چه زمان باید شغل فعلی را رها کرده و یک کار جدید پیدا کنیم؟

0

چه زمان باید شغل‌فعلی خود را رها کرده و دنبال کار دیگری بگردید؟

دکتر نویری

یکی از متداول ترین سوالاتی که من همیشه دریافت میکنم این سوال است که آیا باید از کاری که دارم بیرون آمده یا همچنان شرایط فعلی را تحمل کنم. در‌پاسخ به این سوال باید گفت که هر یک از شرایط ذیل دلیل درستی برای اتمام و ادامه ندادن کار در شغل فعلی و شروع کار جدید یا سرمایه گذاری جدید است:

۱. درآمد شغل (کار) فعلی پاسخگوی هزینه های خود نیست. این یعنی در یکسال گذشته حتی هزینه های ایاب و ذهاب شما، اجاره محل کار، حقوق ها و دیگر هزینه را بطوری پیوسته و کامل پرداخت نکرده و چشم اندازی هم برای بهبود وضعیت در ۶ ماه آینده نمی بینید. اگر کاری در سال اول خود هم نتواند هزینه های انجام و رفتن به سر کار و ادامه خود را بدهد مسلما کار خوبی نیست.

۲. درآمد شغل (کار) فعلی پاسخگوی هزینه های شما نیست. این یعنی کار شما تنها به قدری درآمد دارد که می تواند خود را سرپا نگه داشته و مخارج شخصی شما خارج از توان درآمدی کار شماست. اگر کاری قادر به پرداخت هزینه های جاری شما نیست و چشم اندازی هم برای رشد آن نمی بینید بدون شک باید به اتمام رسیده و‌ بدنبال کار دیگری باشید. بخاطر داشته باشید عمر، جوانی و خلاقیت ما در کار استفاده و تمام می شود پس آنرا را درست صرف کنیم.

۳. کار فعلی شما از نظر روانی شما را ارضا و تأمین نمی کند. وقتی روح شما در کار شارژ و تغذیه نشده دچار بی انگیزگی، رخوت، کهولت روان و افسردگی می شوید. بسیاری از مشاغل دولتی به علت فقدان برنامه های پرورشی مورد نیاز سازمان، چنین تاثیر منفی ای بر روی کارمندان خود دارند. مشاغل کم درآمد، بدون جای پیشرفت و رشد، و بدون تغییرات در روتین کار موجب اضطراب یا افسردگی در کارمندان و اعضای خود می شوند.

۴. همیشه علاقه به شغل یا حرفه دیگری داشتید یا در طول زمان این علاقه بوجود آمده. اگر به شغل و حرفه دیگری علاقه داشته یا پیدا کرده اید بیاد داشته باشید که هر کاری حداقل ده سال زمان برای به ثمر رسیدن لازم دارد. به سن و سال خود نکاه کنید و ببینید کی باید بدنبال شغل مورد علاقه خود رفته و آنرا شروع کنید. اولین راز موفقیت عشق بکاری است که انجام می دهید.

۵. شغل فعلی شما نهایت پیشرفت خود را کرده و به هر دلیلی دیگر از نظر مالی یا روانی قادر به رشد بیشتری نیست. هر کاری حتی در شرکت های بزرگ چند ملیتی نیز سقف رشدی دارد و وقتی به آن سقف رشد برسد دچار کهولت و مرگ می شود. اگر کار شما به چنین شرایطی رسیده ادامه عمر با جسد مرده ی کارتان معنی نداشته و نیاز به تولد کاری دیگر دارید.

۶. کار شما معرف شخصیت شما، روح شما، و انگیزه های شما نیست. همیشه بیاد داشته باشیم که کاری که میکنیم قسمت مهمی از هویت ما را تشکیل می دهد. اگر شغل فعلی شما معرف تصویر شما از خودتان نیست ادامه آن مثل زندگی کردن بنام کسی دیگر و بجای دیگری است. چنین زندگی متظاهرانه ای تنها موئد اختلال شخصیت یا ضعف بسیار شدید شخصیتی در فردی است که تن به چنین شرابطی داده است.

همیشه با چیدمانی صحیح می توان شغلی را بوجود آورد که تأمین مالی و روانی لازم را داشته و به ما احساس مفید بودن، ارزنده بودن، شاد و‌دلخوش زیستن، و رشد کردن را بدهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − شش =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+