فواید و مضرات ماری جوانا | حقیقت و دروغ

ماری جونا
0
دکتر سیامک نویری
چندیست که مصرف مواد مخدر در کشور و در میان زنان و مردان به حد چشمگیر تری افزایش پیدا کرده و در این بین ماری جوانا مقام نخست ابتلا را نصیب خود کرده است. توجیهاتی نظیر:

۱. اعتیاد آور نبودن این گیاه،
۲. بی ضرر بودن،
۳. دارای خواص دارویی بی شمار،
۴. تمرکز زایی و انرژی دهی
۵. و آزاد بودن در کشور های پیشرفته اروپایی و ایالات متحده آمریکا

در ترویج و اشاعه مصرف خصوصا در بین نسل جوان کشور، وسیله ای برای استفاده و فروش این ماده مخدر شده است و می رود که بزودی معضلی سنگین تر بر پشت خمیده درمانی کشور گردد.

در نتیجه بجاست که با بررسی و کنکاشی علمی و بی طرفانه به ادعای هر دو طرف درگیر پرداخته و بجای کپی کردن از نظریات و قوانین دیگران و دیگر کشورها، نظر و قوانینی برگرفته از تعقل و تفحص خودمان ارائه داده و در نگهداری و رشد افرادی سالم و نسل هایی سالم در آینده کشور و مرز وبوم خودکوشا باشیم.

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا گیاهی است از گروه گیاهان روانگردان مانند: کوکا که از آن مشتقات کوکایین تهیه می شود، خشخاش که تریاک و مرفین از آن بدست می آید، حشیش، قاط، و قارچهای روانگردانی که برای توهم زایی و نشئه شدن استفاده می شوند. گل، برگ، و ساقه های جوان ماری جوانا پس از خشک شدن خرد شده و مانند توتون و تنباکو استنشاق می شود.

یکی از صد ها ماده موجود در این گیاه که باعث خاصیت نشئه آوری و نشئه دهی آن می شود THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) نام دارد که شباهت بسیاری به هورمونی بنام Indocannabinoids در مغز را داراست. هورمون Indocannabinoids مسئول تنظیم حس لذت، ایجاد خاطرات، حرکات عضلانی، فکر کردن، حس و درک زمان، اشتها و درد می باشد.

بنابراین THC با شباهت بسیاری که با این هورمون دارد در احساس لذت فرد، ایجاد خاطرات، سرعت و شدت حرکات عضلانی، تفکر و تمرکز فرد، درک گذشت زمان، و میزان اشتها و حس درد فرد تاثیری مستقیم و افراطی و یا تفریطی می گذارد.

مصرف ماری جوانا

چگونگی مصرف ماری جوانا: 

ماری جوانا بصورت سیگار های خود ساخته، در قلیان و انواع پیپ های خشک و آبی، و یا با جایگزین کردن توتون سیگار و پر کردن آن با خورده های ماری جوانا کشیده و دود آن استنشاق می شود.

تاثیر ماری جوانا بر روی مغز و سلول های مغزی: 

همانطور که به آن اشاره شد، ماری جوانا با جایگزین شدن با هورمون Endocannabinoids و کنترل مراکز معینی از مغز باعث ازدیاد اشتها و رفع تهوع، کاهش درد، فروکش کردن التهاب های عضلانی و بافت های غیر عصبی، و توقف و کُند شدن مراکز مسئول یاد گیری و بخاطر آوردن می گردد.

دقیقا همین خصوصیات فیزیولوژیک ماری جوانا است که منجر به ادعای خواص دارویی آن گردیده است. اما مطالعات گسترده در بیش از چهار دهه گذشته نشان میدهد که مصرف مداوم و زیاد ماری جوانا به از دست دادن ۸ امتیاز هوشی در بین سنین ۱۳ تا ۳۸ سالگی گردیده که در واقع سنین بیشترین رشد و شکل گیری مکانیزم خاطرات می باشند.

صحبت های یک مصرف کننده ماری جوانا – قسمت دوم

 

عوارض استفاده از ماری جوانا چیست؟ 

عفونت های مکرر ریوی، حداقل افزایش ضربان قلب از ۲۰ تا ۱۰۰ در صد بلافاصله بعد از کشیدن که می تواند باعث نارسایی قلبی و خطر سکته قلبی شود، افزایش توهم و بدبینی خصوصا به اطرافیان و نزدیکان، تشدید و پیدایش

شیزوفرنی، افسردگی، اضطراب، میل به خودکشی، بی انگیزگی، اختلالات شدید رشدی در مغز جنین در دوران حاملگی، افزایش دو برابری میزان تصادفات رانندگی خصوصا با مصرف همزمان نوشیدنی های الکلی، و کُندی حرکات و عکس العمل ها همراه با بهم ریختن هماهنگی دستها و پا ها از عوارض مصرف ماری جوانا می باشند.

چرا با وجود عوارض فوق مصرف ماری جوانا در آمریکا و بعضی از کشور های دیگر آزاد شده است؟

سه دلیل عمده باعث آزاد شدن مصرف دارویی و تفریحی ماری جوانا در کشورهای فوق الذکر گردیده اند:

۱. نظام دموکراسی و آزادی های فردی در آن کشور ها در تعارض با تصمیم فرد در استفاده کردن و یا نکردن از هر چیزی است که منجر به صدمات عمومی نشده و صرفا ممکن است به خود فرد آسیب برساند است.

۲. خواص اشتها آور و ضد تهوع ماری جوانا در کمتر کردن عوارض شیمی درمانی و بیماری هایی نظیر ایدز، تشنج و صرع، دردهای عصبی، ام اس، و سرطان های لا علاج از جمله مواردی است که استناد به خاصیت دارویی و التیام بخش بودن آن می کنند.

۳. مالیات حاصل از فروش قانونی ماری جوانا به ادعای دولت های ایالتی آمریکا می تواند صرف جبران هزینه های درمانی معتادین به این گیاه شده و پاسخگوی تصادفات ناشی از مصرف ماری جوانا در جاده ها و خیابان ها گردد. همچنین با قانونی کردن ماری جوانا باری از دوش مالیات دهندگان آمریکایی که مجبور به تأمین حقوق کادر پلیس و درمانگر در کنترل عوارض سوء مصرف مواد مخدر بودند برداشته می شود.

ماریجوانا

نظر FDA  در مورد ماری جوانا چیست؟

FDA یکی از عالیترین مراجع آمریکایی و بین المللی در قبول و یا رد صلاحیت یک ماده دارویی اختراع شده و یا غذایی می باشد. FDA با استفاده از دانشمندان علوم پزشکی و غذایی در یک پروسه حداقل ده ساله ی مشاهده و کنترل، و با مطالعه گروه های بزرگی از مصرف کنندگان ماده ی مورد سوال، تحت قانون ذیل به قبول و یا رد ماده و یا غذای مورد بحث می پردازد.
۱. میزان ماده دارویی و یا غذای مورد بحث از یک بسته و یا دوز به بسته و یا دوز دیگر قابل اندازه گیری و یکسان باشد.
۲. نوع و یا گونه ماده دارویی و یا غذای مورد بحث در تمامی نمونه های تجاری و در اختیار مصرف کننده یکسان باشد.

از آنجاییکه بسته های مصرفی مارجوانا چه از نظر گونه گیاهی و چه از نظر دوز و اندازه مواد موثر از هر نمومه به نمونه دیگر تفاوت زیادی دارند، در فرآیند تحلیلی FDA قابل اندازه گیری نبوده و در نتیجه قابلیت قبول خواص دارویی مورد ادعا را ندارد. FDA در تارنمای رسمی خود به سالم و موثر نبودن هر مشتقی از ماری جوانا تاکید دارد. جمله ذیل برگرفته از موضع FDA نسبت به مصرف ماری جوانا است:

To date, the FDA has not approved a marketing application for a drug product containing or derived from botanical marijuana and has not found any such product to be safe and effective for any indication.

بعلاوه، FDA با استدلال به اینکه علم شیمی دارویی قادر به ساخت ماده ی موثر ماری جوانا بصورت دارویی و فیلتر کردن تمامی مواد مضر دیگر این گیاه و دوز خطرناک آن می باشد، استفاده از این گیاه را غیر لازم و مضر می داند. امروزه دارو هایی مانند Marinol, Nabinol, Sativex با استفاده از دوز کنترل شده THC قادر به کاهش عوارض تهوع آور شیمی درمانی، لاغری ناشی از مراحل نهایی بیماری ایدز، و تشنج و صرع می باشند.

مواد دیگری که بصورتی کنترل نشده در گیاه ماری جوانا وجود دارند در این داروها موجود نبوده و برعکس کشیدن سیگار ماری جوانا که دوزی نامشخص از تمامی مواد گیاه را وارد ریه میکند، دوز این داروها کاملا مشخص و قابل کنترل می باشد.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

بر خلاف باور و توجیه بسیاری که معتقد به اعتیاد آور بودن ماری جوانا نیستند، کشیدن سیگار، قلیان و پیپ مارجوانا کاملا اعتیاد آور می باشد. میزان این اعتیاد آوری خصوصا در سنین کمتر، بین ۲۵ تا ۵۰ درصد بیش از آنهایی است که در سنین بالاتر به مصرف این ماده روی می آورند. از دلایل اثبات اعتیاد آور بودن ماری جوانا همین بس که با فاصله افتادن در زمان کشیدن سیگار بعدی، فرد معتاد حالتی عصبی پیدا کرده، دچار بی خوابی، بی اشتهایی، و میل شدید به مصرف دارو های مسکن یا محرک پیدا می کند.

 

آیا معتادین به مصرف ماری جوانا اعتراف به مصرف خود می کنند؟

متاسفانه توجیهاتی که دال بر اعتیاد آور نبودن ماری جوانا در کنار خواص دارویی گسترده آن وجود دارد نشانگر مقاومت قابل پیش بینی افرادی است که وابسته به مصرف این گیاه روانگردان می باشند.

در نتیجه قبول معتاد بودن و اعتیاد آور بودن این گیاه از طرف مصرف کنندگان آن فکری دور از ذهن اگر نه محال است. حس لذت، آرامش، و تمرکزی که مصرف این گیاه به مصرف کنندگان مداوم خود می دهد احساسی است غیر قابل جایگزینی و طبیعتا وابستگی شدیدی در فرد مبتلا به مصرف ایجاد کرده که ترک آنرا بسیار دشوار می سازد.

چه انذازه از مصرف مارجوانا اعتیاد محسوب میشود؟ آیا میزان خاصی برای تشخیص وجود دارد؟

متاسفانه واژه مصرف تفننی در کلیه جوامعی که به مصرف این گیاه مبتلا هستند وجود دارد که توجیه کننده معتاد نبودن فرد مصرف کننده است. اما حقیقت این است که حس بوجود آمده از مصرف ماری جوانا و دیگر مخدرها و روانگردانها، حسی است که بصورت طبیعی قادر به تولید آن نیستیم و در نتیجه وابسته به ادامه مصرف و تکرار آن حس های خارق العاده می شویم.

بعنوان مثال، وقتی برای اولین بار کوکایین در آمریکا عرضه شد ادعای فروشندگان و مصرف کنندگان آن این بود که کوکایین اعتیاد آور نیست. در حقیقت این مدعیان دروغ نمی گفتند. اعتیاد فیزیکی کوکایین در مقایسه با تریاک و مرفین بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی بود. متاسفانه اعتیاد روانی کوکایین بود که ده ها برابر قوی تر از دو ماده مخدر دیگر بود.

ماری جوانا نیز مانند کوکایین اعتیاد فیزیکی اندکی دارد اما اعتیاد روانی آن قابل پیش بینی نیست و در عین حال هم بسیار بالاست. بنابراین اندازه معینی هم برای تشخیص اینکه آیا فرد به ماری جوانا وابسته شده یا نه وجود ندارد. آنچه که وجود دارد جرات و جسارت قلبی خود فرد است که اذعان کند آیا به مصرف ماری جوانا وابسته شده یا خیر.

چه درمان و یا درمان هایی برای معتادین به مصرف ماری جوانا وجود دارد؟

متاسفانه دارویی برای ترک وابستگی به مصرف ماری جوانا وجود ندارد اما پکیج های مهارتی روانشناختی در کنترل عوارض روانی در کلینیک ها ی روانشناسی ارائه می شوند که قادر به ارائه درمان قطعی هستند. روش IOP روشی آزموده شده و کارا در ترک اعتیاد به ماری جوانا و دیگر مخدر ها بوده و بصورت گروهی و یا خصوصی به متقاضیان ترک وابستگی ارائه می شود.

منبع:

https://www.fda.gov/news-events/public-health-focus/fda-and-cannabis-research-and-drug-approval-process

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link