چه سنی برای معاشرت دخترها و پسر ها مناسب است؟

Pretty smiling teenage girl outdoor with friends
5

دکتر سیامک نویری

دنیای امروز، دنیایی است که برای نسل پدر و مادر های امروزی پر از ناشناخته ها و نا دانسته هاست.   پدر و مادر هایی که دوران بلوغ خود را در سال های ایدئولوژیک انقلاب و جنگ سپری کردند و دوران شروع زندگی زناشویی را در سال های بازسازی پس از آن.   پدر و مادر هایی که خیلی از رفتار ها را هرگز انجام نداده بودند  و امروز هم نمی دانند چگونه با آن برخوردی صحیح و متناسب داشته باشند.   پدر و مادر هایی که بین مدرنیته امروز و سنتی بودن دیروز گیر کرده و راه فراری ندارند.

اما امروز، بی اعتنا به پدر و مادر هایی که گیج و متحیر به رشد فرزندان خود نگاه میکنند و مرز درست و نادرست را هر روز بیشتر از دیروز برداشته می بینند راه خود را طی می کند.  به کجا؟

ای کاش پاسخ این سوال آسان بود.   ای کاش کسی بود که بجای درماندگی در گذشته ای که دیگر جایگاه خود را از دست داده و یا شتاب زدگی در امروزی که بی حد و مرز از دستان همه می گریزد، می توانست به این پدر و مادر ها درست و نادرست امروز را در تربیت فرزندانشان نشان دهد.   ای کاش کسی می بود که می توانست شبی بدون نگرانی را;از آینده ی موهوم دلبندان عزیزشان، به آنها هدیه کند.   اما اکثر آنهایی که باید بدانند یا در گذشته ای ناکارا در مانده اند و یا در آینده ای نا معین شتابزده حرکت می کنند.
حکایتی است قدیمی: من مست و تو دیوانه،  ما را که برد خانه…

اما سوال ها همچنان به قوت خود باقی اند و یکی از همین سوال های امروزی میزان رابطه فرزندانشان با جنس مخالف است.   آیا باید و در واقع آیا می توان مانع دوستی فرزندانمان با جنس مخالف شده یا اینکه باید آنها را بحال خود گذاشته و امیدوار باشیم که خود راهی صحیح در داشتن یک رابطه صحیح را پیدا میکنند؟   پاسخ این سوال همچون خود سوال مبهم و انتزاعی است.

( سوالاتی مانند  “در چه سنی دوست پسر داشته باشیم” و ” از چه سنی دوست دختر پیدا کنیم” که در گوگل زیاد سرچ میشود)

اولا در دنیای امروز که موبایل و کامپیوتر جزء لاینفک زندگی جوانان و نوجوانان ما شده، توانایی ما در محدود کردن روابط آنها بسیار کمتر از حتی بیست سال پیش است و آنهایی که بیست سال پیش را بیاد می آورند می دانند که همان موقع نیز توانایی والدین و اولیای مدرسه و شهر به اندازه ای نبود که بتوان از ایجاد این روابط بطور کامل جلوگیری کرد.   در نتیجه نمی توانیم دنبال محدودیتی باشیم که در نهایت موجب ناتوان جلوه دادن ما به فرزندانمان شود و راه را برای سوء استفاده های احتمالی آنها هموار کند.

ثانیا در دنیایی که زن و مرد باید در کنار یکدیگر به تحصیل و کار پرداخته و دوش بدوش یکدیگر در احترام و رعایت حقوق دیگران جامعه را ساخته و به جلو سوق دهند، جدایی های افراطی و توجیهی هیچ کمکی به بهبود و رشد جامعه نیست.

اموزش آداب اجتماعی دوستی با جنس مخالف - چه سنی برای معاشرت دخترها و پسر ها مناسب است؟

سوما سنین نوجوانی و جوانی سنین عشق و عاشقی است و زیباترین و لطیف ترین احساسات بشری در این سنین شکوفا میشود که هر عملی که منجر به کشتن این رشد و نمو احساسی شود طبیعتا در ایجاد جامعه ای ناهنجار از نظر عاطفی سهیم و مقصر خواهد بود. همچنین در همین سنین است که تثبیت مهارتهای اجتماعی انسان اتفاق افتاده و فرد قادر به تعاملات اجتماعی سالم و متعادل در اجتماع خود و یا برعکس می شود.   بسیاری از بیماران شخصیتی تاریخچه بسیار نامتعادلی از این سنین داشته و به همین دلیل ظاهر موجه اجتماعی شان با باطن منزوی و بدبین آنها یکسان نیست.

اما مثل هر رفتاری، ارتباط با جنس مخالف نیز زمان و روش خود را دارد و باید در وقت و راه درستش اتفاق بیافتد.

در همین زمینه :

۱۰ عامل برای حفظ و شکوفایی رابطه

مسلما سنین بسیار پایین مانند سنین کمتر از هفده سال اصلا زمان مناسبی یرای شروع یک رابطه دوستی با جنس مخالف نیست. چرا که نوجوان هنوز به بسیاری از پتانسیل ها و خصوصیات شخصیتی خود پی نبرده و ایجاد چنین رابطه ای موجب انحراف توجهی است که باید به خود و شناخت محیط خود داشته باشد.   در این سنین کم رابطه با جنس مخالف باعث بهم خوردن تمرکز و از بین رفتن پشتکار نوجوانان شده و میتواند برای همیشه به آینده و منافع دراز مدت آنها آسیب برساند.   همچنین رشد چند بعدی نوجوانان با وجود چنین دوستی هایی متوقف شده و نوجوان شخصیتی یک سویه و تک بعدی پیدا میکند.
اما سنین بین هفده تا بیست و پنج نیز سنینی خطرناک برای جوانان است.   بروز عشق و عاشقی در صورتی که فرد نتواند اوقات و ذهن خود را بدرستی مدیریت کند و عنان زندگی بدست قلب بیافتد، به منزله توقف رشد و توقف زندگی است.   بسیاری از انتخاب های اشتباه زندگی و ضررهایی که تا ابد بدنبال فرد می آیند دقیقا در همین موقع و شرایط اتفاق می اٌفتند.

به عبارت دیگر در این دوره و زمانه کسی باید بدنبال رابطه با جنس مخالف باشد که جنبه مدیریت صحیح رابطه و تقسیم درست وقت و ذهن را داشته باشد.

یادمان باشد که رابطه ایجاد کردن کار بسیار آسانی است اما رابطه را نگه داشتن “مهارتی بسیار دشوار”.

۰/۵ (۰ Reviews)
ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. سارا می گوید

  یعنی الان کشور های مثل آلمان،پرتغال، سوئدو… دارن اشتباه میکنن

 2. Yasin می گوید

  ببین موضوع این نیست که کی اشتباه می‌کنه کی درست میگه تو باید ببین تو چه جایگاه و چه خانواده ای هستی مثلاً تو یه کشور اسلامی مثل ایران داشتن دوست جنس مخالف توی سنین پایین یه چیز شایسته و خوب نیست.

 3. علی می گوید

  این هم درست نیست از یک باور غلط پیروی کرد

 4. باران می گوید

  واقعا درسن کم رابطح داشتن ایندح رو تغیر میدح من امتحانش کردم واقعا اعتقاداتمو در مورد عشق تغیر داد

 5. باران می گوید

  درسن کم رابطح داشتن اعتقادات انسان رو درهم میریزح

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =

(30 ساعت دوره های رایگان روانشناسی و مهارت فردی)

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
تبریک به شما بازدید کننده گرامی

50% تخفیف ویژه دوره مدیریت رابطه
کد تخفیف : rel50 معتبر تا 24 ساعت آینده

(جلسه اول را رایگان دانلود کنید)
 
میخواهم دوره مدیریت رابطه را تهیه کنم
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+