شروط ضمن عقد

0
اخیرأ طرحى مبنى بر کاهش سقف مهریه تا ١۴ سکه به مجلس شوراى اسلامى ارائه گردیده است . بهتر است به جاى شاکى شدن هاى بیهوده به این مساله بپردازیم که چه حقوقى مى توانیم داشته باشیم .

شروط ضمن عقد ؛

۱. شرط گرفتن حق طلاق (که خود شامل طرق و شرایط متنوعى است )

۲. شرط اجازه خروج از کشور ، با احراز این شرط ، امنیت روانى خواهید داشت که هرگز همسرتان قادر به ممنوع الخروج کردن شما نیست و شما هر بار براى تمدید گذرنامه خود نیاز به کسب اجازه از شوهر ندارید.

۳. شرط ادامه تحصیل و اشتغال ، بسیار دیده ایم که آقایان مانع ادامه تحصیل همسر خود به دلایل واهى شده اند و یا مانع از اشتغال ایشان مى گردند پس اگر به تحصیلات و شغل خود علاقه مند هستید احراز این شرط براى شما واجب است .

۴. شرط انتقال تا نصف دارایى ، همانگونه که از عنوان آن پیداست حتى با وجود احراز آن ، تعیین میزان این دارایى که به زن تعلق مى گیرد بسته به نظر قاضى محترم پرونده شما دارد .

۵. حق انتخاب مسکن و تعیین شهر محل زندگى ، طبق قانون زن باید در خانه و شهرى که شوهر تعیین مى کند سکونت کند مگرآنکه در ضمن عقد نکاح اختیار انتخاب به او داده شده باشد .

۶. حق حضانت فرزند ، در حضانت آنچه که واقعا اهمیت دارد مصلحت کودک است و در اکثر جوامع این حق متعلق به مادر است مگرآنکه پدر عدم صلاحیت او را در دادگاه اثبات نماید ، درحالیکه در ایران این قضیه کاملا برعکس مورد رسیدگى قرار مى گیرد . شروط فوق الذکر از شروطى است که خانم ها مى توانند به نفع خود در عقدنامه ثبت کنند که تاثیر بسزایى در زندگى زوجین دارد و توصیه مى شود جهت قانونى بودن آن حتما با وکلاى با تجربه مشورت نمایید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × یک =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link