۶ دلیل روانی دردناک شدن رابطه جنسی | علائم و درمان

0
دلایل گوناگونی برای مقاربت (سکس) دردناک وجود دارد. گاها آناتومی خاص آلت تناسلی زن (واژن) باعث این مشکل شده و گاها نیز دلایلی روانی برای آن وجود دارند. نام پزشکی این عارضه خواه فیزیکی و فیزیولوژیک و خواه روانی dyspareunia (دیس پرونیا) می باشد که به هر نوع درد متوالی در هنگام، قبل، و یا بعد از آمیزش و مقاربت اطلاق می گردد.

در این مقاله به علائم اختلال، دلایل فیزیکی و روانی، نکات قابل توجه در هنگام ملاقات با پزشک، تست، تشخیص و درمان میپردازیم:

علائم دردناک شدن رابطه جنسی ( دیس پرونیا   ) عبارتند از:

۱. درد در هنگام ورود آلت مرد به واژن
۲. درد از ورود هر چیزی به درون واژن حتی انگشت خود زن و یا تامپون
۳. درد جدید بدون تاریخچه درد از مقاربت های (سکس) قبلی
۴. درد عمیق در هنگام حرکت آلت مرد در واژن
۵. سوزش و دردناکی واژن
۶. درد ضربان دار که ساعتها بعد از مقاربت ادامه داشته باشد

دلایل فیزیکی دردناک شدن رابطه جنسی:

۱. خیس و چرب نشدن کافی واژن که پس از یائسگی، زایمان، و بچه شیر دادن به علت کاهش هورمون استروژن بطور طبیعی اتفاق میافتد. اما مهمترین دلیل خشکیِ واژن نبود معاشقه کافی قبل از مقاربت است. بدن زن برای ترشح چرب کننده ی فضایِ واژن نیاز به تحریک کافی داشته و این تحریک می باید هم از لحاظ ذهنی و هم از لحاظ پوستی (جسمانی) اتفاق بیافتد.

مسئولیت و وظیفه مرد است که قبل از نزدیکی با زن هم از لحاظ روانی و هم جسمی وی را حداقل از نیم ساعت قبل با نوازش و معاشقه آماده نموده باشد. دلیل دیگر چرب و خیس نشدن واژن استفاده از دارو های اعصاب، داروهای ضد فشار خون، مسکن ها، داروهای ضد حساسیت و بعضی از قرص های ضد بارداری نیز است.

۲. حوادث، حساسیت و زخم ها نیز میتوانند به دردناک شدن مقاربت در زنان کمک کنند. جراحی های لگن مانند برداشتن رحم، بزرگ کردن کانال واژن برای زایمان طبیعی از جمله موارد قابل ذکر هستند.

۳. عفونت های واژن و ورم از جمله دلایل بسیار شایع مقاربت های دردناک می باشند. بیماری های پوستی مانند اگزما نیز از جمله دلایلی برای دردناک شدن مقاربت شمرده می شوند.

۴. واجینسموس (vaginismus) به معنی اسپاسم (منقبض و قفل شدن) غیر ارادی عضلات دیواره واژن است که باعث دردناکی و حتی غیر ممکن شدن سک*س میگردد.

۵. حالت غیر عادی واژن همچون داشتن پرده بکارت بدون حفره و یا واژنی که در هنگام تولد کاملا رشد نکرده و شکل نگرفته از دلایل دیگر دردناکی مقاربتی هستند.

۶. درد های عمیق که معمولا با فرو رفتن کامل آلت مرد در واژن بوجود می آیند گواه مشکلاتی عفونی در لگن و یا اختلالات بسیار جدی مثانه، رحم، روده ها (روده تحریک پذیر)، مقعد و یا تخمدانها باشند. جراحی ها نیز می توانند در بوجود آوردن جای زخم های دردناک سهیم باشند. همچنین رادیو تراپی و شیمی درمانی با تغییر شکل دیواره واژن می توانند موجب دردناکی عمل مقاربت بشوند.

مطالب پیشنهادی:

درمان بی میلی جنسی و سرد مزاجی

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

دوره  رایگان روانشناسی

 

رابطه جنسی دردناک

دلایل روانی دردناک شدن رابطه جنسی:

۱. تاریخچه سوء استفاده جنسی در بعضی از زنان از دلایل اکراه آنان به سکس و در نتیجه مقاربت دردناک می باشد.

۲. از شایع ترین علل دیس پرونیا بودن استرس در زندگی روزانه است. استرس باعث انقباض عضلات کف لگن و در نتیجه دردناکی مقاربت می گردد.

۳. بیماری های روانی نیز مانند افسردگی، اضطراب، پارانویا، هیستریانیک، راحت نبودن با شکل ظاهری بدن، ترس های یاد گرفته شده از مقاربت و نزدیکی با مردان، وسواس، و در نهایت خشم، در کم کردن حس تحریک جنسی و در نتیجه آماده نبودن زن برای مقاربت سهیم هستند.

۴. زندگی با بیماران روانی و شخصیتی هم، یکی از شایع ترین دلایل آماده نبودن و اکراه زن به سکس اجباری و در نتیجه مقاربت دردناک است. نداشتن خلقی پایدار و گاها رفتار های جنسی غیر متعارف باعث ناراحت بودن زن از همسر و شریک جنسی شده و بدن او در واکنش به این ناراحتی منقبض و سفت میگردد.

۵. بیش فعالی جنسی مرد و یا زود انزالی وی نیز می توانند از دلایل سرد بودن زن به سک*س و مقاربت دردناک شوند.

۶. تجارب ناموفق اولیه در سکس و دخول واژن نیز از دیگر علل مقاربت دردناک هستند. زنانی که در دفعات اول نزدیکی به دلایل ضعف مرد و یا خود زن قادر به تجربه دخول نبوده اند ناخود آگاه در دفعات بعدی خود را سفت و منقبض کرده و درد بسیار زیادی را تجربه می کنند.

قبل از ملاقات با پزشک به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟

۱. دادن جزییات تجربه ی شما در هنگام مقاربت، کمک بزرگی به درمان سریع تر این اختلال توسط پزشک درمانگر شماست. بنابراین یادداشت کردن آن جزییات گام اول در آماده شدن برای ملاقات با پزشک می باشد.

۲. به همراه داشتن لیستی از داروهایی که در شش ماه گذشته مصرف کرده و هر گونه اطلاعات دارویی، آزمایش خون و سونوگرافی و ام آر آی در ملاقات با پزشک تسریع کننده پروسه درمانی است.

۳. در نهایت داشتن لیستی از سوالات که دغدغه ذهنی شما محسوب می شود به پزشک کمک میکند که هر چه بهتر و سریع تر آرامش و اطمینان خاطر شما را فراهم آورده و بسوی رهایی از این اختلال پیش بروید.

تست و آزمایش
برای شناسایی علل دیس پرونیا (دردناک شدن رابطه جنسی) استفاده از یک سونوگرافی لگن روشی بسیار شایع و معمول توسط دکتر زنان می باشد. معاینه واژن نیز یکی دیگر از روشهای کاملا عادی بوده که توسط دکتر زنان انجام می شود. اما تست های دیگری مانند آزمایش خون، ترشحات واژن، و میزان هورمونها در بدن نیز بسیار رایج هستند. دکتر های سک*س تراپ در صورت نبودن دلایل جسمی از تست های مختلفی از جمله تست اضطراب و افسردگی، تست شخصیت و تست خشم برای پیدا کردن دلیل پنهانی اختلال استفاده می کنند.

درمان
برای دلایل جسمانی دیس پرونیا دارو درمانی و دیگر مداخلات پزشکی اجرا می شود. اما برای علل روانی دیس پرونیا با توجه به تشخیص صحیح علت و یا علت ها دکتر سکس تراپ درمان خاص هر فرد را طراحی و اجرا می نماید.

دکتر نویری

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link