۶ خصوصیت رفتاری افراد عقده ای را بشناسید

0

پادکست تعریف عقده های روانی – دکتر نویری

 

تعریف عقده های روانی:

گره ها و طرح واره های منفی و خشک و غیر قابل انعطافی که فرد مبتلا را در شرایط احساسی و رفتاری بیمارگونه ای قرار داده و تمامی ذهن و قوای فکری فرد را همواره به موضوعی یا فردی دیگر یا بحرانی مشغول نگه میدارد.

 

دلایل ابتلا به عقده های روانی:

.. عقده های روانی عمدتا پایه ژنتیکی داشته و همپوشان با بیماری های شخصیتی می باشند. بیماران شخصیتی اغلب از عقده حقارت همراه با عقده بزرگ بینی و عقده قهرمان بودن بطور همزمان رنج می برند

۲. عقده های محیطی ناشی از محرومیت ها عقده های موضعی و قابل برطرف شدن هستند که افراد در اثر بهبود شرایط و قرار گرفتن در شرایط بهتر محیطی و فرهنگی این عقده را رفع می کنند

خصوصیات ایجاد شده در اثر عقده های روانی:

• نداشتن و نرسیدن به آرامش درون با انجام کارهای دلخواه و داشتن موقعیت ها مطبوع

• خشم و افسردگی بسیار

• شخصیتی کاملا تظاهری و تصنعی به خوب بودن یا موفق بودن

• قضاوتگری و بدگویی و تمسخر دایم دیگران

• تغییر ناپذیری و خشکی (سخت بودن) در مقابل شرایط و باورهای جدید

• افراط و تفریط در: محبت، تفریح، خشم، آزار،منفی گرای، خساست، کینه توزی، کار و استراحت

راهکارهایی برای غلبه بر احساس حقارت 660x330 1 - 6 خصوصیت رفتاری افراد عقده ای را بشناسید

—————————————

کسانی که برای خودشان ارزشی قائل نیستند، فکر می‌کنند که همیشه دشمن های فرضی در فکر دسیسه نشسته‌اند تا آنها را از هر جایی که هستند پایین بکشند. یکی از عوامل اساسی انحرافات روان و شخصیت انسان، «عقده حقارت» یا خود کم بینی است عقده حقارت به حالت سرکوفتگی و افسردگی همراه با کینه توزی که به سبب ناکامی و تحمل رنج و خفت و حقارت پدید می آید، تعریف شده است.

«احساس حقارت» داشتن، همان طور که از کلمه دومش بر می‌آید، یعنی اینکه یک نفر حس کند در برابر دیگران کوچک است و خودش را دست کم بگیرد. البته همان‌طور که از کلمه اولش هم بر می آید، نشان از این دارد که این «خودکم بینی» چندان ربطی به واقعیت ندارد و بیشتر باور و حس یک آدم است نسبت به خودش.

«عقده حقارت» دارای ماهیت فطری نبوده و اختصاص به طبقه یا قشر معینی ندارد، بلکه عارضه ای است که علل پیدایش آن را باید در تربیت و پرورش اولیه فرد و روابط و مناسبات متقابل او با محیط در دوران کودکی تا بلوغ جست وجو کرد. مثل تبعیض، نازپروردگی، عدم ارزش گذاری های خانواده برای شخص، عدم مسئولیت دادن و… از علل دیگر می توان این گزینه ها را نام برد.

بی احترامی به دیگران

آدم هایی که برای خودشان احترام قائل نیستند، به دیگران هم احترام نمی گذارند، آنها فکر می کنند چون خودشان، خودشان را قبول ندارند، پس نباید کس دیگری را هم قبول داشت. آنها کوچک ترین مشکل دیگران را چنان به رخ شان می کشند که آنها تحقیر شوند.

دهن بینی

همان قدر که آدم های دارای عزت نفس خودمختار هستند، برعکس، آدم های خودکم بین با کوچک ترین توصیه دیگران، مسیر زندگی‌شان را عوض می کنند. کافی است که به این آدم‌ها بگویی لباس شان زشت است، دیگر عمراً فردا آن لباس را تنشان ببینید. اگر دقت کنید، می بینید که احساس حقارت، یا خودش را با انتقاد ناپذیری شدید نشان می دهد یا انتقاد پذیری شدید!

139404021647468005559834 - 6 خصوصیت رفتاری افراد عقده ای را بشناسید

انزوا

کسانی که احساس حقارت دارند، فکرمی کنند دیگران هم مثل خودشان، آنها را غیرجذاب، خسته‌کننده می دانند. به همین خاطر سعی می کنند تا جایی که می‌شود، توی چشم نباشند و با کسی دهان به دهان نشوند تا ضعف خیالی شان مشخص نشود. رقابت گریزی آدم های خود کم بین با اینکه دلشان
می خواهد همیشه برنده شوند، سعی می کنند تا جایی که می توانند وارد هیچ رقابتی نشوند. آنها خودشان فکر می کنند که بازنده خواهند بود و بازندگی هم یک فاجعه دیگر است!باید خودتان دست به کار شوید، اگر بخواهم در یک کلمه راه حل به شما معرفی کنم، باید بگویم شما باید خودتان را باور کنید. در تمام شرایط باید خودتان باشید. خودِ خودتان.

انتقادناپذیری

یکی از علت هایی که آدم ها انتقاد پذیر نیستند، همین است که آنها هر نوع انتقاد سازنده یا ناسازنده ای را دشمنی تلقی می کنند. خودکم بین ها دوست ندارند کسی ناتوانی های آنها را گوشزد کند. بنابراین برای آن که بتوان با «عقده حقارت»، به سازشی منطقی رسید یا آن را از وجود خویش دور ساخت، لازم است درباره آن شناسایی کافی پیدا کرد. وقتی انسان در گزینش هدف های زندگی خود، اندیشه‌های خام و بی حاصل می پرورد یا سعی می کند با محال درآویزد و یا تنها تمایلات و منافع شخصی را وجهه همت و کوشش خویش قرارمی دهد،

مفهومش این است که راه گریز خود را در شکست و نومیدی می‌جوید؛ تا حالا شده که خودتان برای تشویق خودتان هدیه بخرید، شده که نظر دیگران را درباره موقعیت تان در نظر نگیرید و شده که برای موفقیت‌های کوچک و بزرگ خودتان، جایزه بخرید؟ یکی از راه هایی که می‌تواند به شما کمک کند تا از پس احساس حقارت تان بر بیایید ،

این است که راه هایی برای تشویق خود پیدا کنید. باور کنید خیلی لذت بخش است که آدم بعد از موفقیت در یک آزمون زندگی، اولین شیرینی موفقیتش را خودش بخورد و بعد آن را به دیگران تعارف کند. تا حالا مزه این شیرینی را چشیده اید؟ باید خودتان دست به کار شوید، اگر بخواهم در یک کلمه راه حل به شما معرفی کنم، باید بگویم شما باید خودتان را باور کنید. در تمام شرایط باید خودتان باشید.

خودِ خودتان. باید با تمام وجود، خودتان را بپذیرید. حتما می‌پرسید چگونه می‌توانم چنین کار مهمی را انجام دهم. مکانیزم باور خود، عزت نفس است. برای اینکه خودمان را باور کنیم باید عزت نفس را در درون خودمان افزایش دهیم.

61582575 - 6 خصوصیت رفتاری افراد عقده ای را بشناسید

عزت نفس عبارت است از احساس ارزشمند بودن؛ این حس از مجموعه افکار، احساسات ، عواطف و تجربیات ما در طول زندگی ناشی می شود.می اندیشیم که فردی با هوش یا کودن هستیم، احساس می کنیم که شخصی منفور یا دوست داشتنی هستیم، مورد قبول و اطمینان هستیم یا خیر؟ خودرا دوست داریم یا نداریم؟ همانطور که ملاحظه می کنید، مولفه های عزت نفس گسترده و پیچیده است.

مجموعه این برداشت ها و ارزیابی ها و تجاربی که از خویش داریم باعث می شود که نسبت به خود احساس خوشایند ارزشمند بودن، یا بر عکس احساس ناخوشایند بی کفایتی داشته باشیم؛ لازم به ذکر است که اعتماد به نفس و در یک کلام تمام ویژگی‌های مثبت فرد، برآیند عزت نفس بشمار می آید. یعنی از عزت نفس ناشی می شود.

منبع

۰/۵ (۰ Reviews)
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − دو =

(30 ساعت دوره های رایگان روانشناسی و مهارت فردی)

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+