بیماری دو قطبی چیست و چه علل و علائمی دارد؟

0
بیماری دو قطبی نوعی بیماری روانی بسیار جدی با زمینه ژنتیکی است که تا پایان عمر فرد مبتلا را با خود درگیر نگه میدارد، این بیماری قابل درمان قطعی و برطرف شدن نیست اما درمان دارویی قادر به کنترل علایم ویرانگر و آزاردهنده بیماری میباشد

سطحی ترین و سریعترین روش تشخیص بیماری وجود دوره های افسردگی شدید و نسبتا طولانی همراه با دوره های بهبود خودبخود (hypomania) یا شیدایی و توهمی بودن (mania) است

بیماران دو قطبی مشکلات و درگیری های بیشتری با الکل و مواد مخدر، افت در کار و تحصیل، ناکامی در مسایل مالی، و گرایش به خودکشی نسبت به افراد سالم خواهند داشت.

بیماری دوقطبی از والدین به فرزندان قابل ارث بوده و به انواع و اشکالی دیگر از اختلالات روانی می‌تواند در آنها بروز پیدا کند

این بیماری براحتی با اختلال شخصیت مرزی و اختلال بیش فعالی اشتباه گرفته می شود

اختلال دو قطبی یا افسردگی شیدایی از جمله اختلالات خلقی است که مشخصه آن تبدیل دوره شیدایی و اوج سرخوشی به دوره افسردگی و قعر ناامیدی است.

دوقطبی

در واقع افراد مبتلا دچار نوسانات خلقی و رفتاری شدیدی هستند. معمولا این اختلال در سنین نوجوانی اتفاق می افتد و در سنین بالای ۴۰ سال احتمال ابتلا به این اختلال کمتر می شود. این تغییرات در خلق و خوی سبب مختل شدن زندگی روزمره و ارتباطات فرد بیمار می گردد. ممکن است در صورت عدم اقدام برای درمان، فرد رفتارهای خطرناک و تحریک کننده ای بروز دهد. داشتن شناخت و آگاهی کافی از این بیماری، لازمه زندگی با بیمار دو قطبی است. در ادامه این مقاله به تعریف انواع افسردگی شیدایی، علایم و علت بروز بیماری می پردازیم.

اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دو قطبی، باعث تغییرات شدید در خلق و خو و رفتار افراد می گردد. دوره شیدایی با افزایش سطح انرژی و تحریک پذیری، عدم تمرکز و پرش افکار، کاهش نیاز به خواب، افکار خود بزرگ بینانه همراه است. برخی از بیماران مبتلا به دوقطبی هر دو نوع دوره افسردگی و شیدایی را تجربه می کنند و برخی دیگر، فقط به دوره های مانیا یا شیدایی دچار می شوند. مردان و زنان به یک اندازه در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند. دوره مانیا آنچنان برای فرد مبتلا می تواند خوشایند باشد که مصرف داروهای خود را در دوران افسردگی متوقف کند تا دوباره به حالت شیدایی بازگردد.

دلایل بروز افسردگی شیدایی
علت بروز این اختلال به طور قطعی مشخص نشده است. اما تحقیقات انجام شده بر روی اختلال دو قطبی نشان می دهد که ژنتیک در بروز این اختلال بسیار موثر است. به طور کلی تعامل عوامل زیست شناختی، روانشناختی و اجتماعی در بروز افسردگی شیدایی موثر هستند. رویدادهای پر استرس نیز با شروع این اختلال رابطه ای قوی دارند.

انواع اختلالات دو قطبی

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط موسسه ملی سلامت ذهن، انواع اختلالات دوقطبی عبارتند از :

اختلال دوقطبی نوع اول: به شرایطی اطلاق می شود که تنها یک دوره شیدایی یا مانیا وجود داشته باشد و فرد پیش از آن هیچ دوره افسردگی اساسی را تجربه نکرده باشد. اختلال دو قطبی نوع اول در صورت عدم اقدام برای درمان دوره های شیدایی به مدت ۳ تا ۶ ماه طول می کشد. دوره افسردگی این افراد نیز ۶ تا ۱۲ ماه می باشد.

اختلال دوقطبی نوع دوم: در اختلال دو قطبی نوع دوم یک دوره افسردگی شدید وجود دارد. در صورتی که تغییرات خلق و خود در فرد بیمار کم باشد، به عنوان اختلال دوقطبی خفیف شناخته می شود.

اختلال خلق ادواری یا سیکلوتایمی: اختلال دو قطبی ادواری، شکل خفیف اختلال دوقطبی نوع دوم است؛ با این تفاوت که شدت علایم افسردگی و دوره شیدایی کمتر است.

اختلال دوقطبی پیش رونده: در اختلال دو قطبی پیش رونده فرد بیمار بیش از چهار بار در روز دچار تغییرات خلق وخو می شود. این نوع اختلال در ۱۰ درصد افرادی که مبتلا به اختلال افسردگی شیدایی هستند دیده می شود و می تواند با اختلال دوقطبی اول و دوم نیز همراه باشد.

بسته به نوع اختلال دو قطبی که افراد به آن مبتلا هستند، علائم می تواند متفاوت باشد. ولی در اکثر این افراد علائمی مشابه است که عبارتند از :

۱- افسردگی

احساس غم و اندوه همراه با لذت نبردن از موقعیت ها، از علایمی است که ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی شیدایی دیده می شود. آمار روانشناسی بالینی نشان می دهد که علائم افسردگی شدید در بیمارانی که مبتلا به اختلالات دو قطبی هستند، بیشتر است. در این حالت، احساس افسردگی برای طولانی مدت باقی می ماند و حتی انجام امور عادی زندگی را سخت یا غیر ممکن می کند. در صورتی که شما افسرده باشید متوجه این تغییرات در خود می شوید. حتما در این شرایط باید برای درمان افسردگی و درمان اختلال دو قطبی اقدام نمایید.

۲- تغییر حالت روحی
افراد در زمانی که مبتلا به اختلال دو قطبی می شوند از لحاظ روحی بسیار آسیب پذیرند و احساسات زیر در آنان بسیار پررنگ تر می شود:

۱- نوسان بین احساس غمگینی و سرخوشی

۲- افکار خودکشی

۳- بیقراری و انرژی زیاد

۴- افزایش اعتماد به نفس

۵- بیش برآورد کردن قدرت و توانایی

۶- حساسیت زیاد و زودرنجی

۳- تغییر افکار در اختلال دو قطبی

منبع :هنر زندگی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link