کلینیک مشاوره طلاق

طلاق
0

نوشته: دکتر سیامک نویری

ازدواج یکی از زیباترین و پسندیده ترین قراردادها و رسومی است که می توان در تمامی اقوام و ملل مشاهده نمود. ادبیات و هنر ملتها همواره مملو از آثار و بدایعی هستند که ازدواج را گرامی داشته و آنرا ستایش می کنند. حتی والدین از بدو تولد فرزندانشان برای روز ازدواج آنها رویاپردازی می کنند و فرزندان نیز در نوجوانی و جوانی خود را روزی صاحب خانواده و مسئولیت های نشأت گرفته از آن می بینند.
اما ازدواج جدا از زیبایی های سنت و مراسمی که دارد، فرآیندی است پیچیده و محتاج تلاش و کوشش بسیار. از همه مهمتر ازدواج نیازمند توانایی فکری، جسمانی، و مالی برای ماندن و ادامه دادن است. بدیهی است که همه این توانایی ها شروط اولیه و لازمه ی ازدواج بوده و طبیعتا همه نیز واجد شرایط آن نیستند. به همین دلیل هم شرع و عقل توصیه به صبر و تحمل در صورت نداشتن شروط ازدواج می نمایند.

از طرفی دیگر انسان موجودی اجتماعی و فی النفسه دارای اختیار در معاشرت و تعامل با دیگران است. اگر به هر دلیلی و در هر مقطعی به این نتیجه برسد که تمایلی به ادامه یک رابطه (کاری، رفاقتی، و یا ازدواج) ندارد، به حکم عقل و به حکم شرع اکراه وی در ادامه آن رابطه جایز نبوده و می تواند طی دلایل و ضوابطی صحیح و معقولی به آن خاتمه دهد. اما آن دلایل و ضوابط صحیح و معقول کدامند و چگونه تعریف و بررسی می شوند؟
به همین منظور اکثر مراکز مشاوره و درمان روانشناختی مجهز به کلینیک های مشاوره طلاق و پروتکل های لازم برای بررسی علل و نحوه ادامه زندگی مشترک و یا پایان دادن به آن می باشند.

هدف از مشاوره طلاق
همانطور که شروع زندگی مشترک طی ضوابطی اتفاق می افتد، قطع یک رابطه و خصوصا رابطه ازدواج نیز نیازمند داشتن دلایلی صحیح و واقعی برای مبادرت به انجام آن است. یعنی صرف ابراز و اعلام اکراه(بی میلی) به ادامه رابطه دلیلی کافی برای قطع آن نیست. بعلاوه، قرارداد ازدواج نه تنها یک قرارداد بین فردی بلکه یک قرارداد اجتماعی و مدنی نیز می باشد که جامعه و قانون را نیز همانند اطرافیانِ فرد با وی درگیر می نماید. کلینیک مشاوره طلاق با هدف بررسی دلایل طرفین خواهانِ طلاق تشکیل شده تا افراد بتوانند بطرزی معقول و درست برای ادامه و یا قطع رابطه ازدواجی خود و چگونگی انجام آن تصمیم گیری کنند.

بررسی برای طلاق گرفتن معمولا دلایلی صحیح وجود دارند که اهم آنها عبارتند از:

ناتوانی روانی یکی از زوجین در زندگی

بیماری های خاصی همچون بیماری های شخصیتی، بیماری خشم، انحرافات جنسی، شیزوفرنی، افسردگی(خصوصا نوع دو قطبی آن)، و بیش فعالی بزرگسال منجر به ناتوانی فرد مبتلا به داشتن رابطه ای متعارف و سالم با همسر می گردد. بدلیل ژنتیک بودن این بیماری ها و مقاومت شدیدی که فرد بیمار به تغییر و درمان نشان می دهد، ادامه یک زندگی سالم با این افراد ممکن نیست. بعلاوه فرزندان حاصل از ازدواج با این بیماران احتمال زیادی در ابتلا به بیماری های روانی دارند که خود به تنهایی دلیل کافی و معقولی برای خاتمه دادن به یک رابطه مریض است.
چگونگی تشخیص بیماری های مذکور با انجام تست هایی که به همین منظور ساخته شده و تشخیص بالینی دکتر روانشناس بدرستی و اطمینان ممکن می باشد.

ناتوانی زوجین در ایفای تعهدات

ازدواج یک قرارداد مشارکت است. در این قرارداد تقسیم وظایف، بصورتی عرفی (مدنی، شرعی، سنتی) در هزاران سال تاریخچه بشری، تعریف شده و زوجین توقع برآورده شدن آن تعهدات از یکدیگر را دارند. طی این عرف مرد مسئول حجم اصلی هزینه های زندگی و خود همسر بوده و زن مسئول مدیریت کلی امور زندگی و زناشویی است. ناتوانی هر یک از دو طرف در طول زمان منجر به کراهت و سرخوردگی طرف دیگر می شود. اگر طرفی که به تعهدات خود عمل نکرده ناتوان و بی میل به انجام تعهدات باشد دلیلی صحیح برای طلاق به طرف دیگر می دهد.
چگونگی تشخیص ناتوانی در ایفای تعهدات زندگی مشترک با بررسی وضعیت شغلی، خساست و یا ولخرجی، میزان حضور فیزیکی در رابطه، میزان دخالت های غیر سازنده و مخرب، و میزان و نوع تقسیم وظایف ممکن می باشد.

ناتوانی در تعامل بین فردی

از انجا که ازدواج برای هریک از زوجین فرآیندی درگیر و محدود کننده است، سلامت روانی زوجین خواه و ناخواه مدیون تعامل صحیح، بجا، و به موقع آنها با یکدیگر می شود. در نتیجه فقدان و یا افراط در تعامل (صحبت کردن با یکدیگر، بیرون رفتن، مهمانی، مسافرت، و غیره) یکی از طرفین باعث بهم ریختن سلامت روان طرف دیگر شده و میتواند منجر به بیماری هایی همچون انواع اضطراب و یا انواع افسردگی گردد. از آنجاییکه فرد بدون داشتن سلامت روانی هیچ تعریفِ صحیح قانونی و عرفی از یک انسان ندارد، ادامه چنین رابطه ای غلط بوده و فرد می تواند بر اساس در خطر بودن سلامت روان خود خواستار فسخ رابطه زناشویی باشد.
چگونگی تشخیص ناتوانی در تعامل بین فردی با بررسی نوعِ بافتیِ ارتباط زوجین در مقاطع زمانی متفاوت، میزان انتقاد گویی و انتقاد پذیری، و با توجه به شخصیت هر یک از آنها ممکن می باشد.

ناتوانی جنسی

یکی از دلایل شرعی طلاق ناتوانی جنسی زوج و یا زوجه می باشد که در علم روانشناسی نیز به اهمیت آن تاکید می شود. ناهمگونی نیاز های جنسی در ازدواج از علل اصلی اختلافات زوجین بوده و از دلایل تخریب هویتی – روانی افراد نیز محسوب می شود. متاسفانه گستردگی موضوعات و اختلالات جنسی به حدی است که هر کسی می تواند با اندکی سفسطه دیگری را متهم به ناتوانی جنسی نموده و یا خود را مبرای از آن نماید. خوشبختانه تخصص مشاورین کلینیک طلاق براحتی قادر به تشخیص وجود و یا نبود ناتوانی جنسی بوده و می تواند به علایم و دلایل آن اشاره نماید.
چگونگی تشخیص ناتوانی جنسی با آزمایشات هورمونی، تاریخ آخرین زایمان (زنان)، تاریخچه امیال جنسی، توانایی جنسی در هنگام آمیزش(زود و یا دیر انزالی)، تکرر و توالی آمیزش، و نحوه شروع و پایان رابطه جنسی ممکن می باشد.

اکراه و یا اجبار اولیه در ازدواج

متاسفانه هستند افرادی که ازدواج آنها دلیلی غیر از دوست داشتن همسر و میلی آگاهانه به زندگی با او است. این افراد از توجیهاتی مانند:
دیگر زمان ازدواج رسیده، فشار والدین به ازدواج کردن، فرار از فضای محدود خانه و خانواده، فرار از تنهایی، میل به بچه دار شدن، تعصبات قومی قبیله ای، وجه اجتماعی مورد انتظار، عقب نماندن از بقیه، و ترس از تنها ماندن
استفاده میکنند که همگی دلایلی ناکافی و غلط برای ازدواج می باشند. اینگونه ازدواج ها معمولا از ثباتی کافی برخوردار نبوده و دستخوش ناملایماتی مانند خیانت، سردی، طلاق عاطفی و مانند آنها می گردند. اگر فردی یقین دارد که هیچ عشقی و میلی به ادامه زندگی با همسر ندارد و به یکی از دلایل فوق مبادرت به ازدواج نموده، دلیل درستی برای طلاق گرفتن و یا دادن خواهد داشت.

تصمیم نهایی

در هیچ زمان و تحت هیچ شرایطی، دکتر مشاور صلاحیت تصمیم گیری نهایی برای ادامه زندگی مشترک و یا قطع آنرا ندارد. اما او می تواند با استناد به بررسی های انجام شده و شرح حال طرفین توصیه به ادامه زندگی و یا قطع آن نماید.

اجرای تصمیم

جدا از مراحل و ضوابط قانونی دادخواست طلاق که توسط دادگاه ها و محاضر ازدواج و طلاق اتفاق می افتد، طرفین درگیر در اختلافات خانوادگی نیاز به حمایت های روانی و مهارتی در ادامه زندگی و یا جدا شدن از یکدیگر دارند. مشاور پس از اطلاع از تصمیم نهایی مراجع و یا زوجین می باید به توانمند سازی آنها در اجرای تصمیم، خواه ماندن و ادامه زندگی و خواه جدا شدن، مبادرت نماید.
گاها تصمیم مراجع و یا زوجین به ماندن و یا جدا شدن در تعارض با توصیه مشاور قرار می گیرد که در اینصورت مشاور به نفس تعهد به حفاظت از سلامت جسم و روان آنها و باور به اینکه تصمیم زوج و یا زوجین اشتباه و به ضرر و خطر جسمانی- روانی آنها می باشد مجبور به ارجاع به مشاورین و یا مراکز دیگر می گردد.

پس از طلاق

در صورتی که مراجع و یا زوجین به زندگی مشترک خود پایان داده باشند، وارد مرحله ای از خلاء هویتی و مهارتی شده و نیازمند یادگیری و سازگاری دوباره با اطرافیان و جامعه می گردند. مشاور با آگاهی از اصول و مبانی هویت سازی بعد از طلاق سعی در توانمند سازی آنها در جلسات خصوصی و یا گروهی نموده تا از عواقب پایدار طلاق که می تواند گاها تا پایان عمر ادامه پیدا کنند جلوگیری نماید.

برای دیدن مطالب جدیدتر عضو کانال تلگرام کلینیک طب روان شوید:
http://telegram.me/tebberavan

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+