نقش هدف گذاری کاربردی در موفقیت

0

نقش هدف گذاری کاربردی در موفقیت

 

رمز و راز یک موفقیت صحیح و پایدار چیست؟ چرا با وجود سعی و تلاش بسیار، باز افراد بسیاری در انتهای روز یا سال یا عمر خود با شکست مواجه می شوند؟ چرا موفقیت اینهمه جستجو شده و همچنان با وجود گفته ها و شنیده های بسیار، باز نایاب و دور از دسترس است؟این ویدیو را ببینید تا به پاسخ این سوالات مهم زندگی برسید…

 

گام اول در روش صحیح هدف گذاری – مشخص بودن هدف :

هدف‌هاتون باید معین، روشن و شفاف باشند.هدفتون باید واضح و مشخص باشه ، در غیر این صورت نمی‌تونید تلاش‌هاتون رو متمرکز کنید . یا برای رسیدن به اون، انگیزه خودتون رو با تمام وجود حس کنید . افراد موفق در مورد چیزی که می خوان ، شفاف و روشن هستن .موقع هدف گذاری، باید به این پرسش‌ها پاسخ بدید:
چه چیزی؟ چه چیزی می خواید به دست بیارید؟
چه کسی؟ چه کسی در هدفتون درگیره و نقش داره؟
چه زمانی؟ یک بازه ی زمانی برای خودت معین کن.
چه مکانی؟ یک مکان رو برای اجرای هدفت مشخص کن.
به چه علت؟ علل و فواید رسیدن به هدفت رو مشخص کن.

گام دوم در روش صحیح هدف گذاری – قابل اندازه گیری بودن هدف :

هدف‌هاتون باید قابل‌اندازه‌گیری باشد.باید اهدافی قابل اندازه‌گیری تعیین کنید تا بتونید پیشرفت‌ خودتون رو دنبال کنید و با انگیزه بمونید. بررسی پیشرفت ، کمکتون می‌کنه تا برای رسیدن به اهدافتون متمرکز بمونید . بخشی از هدف‌گذاری موفق ، بررسی‌ اینه که بدونید چقدر از مسیری که برای رسیدن به هدفی که مشخص کردید، طی شده و چقدر از مسیر ، باقی‌مونده. به مهلت‌ها توجه کنید و هیجانِ نزدیک‌تر شدن به هدفتون رو حس کنید.

گام سوم در روش صحیح هدف گذاری – مناسب بودن هدف :

هدف‌هاتون باید مناسب باشند.هدفتون باید واقع‌گرایانه و در دسترس هم باشه. هدف چیزیه که ما می‌تونیم در واقعیت به اون برسیم . اهداف باید توانایی‌های شما رو در بر بگیرن ولی همچنان امکان‌پذیر نیز باقی بمونن و رویایی نباشن . تنها راه اینکه بدونید هدفتون واقعی هست یا نه ، اینه که به خودتون برگردید و ببینید آیا کاملا به هدفتون و رسیدن به اون باور دارید یا نه؟ اینکه در خودتون می بینید یا نه ، نکته‌ی مهمیه . اهداف باید نه اونقدر کوچک و بی ارزش و نه اونقدر بزرگ و دست نیافتنی باشن .

گام چهارم در روش صحیح هدف گذاری – دست یافتنی بودن هدف :

هدف‌های دست‌یافتنی، عمده و اساسی زندگی خود را تعیین کنید.اهداف باید واقعی و قابل‌دسترس باشن . اهدافی که با توانایی و امکانات شما تناسبی ندارن ، غیرقابل‌دسترس اند چون ضمیر ناخود آگاهتون بر علیه شما هم می تونه کار کنه !! وقتی که یک هدف بزرگ برای خودتون می ذارید برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاهتون رو بهم می ریزید .

پس ضمیر ناخودآگاهتون به شما میگه : 《امکان پذیر نیست》و تلاش می کنه که هر طور شده شما رو منصرف کنه و شما هم بخاطر ترس از شکست ، هدفتون رو نمی‌نویسید و مهلتی هم تعیین نمی کنید . اهدافتون باید با توجه به امکانات موجودتون هم‌خوانی داشته باشن تا بتونید موفق شید. در هدفگذاری عبارتی داریم به نام رقابت اهداف ، رقابت اهداف می گه یکی از بزرگترین موانع برای رسیدن به هدف اصلی که برای آن برنامه ریزی کردید، چیزی نیست جز سایر هدف‌های شما . به عبارت دیگه ، اهداف شما برای جلب وقت و توجه شما با همدیگه رقابت می کنن . گاهی اوقات لازمه فقط کارهایی که در صفِ انجام دادن دارید رو اولویت بندی کنید ، تا به هدف های مهم‌تر توجه بیش تری کنید و زودتر به اتمام برسن .

در همین زمینه:

دوره اصول موفقیت در زندگی

گام پنجم در روش صحیح هدف گذاری – زمان بندی شدن هدف :

هدف‌ها باید قابل زمان‌بندی باشند.هنگام هدف‌‌گذاری باید زمان رسیدن به اهداف هم مشخص باشه . هر هدف به تاریخ مشخصی نیاز داره تا مهلت معینی برای تمرکز روی اون و انگیزه‌ای برای حرکت رو به جلو داشته باشید . این مهلت ها آگاهانه و ناآگاهانه ، شما رو طبق برنامه‌تون به سوی رسیدن به هدفتون می‌برن. اگر زمان بندی نداشته باشید ممکنه با خودتون بگید : بالاخره یک موقعی پیش میاد که انجامش می دم.

مطمئن باشید این بهانه ها و این امروز و فرداها تا ابد طول می کشه و در این صورت هیچ وقت نمی تونید به اهدافتون دست پیدا کنید. البته باید توجه داشته باشید که یک هدفگذاری هوشمندانه لازمه زمان‌بندی مناسبی داشته باشه ، نه اونقدر زمان زیادی در نظر بگیرید که به دلیل زیاد بودن وقت ، انجام کارهارو به تعویق بندازید و نه اونقدر زمان کمی در نظر بگیرید که نتونید در زمان مشخص شده به اهدافتون برسید .

البته دست‌یابی به هدف ، مهم‌ترین نتیجه‌ی هدفگذاری نیست ، سود واقعی زمانی‌ به دست میاد که ببینیم در روند رسیدن به هدف و برای دست‌یابی به نتیجه ، حاضریم چه کارایی انجام بدیم یا در این مسیر ممکنه چقدر به تعالی برسیم یا چقدر تغییر کنیم !

نکات مهم در روش صحیح هدف گذاری :

در این قسمت مشکلات احتمالی هدف گذاری رو بررسی می کنیم

زمانی که رسیدن به هدف یه ذره سخته :
اگه یه موقعی به اینجا رسیدی، لطفا نه هدفت رو عوض کن ونه دلسرد شو. راه حل عملی اینه که ، برای یه مدت کوتاه به هدف فکر نکن!!! پله ها و قدم هایی که باید طی می کردی رو طی کن. یعنی هدفت طی کردن این قدم ها باشه! نتیجه ی این کار اعجاب برانگیزه! این قدم ها خود به خود به سمت هدف اصلی جهت گیری می کنن.

اگه در رسیدن به هدف شکست خوردید:
هر تلاشی ممکنه موفقیت آمیز باشه یا نه. باید قبول کنی که در راه رسیدن به هدف ممکنه شکست بخوری. به تلاشت ادامه بده. اگه دوباره شکست خوردی ، به این فکر کن که تو در حد توانایی هات تلاش کردی! اما چه فایده ؟ به هدف نرسیدی ! نترس اگه این روند رو ادامه بدی ، قدم به قدم به هدف نزدیکتر می شی.

هدف های بزرگ داری :
خیلی وقت ها می شنویم : من یه عالمه هدف بزرگ در سر دارم. این تفکر رسیدن به هدف رو مشکل می کنه. اشکال نداره هدف های زیادی داری. اما باید اولویت بندی کنی ، کدوم مهم تره ، برو سراغ اون و روی اون متمرکز شو. اما بقیه چی ؟ از بین بقیه ی اهدافی که داری، هر چی منطبق با هدف اصلی نیست فعلا حذف کن !!! این اهداف دزد انرژی و زمان شما هستند.

توصیه ها و نسخه های متفرقه:
همیشه هر کاری می کنی ، یه عالمه آدم دور و اطراف ما هستند که نظر می دن . مخصوصا در ایران که همه مشاور و کارشناس هستن .( اما نمی دونم چرا خودشون انجام نمی دن!) به حرف کسی گوش کن که خودش این کار رو کرده . یا بهتره بگیم : به حرف کسی گوش کن که ، دوست داری جای اون بودی!!! این خیلی مهمه.

مدیریت عادت ها خیلی مهمه:
برای رسیدن به هدف نیاز داری دائم فعالیت هات رو تحلیل کنی. عادت های بدی که داری رو خودت به خوبی می دونی. تلاش کن این عادت ها رو حذف کنی . اما خیلی سخته!!! می تونی اول عادت های خوب برای خودت ایجاد کن ، یواش یواش عادت های بد حذف می شن. عادت های بد ، انگیزه رو از بین می برن و رسیدن به هدف رو دور از دسترس می کنن.

توهم رو بی خیال شو:
این که بگی من بهترین هستم و از این جور جملات انگیزشی ، به نظر من بیشتر توهم درست می کنه. خود بزرگ بینی غیر واقعی زود از بین میره ( با اولین شکست ) اما چی کار کنم؟ من فکر کنم بهتره بگی من بهترین نیستم ولی دارم تلاش می کنم بهترین نسخه ی خودم بشم!!!! من می خوام بهترین محمد گنجی خودم شم ، نه بهترین فرد ممکن در این رشته یا هدف!!!

 

بیشتر ببینید:
"بحران میانسالی" نشانه ها ، علل تا درمان

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − هشت =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+