زوج درمانی | درک نیازهای زن و مرد از همدیگر

0
ناتوانی در ترجمه و درک نیازهای زن و مرد از همدیگر – زوج درمانی

 

نیازهای روحی زنان باید جدی گرفته شود، زیرا سرحالی و شادی زنان در گرو تامین نیازهای روحی آن ها است. مردان برای آنکه بتوانند زندگی مشترک موفقی داشته باشند باید به نیازهای روحی همسر خود مانند ابراز محبت کلامی، خرید هدیه، همدردی، تعریف و تحسین زن ، احساس امنیت و… توجه نمایند.

درک نیازهای روحی زن
یکی از مشکلاتی که مردها نزد مشاور خانواده بیان می کنند این است که آن ها ابتدا همسرشان را فردی قوی و مستحکم در زندگی می بینند اما پس از مدتی همسرشان ضعیف و محتاج به نظر می آید. بسیاری از مردها زمانی که با زن آشنا می شوند، زن ها در اوج و صعود احساسی و شادابی هستند و به همین دلیل است که مستحکم هستند؛ اما بعد از مدتی دچار استرس و نیاز به محبت می شوند که همین باعث می شود مردها آن ها را ضعیف ببینند. در واقع زن ها ضعیف نشده اند بلکه بعد از رسیدن به اوج احساسات خود، فرود می کنند و به محبت مرد نیاز دارند.

این نوع ضعف و استرس نوعی زنگ هشدار برای مرد است که باید به زن محبت و عشقشان را ابراز کنند تا زن بتواند دوباره شاداب شود و به دوران اوج شادابی خود صعود کند. مردها به دلیل آگاهی نداشتن از این قضیه، عصبانی می شوند و احساس می کنند زن نسبت به آن ها سرد شده است و نزد مشاور و یا روان شناس می روند.

مردها باید سه حقیقت را بپذیرند:

۱- ممکن است محبت های مرد نتواند ناراحتی و ضعف زن را فورا حل کند، اما همدردی های مرد مسلما باعث می شود که زن نسبت به خودش و مرد اطمینان پیدا کند و بتواند خودش را از ناراحتی نجات دهد. زن همیشه نمی تواند محبت را ابراز کند و ابراز محبت در زندگی زناشویی یک قرارداد دو طرفه است. یعنی هر بار که زن دچار چنین حالتی شد مرد محبت خود را ابراز کند و اگر مرد خودش را بی احساس دید، زن باید مرد را امیدوار کند.

۲- مردها نباید خودشان را مقصر ناراحتی زن بدانند. ناراحتی و فرو رفتن در ضعف و چاه یک چرخه ی طبیعی در زن ها است و ارتباطی با مردها ندارد. مردها با ابراز محبت خود به زن نمی توانند او را کاملا نجات دهند بلکه می توانند زمان این چرخه را کمتر کنند.

۳- تمام زن ها می توانند از چاه و ضعف خود نجات پیدا کنند و دوباره به زمان اوج خود برگردند، پس مردها نباید خودشان را مسئول نجات زن بدانند. مرد باید بداند که مجبور نیست عواطف زن را ثابت نگه دارد بلکه تنها زن نیازمند عشق و صبر بیشتری است تا بتواند نجات پیدا کند.

 

بیشتر ببینید:
دوره زوج درمانی - تفاوت والد آگاه و والد عوام در تربیت

چه زمانی زن احساس امنیت نمی کند؟!
زمانی که زن با شوهر خود رابطه ای صمیمانه دارد و در شرایط خوبی قرار دارد، رفتار موج مانند یا همان چرخه ی فرود و صعود او به ضعف و ناراحتی، بیشتر می شود. حال این مسئله بسیار مهم است که زن ها بتوانند در این زمان احساس راحتی و امنیت از سوی مرد داشته باشند وگرنه تمام احساسات منفی خود را سرکوب می کنند و طوری وانمود می کنند که خوشحال هستند و این باعث عصبانیت زن می شود.

زمانی که زن نمی تواند با راحتی و امنیت به چاه خود برود، از این کار جلوگیری می کند و تنها راهی که برایش باقی می ماند این است که از کارهایی مانند صمیمیت و حرف زدن با مرد دوری کند و دست به کارهایی مانند پرخوری و وسواس های مختلف بزند. اما با تمام این کارها باز هم ممکن است به درون ضعف و اندوه خود برود و احساساتش کنترل ناپذیر شود.

زن و مردهایی هستند که حتی بدون یک بار دعوا، ناگهان از هم جدا شده اند. یکی از دلایل این جدایی ها همین چرخه ی زن است. زمانی که زن احساسات منفی خود را سرکوب می کند، سعی دارد کانون زندگی اش را حفظ کند و همین باعث می شود که زن بی احساس شده و نتواند محبتش را به مرد و خانواده به خوبی بیان کند.

احساسات منفی با احساسات مثبت رابطه ای دو طرفه دارد. یعنی اگر احساسات منفی از سوی زن سرکوب شوند، احساسات مثبت هم از بین می روند و محبت و صمیمیت در زن روز به روز کمتر می شود. جلوگیری از جر و بحث ها و دعواها با سرکوب احساسات کار مفیدی است اما نباید این روش را همیشه انجام داد. در نتیجه مردها باید سعی کنند با فهمیدن شرایط زن ها، با آن ها درد و دل کنند و بتوانند آن ها را از چاه ناراحتی شان نجات دهند. به یاد داشته باشید که زن ها بیشتر از هرکس دیگری در چنین شرایطی، به کمک و یاری همسرشان نیاز دارند و همچنین از آن ها اطمینان و اعتماد می خواهند.

منبع

۰/۵ (۰ Reviews)
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 9 =

(30 ساعت دوره های رایگان روانشناسی و مهارت فردی)

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+