چرخه فقدان اعتماد به نفس و پرخوری

0

چرخه فقدان اعتماد به نفس و پرخوری

 

چاقی یکی از بزرگترین چالش های بهداشت عمومی در این قرن محسوب می شود که به سرعت در حال افزایش است. چاقی از جهات مختلفی بر فرد تاثیر می گذارد. چاقی نه تنها یکی ازمسائل مربوط به سلامت جسم است بلکه با سلامت روان نیز در ارتباط است. عدم اعتماد به نفس ناشی از چاقی یکی از این مسائل است. اضطراب و افسردگی از جمله موضوعات دیگری است که به دنبال عدم اعتماد به نفس ناشی از چاقی بوجود می آید. چاقی در حقیقت یک اختلال سوخت و سازی پیچیده است که با شاخص توده بدنی غیر طبیعی بالا مشخص می شود.

به طور کلی، فردی که شاخص توده بدنی ۲۵ یا کمتر دارد سالم محسوب می شود. در افرادی که از لحاظ ژنتیکی مستعد چاقی هستند این شاخص می تواند ۲۸ یا بیشتر هم باشد. در افراد چاق تجمع ذخایر چربی بیش از حد است که به خودی خود عامل خطر ابتلا به چندین موضوع مرتبط با سلامتی مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون بالا را افزایش می دهد.

باید به این نکته توجه داشت که با اصلاح سبک زندگی، تغییرات رفتاری، رفع اختلاط عملکردی بدن و اصلاح رژیم غذایی می توان به طور کارآمد وزن را کاهش داد. نقش رژیم غذایی را در درمان چاقی نادیده نگیرید و سعی کنید یک رژیم لاغری مناسب و سالم برای خود اتخاذ کنید.

آیا چاقی و عدم اعتماد به نفس با هم مرتبط هستند؟

تحقیقات و مطالعات از نظر آماری ثابت کرده است که چاقی زیاد بر سلامت جسمی و همچنین سلامت عاطفی و روانی تأثیر می گذارد. بزرگسالان چاق اعتماد به نفس کمتری دارند، از نظر عاطفی ناپایدار و از نظر اجتماعی معمولا افراد غیرفعالی هستند. طبق مطالعه جدیدی که صورت گرفته محققان گزارش دادند که شیوع علائم افسردگی در زنان چاق نبست به افرادی که وزن معمولی دارند ۲۰ درصد بیشتر است. اما فراموش نکنید که این مورد قابل حل هست و ما در وب سایت من و رژیم بهترین درمان چاقی را به شما ارائه می دهیم.

چاقی

عوارض اعتماد به نفس پایین در افراد چاق

برای جلوگیری از عوارض عدم اعتماد بنفس تقویت آن در افراد چاق بسیار مهم است. مشاورین توصیه می کنند به جای انتقاد یا نادیده گرفتن افراد چاق عواملی را که باعث افزایش چاقی می شود شناسایی شود و نسبت به درمان چاقی خود سریع تر اقدام کنند. به عنوان مثال در برخی خانواده ها چاقی عمدتا یک مسئله ارثی است یا رژیم غذایی نامناسب عامل اصلی آن است. بسیاری از اختلالات رفتاری در چاقی ریشه دارد که با شناختن آنها می توان بهتر به این افراد کمک کرد. برخی از این اختلالات عبارتند از:

اختلالات خلقی: افراد چاق برای پنهان کردن نا امیدی یا عدم اعتماد بنفس خود دچار اختلالات خلقی مثل خشم، اضطراب و پرخاشگری یا اختلال در رفتار می شوند.
اختلالات افسردگی: عدم اعتماد بنفس اغلب به افسردگی، احساس غم و اندوه و اضطراب تبدیل می شود.
اختلالات در خوردن غذا: بسیاری از افراد چاق برای کاهش وزن دچار اختلالات خوردن مثل بولیمی (پرخوری عصبی) یا بی اشتهایی می شوند.
استفاده از وسایل ناسالم برای کاهش وزن: برخی از افراد چاق برای کاهش وزن به کارهای ناسالم و حتی در بعضی موارد خطرناک دست می زنند. استفاده از مسهل ها، جراحی های غیر ضروری، قرص های کاهش وزن و سایر مکمل های غیرقانونی می تواند در موارد شدید منجر به آسیب به کل بدن یا حتی مرگ شود.

چطور اعتماد به نفس ناشی از چاقی را تقویت کنیم؟

ملاک های اجتماعی و فرهنگی برای اندام متناسب بسیاری از افراد را در دام عدم اعتماد بنفس گرفتار می کند. روش های زیر چند نمونه از کارهایی است که می توانید با بکار گیری آنها اعتماد بنفس خود را تقویت کنید.

با دوست داشتن خود شروع کنید. به جای اینکه روی قسمت هایی از شخصیت یا بدن خود که دوست ندارید تمرکز کنید توانایی ها و استعدادهایتان را در نظر بگیرید. وزنتان را از شخصیت خود جدا بدانید.

هدف تعیین کنید. یکی از روش های عالی افزایش اعتماد بنفس تعیین هدف است. اگر می خواهید وزن کم کنید هدفتان باید تغییر رفتار و عادات باشد نه کاهش وزن، زیرا چاقی ناشی از عادات و رفتارهای اشتباه است. اهداف کوچک و واقعی تعیین کنید و مرتب خودتان را ارزیابی کنید تا ببینید در کجای مسیر قرار دارید. مثلا هدفتان این باشد که در هفته حداقل چند وعده غذایی کاملا سالم بخورید.

در مورد احساستان حرف بزنید. با کسانی که احساس راحتی می کنید در مورد احساستان حرف بزنید، حتی اگر قرار باشد آن شخص فقط گوش کند و شما فقط صحبت کنید.

از مشاور کمک بگیرید. توصیه های تعذیه ای مناسب یکی از در دسترس ترین روش ها برای کاهش وزن است. امروزه سایت های معتبری مثل من و رژیم در دسترس است که فقط با یک جستجو در اینترنت به آسانی به آن دسترسی پیدا می کنید و می توانید خیلی ساده و راحت از خدمات رژیم های مختلف آن برای درمان چاقی خود و همچنین دانش مشاوران متخصص بهره مند شوید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+