سرد مزاجی در خانم ها، تعریف علل و درمان

0

سرد مزاجی در خانم ها، تعریف علل و درمان

 

یکی از مشکلاتی که برخی از زوج‌ها با آن روبه‌رو می‌شوند، بی‌میلی جنسی خانم‌هاست. برخی از مردها گله دارند که همسرمان سرد شده و این سردمزاجی شادی و نشاط زندگی مشترک را کمرنگ کرده است. سردی‌ها در زندگی مشترک عواقب جبران‌ناپذیری بر جای می‌گذارند و حتی ممکن است به قهر و جدایی منجر شوند.

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که معمولا سرد مزاجی خانم‌ها مستقل از مردان وجود نیست. البته گاهی به دلیل مسائل هورمونی و پزشکی ممکن است چنین حالتی برای خانم‌ها پیش بیاید اما شیوع آن بسیار کم بوده و کمتر از ۱۰ درصد مواردرا به خوداختصاص می‌دهد و در واقع مشکل جامعه ما و عامل طلاق‌هایی که با سیر صعودی آن هر ساله مواجه هستیم محسوب نمی‌شود. سوال اینجاست که چرا زنی که قبل از ازدواج فعال، پرتحرک و بشاش بوده و خنده‌اش فضای خانه را پرمی‌کرده، چطور پس از ازدواج وارد این مرحله می‌شود؟ چرا او نسبت به زندگی و ارتباط با همسرش گرمی سابق را ندارد و سرد و بی‌تفاوت می‌شود؟

سرچشمه سرد مزاجی‌ها
معمولا زن‌ها موقع ازدواج سردمزاج نیستند و سردمزاج ازدواج نمی‌کنند، بلکه پس از ازدواج به دلایل سرد و کم‌میل می‌شوند. بسیاری از سردمزاجی‌ها مربوط به سال‌های اول ازدواج است. زن و شوهر در اوج گرمی اول ازدواج هستند که به تدریج احساس می‌کنند سردی به فضای زندگی آنان رخته کرده و زندگی‌شان دیگر آن طراوت و حرارت قبلی را ندارد و از زندگی با یکدیگر لذت نمی‌برند.

زن احساس می‌کند چه آرزوها و رویاهایی را در ذهن خود می‌پروانده است ولی پس از گذشت مدت زمانی نه‌چندان زیاد جای آنها را در زندگی خود خالی می‌بیند. شاید بتوان گفت تمام سردمزاجی خانم‌ها در یک جمله خلاصه می‌شود که به نظر می‌رسد باورش برای مردها سخت باشد. اما واقعیت این است که :«منشا غریب به اتفاق سردمزاجی خانم‌ها همسران‌شان هستند.» این جمله یک واقعیت است، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. علت این است که زن‌ها انسان‌های بسیار پیچیده‌ای هستند. البته آقایان هم پیچیدگی‌هایی دارند ولی قابل مقایسه با خانم‌ها نیستند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که عدم‌آگاهی خانم‌ها و مردان درباره تفاوت‌های یکدیگر و نداشتن درک متقابل از هم ، منشا بسیاری از سردی‌های خانم‌ها در زندگی زناشویی است. برخی از افراد هم به دلیل غروری که دارند حاضر نیستند در مورد همسرشان اطلاعاتی کسب کنند اما بهتر است این افراد بدانند که در صورت نداشتن آگاهی کافی از چگونگی ارتباط با همسرشان ، اولین فردی که ضربه می‌خورد خودشان هستند.

در همین زمینه :

دوره آموزش مسائل جنسی و روابط زناشویی

رازی که مردها نمی‌دانند
وقتی همسران تفاوت‌های یکدیگر را به خوبی بشناسند، سردی‌های کمتری پیش می‌آید. این تفاوت‌ها دو دسته‌اند. گروهی ازتفاوت‌ها عمومی هستند و دسته‌ای دیگر به تفاوت در ارضای نیازهای جنسی و عاطفی مربوط می‌شوند. وقتی یک مرد نتواند همسرش را خوب بخواند، زن احساس بی‌میلی پیدا می‌کند. مردها باید بدانند که زن‌ها از طریق حرف‌زدن با فشارهای درونی‌شان کنار می‌آیند. وقتی زن و شوهر مشغول صحبت هستند خصلت مردها این است که با حداقل کلام، حداکثر نتیجه را به‌دست می‌آورند. به عبارتی طبیعت مردها این است که فکر می‌کنند اگر حرفی نداریم، لزومی ندارد حرف بزنیم.

اما زن‌ها از راه صحبت‌کردن ارتباط برقرار می‌کنند. وقتی مردها تحت فشار و استرس درونی قرار می‌گیرند، بیشتر تمایل دارند که با خودشان خلوت کنند و در تنهایی به آرامش برسند. گاهی در ظاهر تلویزیون می‌بینند و روزنامه می‌خوانند اما از این راه می‌خواهند خودشان را آرام کنند و با مشکل خود کنار آیند. در همین زمان ممکن است برای همسرشان مشکلی پیش آمده باشد و درست در زمانی که زن می‌خواهد حرف بزند،

شوهرش حوصله شنیدن حرف‌های او را ندارد. اگر زن و مرد نیازها و تفاوت‌های یکدیگر را بشناسند رفتارشان را طوری هماهنگ می‌کنند که هم فشارها استرس‌های زن کم شود و هم اینکه مرد به آرامش برسد. در غیر این‌صورت به هر دو فشار می‌آید، عصبی می‌شوند، دعوا می‌کنند و گوشه‌گیری‌ها آغاز می‌شود. همه اینها مقدمه سردی در زندگی است.

سرد مزاجی زنان

اگر مردها بدانند که صحبت‌کردن با یک زن چقدر اهمیت دارد و تا چه حد به نفع خودشان است، از آن استقبال می‌کنند. وقتی که زن و مرد باهم صحبت می‌کنند و زن می‌داند که در این مدت همسرش باتمام وجود به حرف‌هایش گوش می‌دهد، حواسش جای دیگری نیست، به حرف‌های او توجه دارد، صحبت‌هایش را تجزیه و تحلیل نمی‌کند و به دنبال نتیجه‌گیری نیست و حتی زن را با گفتن کلماتی تشویق می‌کند تا بیشتر حرف بزند ، در این‌صورت ارتباط عاطفی عمیقی بین همسران شکل می‌گیرد که می‌تواند لذت رابطه جنسی را به همراه داشته باشد.

بعضی از شوهران ممکن است فکر کنند رابطه جنسی در وضعیت خستگی و استرس در زن به رفع آنها کمک می‌کند که برداشتنی کاملا اشتباه است (هرچند ممکن است در مورد مردان چنین باشد) در این موارد بهترین گزینه برای آرام‌شدن و از بین‌رفتن خستگی زن صحبت‌کردن با همسر است. برای بسیاری از خانم‌ها صرف بیان استرس‌های روزانه‌شان باعث آسودگی می‌شود و فقط پس از آرامش یافتن زن است که ممکن است فعالیت جنسی برایش قابل قبول یا لذت‌بخش باشد.

سوءتفاهم درباره صحبت‌های گذشته
گاهی پیش می‌آید که خانم‌ها خاطرات گذشته را مرور می‌کنند و درباره وقایعی حرف می‌زنند که در گذشته اتفاق افتاده است. بعضی‌وقت‌ها این صحبت‌ها برای مردها خوشایند نیست. مرد نمی‌داند که در چنین شرایطی هدف زن تحقیر و نیش و کنایه‌زدن به شوهرش نیست. ساختار مغز مردها به گونه‌ای است که اگر مشکلی از گذشته داشته باشند، این مشکل را جایی در مغزشان بایگانی می‌کنند و با آن کاری ندارند، مگر اینکه بخواهند آن را از بایگانی خارج کنند. در نتیجه زمانی که مطلبی در مغزشان ذخیره شده، در آرامش هستند و با آن موضوع کاری ندارند اما طبیعت زن‌ها این‌گونه نیست. در مغز آنها جایی برای بایگانی خاطرات گذشته وجود ندارد. مطالب در ذهن‌شان می‌چرخد تا وقتی درباره آن حرف نزنند، آرام نمی‌شوند. بنابراین آن را با همسرشان درمیان می‌گذارند که همراه، مونس و همدم زندگی‌شان است. در این شرایط مرد به اشتباه فکر می‌کنند که زن می‌خواهد او را تحقیر کند و یا آن حادثه منفی را مرتب به رخ او بکشد. اگر مردها بدانند که این کار به آرامش همسرشان تا چه کمک می‌کند، از آن استقبال می‌کنند و در نهایت به این نتیجه می‌رسند چه زن گرم و بانشاطی دارند.

زوج درمانی مهم است
وقتی زن و شوهری برای درمان بی‌میلی جنسی و سردی در زندگی به درمانگر مراجعه می‌کنند نکته مهم این است که زوج‌ها باهم مورد بررسی قرار می‌گیرند. ممکن است سردی در رابطه زناشویی در زن ظاهر شود اما عامل اصلی بروز مشکل در مرد یا هر دو نفر باشد. معمولا اختلافات و اختلالات زناشویی از نوعی نیستند که امروز در زندگی بروز کنند و روز بعد زوج برای درمان به درمانگر مراجعه کنند. مشکلات اغلب روند کند و آهسته دارند که گاهی عامل اصلی در پشت شاخ و برگ‌های پدید آمده خود را مخفی می‌کند.

در واقع ممکن است که زوج‌ها ماه‌ها با با مشکلات خود کنار بیایند و تا زمانی که در زندگی‌شان بحران، مشکلات جدی، قهر و دعوا پیش نیاید، به درمانگر مراجعه نکنند. پس مهم است که برای تشخیص درست مشکل زوج‌ها همراه هم نزد مشاور بروند و هیچ‌گاه نباید مرد یا زن به دیگری بگوید تو مشکل داری، پس خودت به درمانگر مراجعه کن و من با تو نمی‌آیم. به عبارت دیگر در برخورد با اختلالات زناشویی باید تاثیرات متقابل در هر دو طرف مورد بررسی قرار گیرند و اگر می‌خواهی گرمی و خوشبختی مجدد به خانه و زندگی ما برگردد زوج‌درمانی است که اهمیت دارد نه فرددرمانی.

سرد مزاجی زنان

دارو‌ درمانی مفید نیست
درک متقابل زن و شوهر از یکدیگر و آشنایی با تفاوت‌های یکدیگر سبب کاهش بروز سردی‌ها می‌شود. وقتی زن و شوهر بدانند که نیازهای جنسیتی‌شان متفاوت است، نحوه ارضای غریزه‌هایشان قابل‌مقایسه نیست و هر کدام مسیر متفاوتی دارد، در این شرایط روابط‌شان لذت‌بخش‌تر می‌شود.

بهتر است خانم‌ها برای درمان سردی‌ها، ارتباط باهمسرشان را اصلاح کنند و آقایان هم یک بازنگری در رفتارشان داشته باشد. از سوی دیگر اکیدا توصیه می‌شود که زن‌ها به‌ویژه زن‌های جوان برای درمان سردی روابط دنبال دارودرمانی نباشند در واقع داروهایی که برای سردمزاجی در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند یا در داروخانه‌ها وجود ندارند، هیچکدام در درمان سردمزاجی تاثیر ندارد غالب این سردی‌ها منشا روان‌شناختی دارد و بیماری‌ نیست که بخواهد با دارو برطرف شود.

این احتمال وجود دارد که مصرف برخی از داروها در خانم‌ها سالم مختصر سبب گرمی روابط شود ولی هنگامی که سردی روابط وجود دارد و به مرور در حال بدترشدن است، دارو سردی‌ها را بیشتر می‌کند و نباید زوج با مصرف این گونه داروها که ظواهر تبلیغاتی بسیار فریبنده و زیبایی هم دارند، زمان را از دست بدهند و بگذارند مشکلات‌شان افزایش یابد و این سردی‌ها به نفرت تبدیل شود و چه بسا ممکن است دیگر فرصتی برای جبران گذشته‌ها باقی نماند.

در همین زمینه :

دوره زوج درمانی | ۶ تکنیک موثر حل مشکلات زناشویی

دلایل سرد مزاجی زنان

قابل ذکر است که برخی نوسانات در میل جنسی طبیعی است. عوامل زیاد دیگری هم وجود دارد که می‌تواند میل جنسی را کاهش دهد و وجود آنها دلیلی برای سرد مزاج بودن نیست.

به‌ منظور جلوگیری از سرد مزاجی، با پزشک خود مشورت کنید تا دلیل آن و همچنین راهی برای درمان آن پیدا کنید. از آنجا که هیچ‌گونه آزمایش مشخصی برای تشخیص سرد مزاجی وجود ندارد، پزشک نسبت به علائم شما آگاهی پیدا می‌کند تا متوجه شود که چگونه سرد مزاجی شما چگونه روی رابطه زناشویی و زندگی شما تاثیر گذاشته است.

دلیل پزشکی

در برخی موارد، یک عامل پزشکی پنهان ممکن است باعث سرد مزاجی شود. مشکلات و داروهای زیر قابلیت سرد کردن مزاج را دارند:

 • آسیب به رگ‌های خونی یا عصبی بعد از بیرون آوردن رحم یا دیگر جراحی‌های مرتبط با دستگاه تناسلی
 • مشکلات مزمن سلامتی مانند دیابت، کم کاری تیروئید، آرتروز، کم خونی، بیماری قلبی عروقی یا اختلالات عصب شناختی یا غده درون ریز
 • درد فیزیکی یا مزمن، که ممکن است با یک مشکل پزشکی همراه شود
 • اختلالات افسردگی و اضطراب
 • داروهای ضد افسردگی
 • مشکلات فشار خون
 • بی اختیاری در کنترل ادرار
 • چاق بودن یا اضافه وزن داشتن
 • کمبود هورمون، نوسانات هورمونی، یا پایین بودن سطح تستسترون
 • جریان کم خون در قسمت واژن و رحم
 • مشکلاتی از قبیل درد و سوزش در ناحیه واژن که رابطه جنسی را دردناک میکند
 • یائسگی، حاملگی یا تغذیه نوزاد از سینه

در مواردی که داروهایی نظیر ضد افسردگی‌ها، باعث سرد مزاجی می‌شود، پزشک ممکن است نسخه‌ای شامل داروهایی با عوارض جانبی کمتر توصیه کند. هرگز بدون تایید پزشک مصرف داروها را قطع نکنید.

سرد مزاجی زنان 

دلایل فردی

استرس‌های زندگی روزمره می‌تواند روی سرد مزاجی فرد تاثیر بگذارد. برای مثال، بسیاری از زنان بعد از بچه‌دار شدن به علت مشغله زیاد و خستگی، و اینکه فکرشان بیشتر روی بچه متمرکز است تا زندگی زناشویی، تمایل‌شان به برقراری رابطه جنسی کمتر می‌شود. اگر بدن فرد در طول زمان یا بعد از بچه‌دار شدن دچار تغییرات شود،  باز هم باعث سرد مزاجی خواهد شد.

استرس ناشی از کار هم می‌تواند روی مزاج فرد اثر منفی بگذارد، بویژه وقتی که فرد باید از خانواده نیز مراقبت کند. در این حالت در انتهای روز، خواب فرد نسبت به رابطه جنسی اولویت پیدا می‌کند. اگر فرد با استعمال بیشتر دخانیات و نوشیدن بیشتر الکل یا استفاده بیشتر از مواد دیگر –دارویی یا دیگر انواع مواد نسبت به حالت عادی، با استرس روزمره مقابله کند، احتمالا مزاج فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

دلایل مرتبط با رابطه زناشویی

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که روی مزاج زن تاثیر می‌گذارد، کیفیت رابطه و ارتباط عاطفی وی با طرف مقابلش است. مشکلاتی که می‌توانند در رابطه جنسی شما تاثیر بگذارند عبارتند از:

 • رنجش خاطر و مشکلات زناشویی که به مدت طولانی حل نشده باشد
 • تمایل زن برای کنترل یا تنبیه شوهر با مقاومت در برابر ایجاد رابطه جنسی
 • خیانت توسط یکی از زوجین
 • عدم توازن قدرت در رابطه زناشویی

در قبال سرد مزاجی زنم چکار باید کرد؟

هر دوی شما به یک میزان در مواجهه با این مشکل مسئولیت دارید، به این معنی که شما نباید کنار بنشینید و منتظر طرف مقابل باشید تا تغییر کند.

در ادامه نکاتی برای نزدیکی به شریک جنسی شما وجود دارد طوری‌که  است که احتمال اینکه او بخواهد بیشتر به شما نزدیک شود را بیشتر می‌کند:

آن را یک مسئله شخصی در نظر نگیرید

اختلاف در میزان تمایل جنسی زوجین خیلی شایع است. گرچه رد کردن درخواست شما برای برقراری رابطه جنسی بصورت مکرر بدون در نظر گرفتن این مشکل سخت است، اما باید به خاطر داشته باشید که عدم علاقه همسر شما برای رابطه جنسی ممکن است فقط مربوط به شما، جذابیت، یا کیفیت شما به عنوان یک انسان نباشد. این مشکل ممکن است به دلیل اختلال هورمونی یا دیگر مسائل روانی باشد، یا حسی که فرد نسبت به خودش دارد. گرچه شما بدون شک می‌خواهید این مسائل تغییر کند، و سعی خواهید کرد عواطف و احساسات خود را قوی‌تر کنید. کاری که می‌توان انجام داد این است که، با دادن حق انتخاب به او، به سادگی ترجیح خواهد داد که به رابطه جنسی احساس تمایل کند. این کار تفریح رفتن نیست که با نظر همسرتان راجع به چیزی، مخالفت کنید. برای مثال او ممکن است احساس کمبود کند. این شرایط به شما آسیب می‌زند، اما دردی را که برای شریک جنسی‌تان دارد دست کم نگیرید. حتی اگر او بصورت تدافعی عمل کند، همسر شما وقت زیادی را صرف فکر کردن به این موضوع می‌کند که شرایط رابطه بین شما مطلوب نیست. سعی کنید متوجه این موضوع بشوید.

در یک کلام…
تفاوت در میزان میل جنسی زن و شوهر یک امر طبیعی است اما زن و شوهر باید راهی پیدا کنند تا علیرغم وجود این تفاوت برای رابطه زناشویی با هم به تفاهم برسند و خواسته و تمایلایت هر دو طرف برآورده شود. میزان تمایل جنسی خانم‌ها ممکن است بدلیل عواملی مانند شرایط فیزیکی بدنشان، استرس ناشی از کار و زندگی مشترک و وجود مشکلات در روابط با همسرشان به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد. اما شما بعنوان همسر او و کسی که تمایل جنسی بالاتری دارد باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

اینکه تقاضای شما برای برقرار رابطه جنسی توسط همسرتان رد می‌شود دلیل بر عدم جذابیت شما نیست
از لحاظ احساسی برای نزدیک شدن به همسرتان تلاش کنید
روش‌های جدید برای رابطه جنسی با همسرتان را امتحان کنید تا جذابیت زناشویی را هم برای او هم برای خودتان بالا ببرید
بررسی کنید در گذشته تحت چه شرایطی همسرتان بیشترین تمایل به رابطه جنسی را داشت همان شرایط را فراهم کنید
به خواسته‌های جنسی همسرتان نیز احترام بگذارید
برقراری روابط خارج ازدواج کمکی به حل مشکل نمی کنید و مشکلات‌تان را بدتر و بحرانی تر می کنند
از متخصص کمک بگیرید

منبع:   saednews.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − دو =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link