سوگ عاطفی: وقتی یک رابطه تمام میشود

0

وقتی یک رابطه تمام میشود ( مراحل سوگ عاطفی)

 

واکنش ما وقتی یک رابطه تمام میشود شاخص شخصیت واقعی ماست، هر رابطه ای چه دوستی، کاری یا عاطفی میتواند دستخوش بحران و طوفان گردد، آنطور که ما رابطه را تمام میکنیم و به قدم بعدی می رویم نشانگر سلامت شعور و شخصیت ماست. بزرگ منشی در شخصیت انسان تنها در کارنامه اعمال اوست و این کارنامه در اتمام یک رابطه بسیار بسیار نشانگر درون و طینت انسان

گوش دادن به فایل صوتی ویدئو فوق ( مراحل سوگ عاطفی)

 

شدت سوگ عاطفی بستگی به مدت رابطه ی عاطفی دارد. گفته میشود که در زنان بیشتر از مردان این اتفاق می افتد اما در بین دو جنس سوگ عاطفی وجود دارد فقط نوع و شدت آن متفاوت است و دلیل اینکه بیان می شود که آمار زنان بیشتر از مردان است به خاطر این است که برای زنان ابهام در اینکه جدا شده اند یا خیر وجود دارند

و بیشتر انتظار برای بهبود وضعیت دارند و به راحتی و صراحت نمیتوانند عشق را بیان کنند و در نتیجه تکلیف خود را دقیق نمی دانند اما در مردان با توجه به اینکه بعد از نه شنیدن نا امید می شوند و مستقیم به سوگ عاطفی می رسند. اما سوگ عاطفی را دو طرف تجربه می کنند.

خیلی مهم است که بعد از جدایی به سوگ عاطفی برسیم و آن را پشت سر بگذاریم زیرا بعد از آن می توانیم برای انتخاب شخص دیگر درست تصمیم بگیریم. هر نشانه ای که از طرف مقابل دریافت و یا “نه” را واضح نشنیده باشیم و یا حتی اینکه شخص به طور قطعی رابطه را تمام نکرده باشد و اطمینان نداشته باشد از جدایی به سوگ عاطفی نخواهیم رسید و دائما در حال انتظار و امید برای بازگشت وجود دارد که این موضوع باعث بروز اختلال روانی برای فرد می شود.

شکست عشقی

مراحل سوگ عاطفی همانند سوگ و به ترتیب زیر است:

۱. انکار: زمانی است که فرد درک درستی از جدایی را ندارد و آن را نمی پذیرد.

۲. خشم: نوعی مکانیسم دفاعی برای جلوگیری از افسردگی است که به صورت پرخاشگری صورت میگیرد و فرد به دنبال مقصر
میگردد.

۳. غم و اندوه: فرد بعد از مرحله انکار و کم شدن خشم شما دچار غم می شود و آن را به صورت گوشه گیری و گریه نشان می
دهد.

۴، چانه زنی کنار آمدن و تمرین کردن با خود و بررسی وضعیت موضوع

  ۵. پذیرش: فرد وضعیت را پذیرفته است و می تواند درست تصمیم گیری کند و به زندگی عادی بدون وجود شخص مورد علاقه
اش برگردد.

شکست عشقی

درمان سوگ عاطفی

فردی که در سوگ عاطفی قرار دارد باید گریه کند اگر نتواند غم خود را تخلیه کند مزمن می شود و به افسردگی شدید تبدیل می شود. گریه کردن یکی از مهمترین درمانهای سوگ عاطفی است. شخصی که در سوگ عاطفی را پشت سر می گذارد را باید مراقب بود و به او اجازه داد تا هر زمانی که می خواهد گریه کند او باید به خاطر جدایی و شکست سوگواری کند چرا که به غیر از این حالت او دیگر نمی تواند به حالت اول خود باز گردد.

او را سرزنش نکنید و یا زخم زبان نزنید و اصلا رابطه اش را کوچک و بی اهمیت نشمارید چون نه تنها که بهبود نمی آید بلکه بدتر نیز می شود. صحبت کردن از خاطرات حتی بارها و بارها او را آرام میکند سعی نکنید که او را متوقف کنید. همانطور که شخصی عزادار است و نیازمند همدردی و حمایت است شخصی که سوگ عاطفی را میگذراند نیز عزادار است چون شخصی را که دوست داشته است را از دست داده است در نتیجه با هم باید همدردی کرد.

به شخصی که در سوگ عاطفی است نباید برای رهایی از این حالت پیشنهاد شروع رابه ای جدید داد زیرا در این حالت شخص فرد جدید را با فرد قبلی مقایشه می کند و در حالت تعارض قرار می گیرد و ممکن است در انتخاب خود عجله کند در نتیجه برای پوشش تنهایی و غم خود مشکلات منفی طرف مقابل را نادیده بگیرد و رابطه ی غلط دیگر و عواقب بدتری پیش رویش قرار گیرد. باید صبر کرد و اجاره داد تا سوگ عاطفی پایان یابد. برای درمان حالتهای شدید تر و اگر بیشتر از ۶ ماه به طول انجامید باید از روانشناس کمک گرفت.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
تبریک به شما بازدید کننده گرامی

30% تخفیف ویژه دوره مدیریت رابطه

کد تخفیف : off30 معتبر تا 24 ساعت آینده
خرید سریع دوره مدیریت رابطه
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+