. مثلا بیماری‌هایی که دوره‌ی درمان آنها سخت و طاقت‌فرساست و امید و انگیزه را در زندگی کاهش می‌دهند. این بیماری‌ها زمینه‌ی ابتلا و آسیب‌پذیری را افزایش می‌دهند. مصرف نادرست برخی از داروها نیز مشکلات افسردگی را به دنبال دارد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 4 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link