سکوت مثل هر رفتار دیگری نیازمند یادگیری است

1

سکوت مثل هر رفتار دیگری نیازمند یادگیری است

 

سعی‌ کنید هرروز، فقط به مدت ۵ دقیقه با خاموش کردن تمام لوازم الکترونیکی‌ و دور شدن از اطرافیان (برای اینکه زمان را از دست ندهید، ساعتی‌ کوک کنید)، در سکوت کامل بنشینید، چشمان خود را ببندید، تمام افکار تکراری را از ذهن خود بیرون رانید (برای اینکار می‌توانید روی نظم دم و بازدم خود تمرکز کنید)، فضای ذهن خود را تجسم کنید که چقدر شلوغ و پر تردد است..

همه آنها را متوقف کنید، کنار بزنید و تا می‌توانید فضای خالی‌ در ذهن خود ایجاد کنید. سکوت را با هر دم به دنیای خودتان وارد کنید… وقتی‌ احساس آرامش کردید، کم کم تمام حواستان را با مغزتان لمس کنید… با چشم‌های بسته ببینید، در سکوت بشنوید، از دهان بسته با خودتان صحبت کنید، و بدون لمس، جسم خودتان را حس کنید…

روزهای اول بی شک سخت خواهد بود، اما بعد از چند روز، متوجه می‌شوید که تاثیر مثبتی روی تمرکز حواس شما داشته است. این تمرکز، باعث سبک شدن مغز، بالا رفتن سرعت کارکرد، تحلیل منطقی‌تر، خلاقیت بیشتر و در نهایت رسیدن به هدف، یعنی‌ انعطاف پذیری فکری می‌شود.

با رسیدن به درجه درستی‌ از خودشناسی، به خودآگاهی می‌رسید.
با باز شدن فضای فکری، ظرفیت یادگیری بالا رفته و پذیرای اطلاعات جدید و دیدگاه‌های نو می‌شوید.
و در نهایت، به کمک دو مورد اول، به مرور شخصیتی محکم‌تر، با قابلیت درک درست‌تر از مسائل زندگی‌ خواهید داشت.

در سکوت، ما می توانیم با شبکه پیش فرض در مغز ارتباط بهتری داشته باشیم شبکه پیش فرض مغز در هنگامی که ما با تعاملاتی که دانشمندان آن را به عنوان «شناخت خود تولید»می شناسند، مانند؛ خیالبافی، مراقبه، خیالپردازی در مورد آینده و یا تنها سرگردانی ذهن، فعال می شود.

(در علوم اعصاب، شبکه پیش فرض مغز یا دی ام ان به شبکه ای از تعاملات در مناظق شناخته شده مغز گفته می شود که به فعالیت با خود مشغول است و متمایز از سایر شبکه ها در مغز می باشد. ویکیپدیا) هنگامی که مغز رها از محرک های خارجی است، آنگاه ما می توانیم به جریان های درونی، افکار، احساسات، خاطرات و ایده هایمان ارتباط برقرار سازیم.

برقراری ارتباط با این شبکه مغز کمک می کند تا ما معنای تجارب، همدردی با دیگران، خلاقیت بیشتر و بازتاب حالات ذهنی و عاطفی خود را بهتر درک کنیم. به منظور انجام این کار، لازم است از حواس پرتی هایی که ما را به مدت طولانی در سطوح پایین تر ذهنمان نگاه می دارند، دور شویم. سکوت یکی از راه هایی است که ما را به آنجا می رساند.

فعالیت پیش فرض کمک می کند تا ما به تفکر عمیق و خلاقانه دست یابیم. همان طور که «هرمان ملویل» می نویسد: “هرچیز یا احساس عمیق با مقدمه و حضور سکوت بدست می آید.” چهار- آرامش یافتن به بازسازی سلول های مغز کمک می کند سکوت به رشد مغز، به معنای واقعی کلمه، کمک می کند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. ahmadi sahand می گوید

    ویدیو هاتون خیلی ارزشمند و مفیدن . بشخصه از وقتی ک می زارین ممنونم آقای نویری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − پنج =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link