فرزندخواندگی و چند نکته

فرزند خواندگی
0
فرزندخواندگی یکی از پیچیده ترین فرآیندها بعد از گذراندن مراحل قانونی  و رسیدن کودک در خانواده جدید می باشد، جدا از مشکلات جسمانی و رشدی متعارف هر نوزاد یا کودکی، نوزادان و کودکان خوانده شده به فرزندی ممکن است از مشکلات روانی  و رفتاری به ارث رسیده از والدین بدنیا آورنده (بیولوژیک) خود نیز در رنج باشند.

اعتیاد به الکل و مواد روان گردان در والدین بدنیا آورنده (بیولوژیک)، اختلالات شخصیتی، اختلالات خلقی، و اختلالات رشدی و سایکوتیک والدین بیولوژیک تاثیرات دایمی در روان و رفتار نوزادان و کودکان و نوجوانان بدنیا آمده از آنها خواهد داشت.

در نتیجه قبل از پذیرش نوزاد، کودک یا نوجوانی به فرزندخواندگی، والدین پرورش دهنده (والدین دوم) می باید از مسایلی آگاه باشند که ضرورت حفظ سلامت نوزاد، کودک یا نوجوان و خود آنها نیز می باشد.

این مسایل به ترتیب اهمیت کاربردی عبارتند ازجنسیتی که والدین دوم کودک به آن تمایل نشان می دهند، سنی که کودک به فرزندخواندگی پذیرفته می شود، دلیل تمایل به فرزندخواندگی، سنجش و آگاهی از سلامت والدین اول و دوم کودک و در نهایت سلامت روانی خود کودک در ذیل مفصل تر به آن پرداخته خواهد شد.

فرزندخواندگی از چه جنسیتی

جنسیت کودک از دیرباز یکی از علائق والدین در همه اعصار و در همه جای دنیا بوده است. با نوزادان و کودکان و نوجوانان بهزیستی این انتخاب وجود دارد که با توجه به اخت و علاقه والدین دوم، فرزندی دختر یا پسر به فرزند خواندگی گرفته شود.

اما روحیات والدین دوم و شخصیت و بینش آنان در فرزندپروری ملاک بسیار جدی  و مهمی در جنسیت فرزندخوانده محسوب می شود.

اگرچه پسر و دختر هر یک شیرینی، چالش، و فراز و نشیب های رشدی خاص خود را طی میکنند و این در مورد تمامی کودکان با والدین بیولوژیک یا والد دوم صادق است، اما در مورد فرزندخواندگی و ماهیت پیوند عاطفی فرزندخواندگی، این انتخاب عملکردی مهمتر در حفظ سلامت روان و رفتار کودک و والدین دوم و داشتن رابطه ای صحیح و رو به رشد خواهد  را رقم خواهد زد.

 

فرزندخواندگی از چه سنی

با توجه به نکات ذکر شده در مقدمه این مقاله، این سوال مطرح میشود که بهترین سن برای فرزندخواندگی کودک چه زمانی بوده و از کی والدین دوم بایستی اقدام به فرزند خواندگی کنند.

پاسخ به این سوال مستلزم داشتن:

  1. پیش زمینه و تاریخچه ای از والدین بیولوژیک کودک و دلیل رها کردن وی به بهزیستی
  2. مهارت های والدین دوم و همچنین توان روانی و جسمانی آنها در فرزند خواندگی است که در ادامه این مقاله مفصل تر به آن خواهیم پرداخت

به هر حال درصورتی که در تاریخچه والدین بیولوژیک، اعتیاد به روانگردان ها و داروها و بیماری های روانی موجود نباشد، نوزادی بهترین زمان فرزندخواندگی برای والدین دوم که خود عاری از بیماری های روانی و جسمانی خاص باشند است.

اما در صورتیکه تاریخچه والدین بیولوژیک گواه اعتیاد یا بیماری های روانی است، بهترین زمان برای فرزند خواندگی از چهار سالگی به بعد بوده تا هرگونه اختلال رشدی در کودک شناسایی شده و با توجه به نیاز کودک والدین دوم انتخاب و آموزش لازم را دریافت کنند

فرزند پروری

فرزندخواندگی به چه دلیلی

دلایل فرزندخواندگی در بزرگسالان به تصور درست یا غلط آنها از فرزندخواندگی منوط میشود.

این دلایل عبارتند از:

  1. نداشتن فرزند و‌ میل به فرزند داشتن
  2. پر کردن تنهایی و بجا گذاشتن وارثی از خود
  3. پر کردن وقت آزاد پس از بزرگ کردن فرزندان بیولوژیک والد دوم
  4. ترحم و دلسوزی برای کودکان بی سرپرست و بد سرپرست

متاسفانه هیچیک از دلایل فوق صلاحیت لازم برای فرزندخواندگی را به متقاضی اعطا نکرده و زمینه ای جدی برای مشکلات رفتاری مابین کودک، نوجوان و والدین دوم را بوجود میاورد

اگر فردی به دلایل هر یک از موارد فوق متقاضی فرزندخواندگی است ابتدا  می باید توان روانی و جسمی، و خصوصا مهارت های لازم در فرزندپروری را در خود سنجیده و سپس با توجه به روش زندگی و اهداف ترسیم شده در آن نسبت به فرزندخواندگی تصمیم گیری کند.

بیش از شش دهه تجارب فرزندخواندگی در تمامی سازمان ها و نهادهای متولی این امر در دنیا (بهزیستی در ایران)، نشانگر مشکلات رفتاری بسیار جدی، مصائب قانونی، و هزینه های بسیاری در جهت  رفع چالش های بوجود آمده در تصیمات فرزندخواندگی غلط افراد است.

جلسات مشاوره با روانشناسان حاذق در این امر کمک موثری به متقاضیان فرزندخواندگی در ‌پیدا کردن دلیلی صحیح و مسیری مطمئن و پویا بسوی یک فرزندخواندگی موفق است.

سلامت والد بدنیا آورنده

همانطور که پیشتر اشاره شده سلامت روانی  و رفتاری والدین بدنیا آورنده کودک (پدر و مادر بیولوژیک) یکی از عوامل موثر و اساسی در سلامت رشدی  و روانی کودک است.

در بسیاری از موارد اما این تاریخچه محرز نبوده و در نتیجه اطلاعات صحیحی از نیازهای رشدی کودک در سالهای پیش روی وی در دسترس نخواهد بود.

اما در صورت وجود این اطلاعات، کودکان با والدین بیولوژیک مبتلا به اعتیاد یا اختلالات روانی، با ضریب بالاتری مستعد اختلالات رشدی همچون بیش‌فعالی، نافرمانی مقابله ای، اختلال سلوک، وسواس شخصیتی، و اختلالات خلقی تکانه ای بارز خواهند بود.

در نتیجه نیازهای تربیتی و‌ پرورشی این کودکان بسیار متفاوت تر و برنامه ریزی شده تر از نیاز های کودکان بدون والد بیولوژیک مبتلا به اعتیاد و اختلالات روانی می باشند.

در صورت موجود بودن اطلاعات والدین بیولوژیک این کودکان که مبتلا به اعتیاد یا اختلالات روانی می باشند، مشاورین فرزندخواندگی بهزیستی مجموعه برنامه های تربیتی  و پرورشی خاصی را در اختیار والدین دوم قرار داده تا بتوانند به نیازهای رشدی ویژه کودک یا نوجوان پاسخ های مناسبی ارائه کرده و والدینی موثر و مفید در طول سالهای رشد کودک باشند.

فرزند پروری
فرزند پروری

سلامت والد پرورش دهنده

بسیاری از بیماری های روانی همچون اختلالات شخصیتی، وسواس و اضطراب، و اختلالات خلقی نمادی اجتماعی و قابل دیدن ندارند. در نتیجه بسیاری از آنهایی که به این بیماری ها دچار هستند هرگز در طول زندگی خود شناسایی نشده و قادر به برداشتن مسئولیت هایی خارج از توان و عهده روانی خود می شوند.

طبیعتا در میان متقاضیان فرزندخواندگی‌ نیز این افراد با ابتلا به بیماری های روانی اشاره شده وجود خواهند داشت که با وجود غربالگری مددکاران همچنان از فیلتر آنان عبور کرده و کوفق به پذیرش کودکی برای فرزندخواندگی می گردند.

اما طبیعت بازدارنده بیماری های روان موجب بروز چالش هایی بسیار جدی برای کودکان چه با والدین بیولوژیک خود و چه با والدین دوم خود می گردد.

بروز این چالش ها می تواند منجر به رفتارهایی در کودکان شود که متاسفانه در کودکان به فرزندخواندگی گرفته شده به برچسب مشکل داشتن کودک منتهی می شود. چنین کودکانی که والدین دوم آنها از مشکلات روانی اشاره شده رنج میبرند اغلب و در سنین متفاوتی به بهزیستی بازگردانده شده و خانه های متعددی را در فرزندخواندگی تحربه میکنند که منحر به اسیب های روانی ناشی از رهاگشتگی میگردد.

متقاضیانی که مبتلا به اضطراب و وسواس، دوره های افسردگی، سوگ، و اختلالات شخصیتی بوده و خود از آن آگاهند برای پیشگیری از این اسیب ها به کودکان و خودشان می بایست قبل از فرزندخواندگی اقدام به درمان کرده و یا از فرزندخواندکی صرف نظر کنند.

سلامت کودک

کودکان نیازمند والدین می باشند. هر کودکی چه سالم و چه ناسالم از نظر جسمانی یا روانی حق‌ داشتن والدی عاطفی، ماهر و هدف ساز را دارد.

واقعیت این است که کودکان به جبر خصوصیات شخصیتی به ارث رسیده از والدین خود اغلب دچار مشکلاتی در جسم، روان و رفتار خود خواهند بود.

وقتی کودکی بسیار وابسته یا بی تفاوت رفتار میکند، وقتی کودکی گاز  و نیشگون گرفته، سر به زمین میکوبد و والد را میزند، وقتی کودکی بیش از حد متعارف سن خود خودراضایی میکند همگی نشانگر نیازی دیده نشده یا براورده نشده در کودک است.

اما کودکانی نیز‌ وجود دارند که با وجود دیدن نیازها و براورده کردن آنها همچنان رفتارهایی بسیار خارج از عرف همچون رفتارهای جنسی اسیب زننده با همسنان یا بزرگتر از خود خواهند داشت. یا کودکانی خواهند بود که گرایشی به نظر و در واقعیت ذاتی به تخریب  و آزار دیگران خواهند داشت.

رویارویی با چالش این نوع از کودکان نیازمند دانایی ها و توانمندی های خاصی است که از عهده بسیاری از متقاضیان فرزندخواندگی خارج است.

در نتیجه این متقاضیان قبل از دریافت و اسکان کودک در زندگی خود می بایست از شرایط ویژه کودک باخبر بوده و نسبت به توانایی روانی خود، چهارچوب باوری صحیح و کاربردی، و مهارت های لازم در هدایت و کنترل کودک اطمینان حاصل کنند.

منبع: کیلنیک طب روان – دکتر نویری

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+