افسردگی فصلی چیست | کلاس پرورش انگیزه

0

در این سری از پادکست های روانشناسی به موضوع زیر میپردازیم :

کلاس افزایش انگیزه– افسردگی فصلی

 

 

افسردگی فصلی که به آن اختلال عاطفی فصلی (SAD) نیز می گویند، نوعی اختلال خلقی است که مشابه افسردگی اساسی می باشد. با این تفاوت که این نوع افسردگی در طول ماه های زمستان و پاییز زمانی که نور خورشید کمتر است ظاهر می شود و معمولا سالی یک بار برای فرد رخ می دهد. این اختلال باعث نوسانات خلقی فرد می شود و گاهی ممکن است تا بهار و یا تابستان هم ادامه پیدا کند.

در برخی اقلیم ها علائم خلقی اختلال افسردگی فصلی تبدیل به یک اختلال جدی می شود؛ که شکل خفیف تر آن در مناطق دارای چهار فصل اقلیمی (بهار، تابستان، پاییز و زمستان) با نام “افسردگی زمستانی” طبقه بندی می شود. علائم افسردگی زمستانی از اواخر پائیز و هنگامی که مدت روشنایی روز کمتر می شود، بروز می کند و تا اواخر زمستان و اوایل بهار پا برجا می ماند و با نزدیک شدن به تابستان کاهش می یابد.

علائم افسردگی فصلی
اختلال افسردگی فصلی بیشتر در مناطقی از کره زمین که دارای عرض جغرافیایی بالاتری هستند و نور آفتاب کمتری دارند وجود دارد. علائم افسردگی فصلی در زمستان به شرح زیر است:

۱- پایین بودن سطح انرژی

۲- مشکل در تمرکز و هوشیاری

۳- احساس کسالت، خستگی و کاهش کارایی در روز

۴- افزایش اشتها، وزن و میل به مصرف کربوهیدرات

۵- تمایل بیشتر به‌ تنهایی

۶- افزایش خواب‌آلودگی و بهم خوردن ریتم خواب

۷- کاهش علاقه و عدم لذت بردن از انجام کارهای روزانه

علاوه بر اختلال افسردگی فصلی در زمستان، نوع دیگر اختلال افسردگی فصلی وجود دارد که در تابستان رخ می دهد اما شیوع آن بسیار اندک است. علائم افسردگی فصلی در تابستان به شرح زیر است :

۱- اضطراب و بی قراری

۲- بی خوابی

۳- کاهش اشتها و کاهش وزن

۴- پرخاشگری و رفتار خشونت آمیز

عوامل تاثیر گذار بر افسردگی فصلی
در ادامه عواملی که خطر ابتلا به افسردگی فصلی را افزایش می دهند، آورده شده است:

جنسیت: زنان بیش از مردان در خطر ابتلا به این بیماری هستند.

سن: احتمال ابتلا به این بیماری در جوانان بیش از میانسالان است.

منطقه جغرافیایی: افرادی که در مناطق سردسیر و در عرض جغرافیایی بالاتر زندگی می کنند، به دلیل اینکه کمتر در معرض نور خورشید هستند احتمال بیشتری دارد که دچار این اختلال شوند.

سابقه خانوادگی و فردی: وجود بیماری افسردگی اساسی و یا اختلال دوقطبی در خود فرد یا خانواده او احتمال ابتلا به این نوع افسردگی را نیز افزایش میدهد. چرا که هم نقش ژنتیک و هم نقش خانواده افسرده پرور پررنگ می شود.

علل بروز افسردگی فصلی
اگر چه دلایل افسردگی فصلی همچنان ناشناخته است، اما تحقیقات دلایل زیست شناختی نشانه های این اختلال را یافته است:

سروتونین: سروتونین نوعی ماده انتقال دهنده عصبی در مغز است که منجر به انتقال پیام های عصبی میشود. این ماده در بسیاری از فعالیت های بدن به خصوص حالت عاطفی افراد تاثیر دارد. هنگامی که نور از طریق چشم ها عبور می کند و به مغز می رسد، ماده سروتونین در بافت عصبی رها می شود. در طول پاییز و زمستان، روشنایی روز کمتر از بهار و تابستان است و این امر باعث پایین آمدن سطح سروتونین در بدن می شود.

ملاتونین: ملاتونین هورمونی است که در شب ترشح می شود و در به خواب رفتن ما تاثیر بسزایی دارد. افزایش تاریکی در زمستان باعث افزایش ترشح ملاتونین در بدن شده و منجر به خواب آلودگی، بی حوصلگی و کسل شدن میشود. به نظر میرسد این دو ماده در تعامل با هم، یعنی کمبود سروتونین که باعث هماهنگی و همکاری سلول های عصبی می شود و افزایش ملاتونین که بدن را به حالت خواب می برد، باعث اختلال افسردگی فصلی می شوند.

درمان اختلال افسردگی فصلی
برای درمان اختلال افسردگی فصلی چند روش متفاوت وجود دارد که هر کدام به تنهایی و یا در تعامل با هم مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله روش های درمان افسردگی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

دارو درمانی
دارو های ضد افسردگی مانند SSRI در درمان این اختلال به کار می رود و می تواند باعث بهبود خلق فرد شود. با توجه به این که هر دارویی عوارض خاص خودش را دارد و از طرفی نحوه پاسخدهی هر شخص به داروها متفاوت است، مشاوره افسردگی گزینه مناسبی برای یادگیری مهارت هایی ست که خودتان به صورت فعال به مبارزه با افسردگی بپردازید.

شناخت-رفتار درمانی
هدف اصلی درمان شناختی رفتاری افسردگی، تمرکز بر مشکلات جاری فرد، تغییر افکار و رفتارهای ناکارآمد او ست. طی این درمان به افراد کمک میشود تا نگاهی واقع بینانه تر به وقایع زندگی داشته باشند و به دنبال راه حل مساله خود باشند. این تغییر نحوه تفکر باعث بهبود خلق و رفتار افراد می شود و امید از دست رفته آنها را برمی گرداند.

نور درمانی مصنوعی
همان طور که در قسمتهای قبل ذکر شد افسردگی فصلی، نوعی افسردگی است که در طی زمستان که روز ها کوتاهتر است و نور آفتاب کمتری وجود دارد، ظاهر می شود. بنابراین ارتباط نزدیکی بین این اختلال و کمبود در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفتن وجود دارد. در این نوع درمان برای کاهش علائم خلقی اختلال افسردگی فصلی، فرد در معرض نور آفتاب و یا طول موج خاصی از نور با استفاده از لیزر، لامپ های فلورسنت، لامپ های دی کرونیک و یا لامپ های بسیار روشن قرار می گیرد. قرار گرفتن در معرض نور یا برای یک مدت زمان خاص و یا در برخی موارد، در یک زمان خاص از روز تجویز می شود. درمان با نور یکی از رایجترین درمان ها در این نوع اختلال است.

 

بیشتر ببینید:
نکته ای کلیدی در درمان فوبیا | ترس از گربه و ...

منبع

۰/۵ (۰ Reviews)
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − ده =

(30 ساعت دوره های رایگان روانشناسی و مهارت فردی)

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link%50 تخفیف دوره درمان اضطراب و افسردگی


کد تخفیف : ezterab معتبر تا 24 ساعت آینده

(جلسه اول را رایگان دانلود کنید)

 
تهیه دوره درمان اضطراب و افسردگی
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+