۴ تکنیک بهتر خوابیدن و فواید خواب عمیق

0

۴ تکنیک بهتر خوابیدن و فواید خواب عمیق – دکتر نویری

 

 

 

حداقل زمان خوابیدن برای بزرگسالان ۶ ساعت و برای کودکان ۸ ساعت است. اگر زمانی نتوانستید به این مقدار بخوابید، در اینجا چند نکته برای خواب راحت شبانه بیان می کنیم که به شما برای بهتر خوابیدن کمک می کند.

۱. فعالیت های روزانه
فعالیت ها و تمریناتی که در طول روز انجام می دهید به درمان بی خوابی کمک می کند. فعالیت های فیزیکی باعث خستگی بدن می شوند و بدن پس از انجام آن ها نیاز به استراحت دارد. با این حال، از آنجایی که این فعالیت ها متابولیسم انرژی را افزایش می دهد، که مانع خواب است، شما باید ساعت ها قبل از خواب آن ها را انجام دهید.

ثانیاً، از چرت زدن در طول روز خودداری کنید، زیرا خواب شب را تحت تأثیر قرار می دهند. فعالیت هایی مانند تماشای تلویزیون، عضلات چشم را خسته می کند و نور آبی که توسط اکثر صفحه ها منتشر می شود، کیفیت خواب شب را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

۲. رژیم غذایی برای خواب
عادت های غذایی شما تأثیر مستقیم بر کیفیت خواب و درمان بی خوابی دارند. اطمینان حاصل کنید که غذای خود را سه ساعت قبل از خواب میل کنید. این فاصله اجازه می دهد تا بدن غذا را هضم کند و تنظیمات بدن را به سطح مطلوب می رساند. خوردن بیش از حد کم یا بیش از حد زیاد برعملکرد طبیعی بدن تأثیر می گذارد، استرس ایجاد می کند و باعث کمبود خواب می شود.

مصرف تحریک کننده ها برای بیدار نگه داشتن بدن به خصوص مصرف آن ها قبل از خواب، بر کیفیت خواب تاثیر می گذارد. این تحریک کننده ها شامل الکل، کافئین و نیکوتین است.

 

بیشتر ببینید:
علت عرق کردن کف دست و پا در‌ بزرگسالان - دلایل و درمان

۳. آرامش قبل از خواب
یک خواب خوب همراه با آرامش است، پس اگر می خواهید بهتر بخوابید باید قبل از خواب با انجام کارهایی سعی کنید که آرامش خود را بدست بیاورید. کارهایی مانند خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش را به برنامه قبل خواب خود اضافه کنید.

 

۴. محیط خواب
اتاق و رختخواب تاثیر مستقیم بر کیفیت خواب دارند. از اتاق خواب برای فعالیت های دیگر خودداری کنید. زیرا به مغز کمک می کند تا هدف شما از اتاق را درک کند.

اتاق های تاریک هورمون ملاتونین را تحریک می کنند که موجب خواب آلودگی می شود. برای پنجره ها از پرده های سنگین استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام دستگاه های نوری را خاموش می کنید. اتاق خواب شما باید پارامترهای تنظیم شده داشته باشد، زیرا خیلی سرد یا خیلی داغ بودن باعث ناراحتی می شود.

وسایل روشنایی کم نور بهترین گزینه هستند. اندازه تخت باید مناسب باشد تا بتوانید در آن به راحتی حرکت کنید. همچنین پوشش کفی باید به اندازه کافی نور باشد. برای تشک و بالش، کیفیت فوم بر روی آرامش بخش بود آن تاثیر می گذارد. اگر از درد پشت و گردن بیدار می شوید، کف پا و کفپوش خود را نرم تر کنید.

منبع

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − هفت =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+