به کدامیک دچاریم افسردگی یا اسکیزوئید؟

0

به کدامیک دچاریم افسردگی یا اسکیزوئید؟

دکتر سیامک نویری

 

مقوله تشخیص بیماری های روان همچون بیماری های جسمانی مقوله ای تخصصی و نیازمند بینشی تربیت شده و تعلیم یافته در زمینه های پزشکی اعصاب، روانپزشکی و روانشناسی است. اما دنیای دیجیتال در کنار بسیاری از مواهب ارتباطی و آگاه کننده خود این ایراد بزرگ را نیز با خود به ارمغان آورده که افراد بسیاری غالبا با دانشی اندک، ناکافی و حتی غلط میتوانند نظرات خود را حتی در مورد بیماری ها در این فضا انتشار دهند.

متاسفانه نگاه کنجکاوانه بشر بدون دانستن قواعد کنجکاوی کردن در تلاقی با این اطلاعات غیر مفید آمده و منجر به گمراهی افراد، قضاوت های نادرست و اغلب آسیب رساننده به خود و دیگران؛ و تشخیص های غلطی میگردد که بجای تسهیل شرایط و کم کردن رنج افراد، تنها آنها را غامض تر و سخت تر می سازد.

بنابراین و به منظور کمک به درکی بهتر و کاربردی تر از این دو بیماری در این مقاله بطور ساده و قابل فهم برای اکثر مردم، تعاریف بیماری های افسردگی و اسکیزویید ارائه می شود.

تعریف بیماری افسردگی

افسردگی نوعی بیماری روانی از گروه بیماری های خُلقی است که با حس عمیقی از غمگینی، لذت نبردن از مواهب زندگی (حتی چیزهای که قبلا لذت بخش بودند) و حس بیحالی و انرژی نداشتن در زمانی پیوسته و طولانی (حداقل ۶ الی ۸ ماه) همراه است.

علایم بیماری افسردگی

۱. خلق پایین و کم (بی حوصلگی)

۲. لذت نبردن از انجام فعالیت های لذت بخش قبلی یا کم شدن مشهود توانایی در لذت بردن از فعالتهای لذت بخش

۳. کم شدن مشهود میل جنسی و علاقه به سکس

۴. کم شدن وزن بدن بدون داشتن رژیم غذایی یا بی اشتهایی

۵. کم خوابی یا پر خوابی

۶. بیقراری در شکل ناتوانی در نشستن در جایی به مدتی طولانی، راه رفتن های بی هدف، تکان دادن و لرزاندن دست و پا

۷. کُند شدن رفتار یا کلام

۸. خستگی مداوم و ضعف عمومی بدن

۹. احساس گناه مکرر و عذاب وجدان

۱۰. احساس بی ارزش بودن و مهم نبودن برای دیگران یا خود

۱۱. ناتوانی در تصمیم گیری، پراکندگی حواس و عدم تمرکز

۱۲. نشخوار افکاری منفی و بی نتیجه

۱۳. فکر کردن به مرگ و خودکشی یا اقدام به خودکشی

اختلال شخصیت

موارد تشدید کننده افسردگی

۱. محیط های متشنج روانی و همزیستی با بیماران روانی مزمن و معتادین به مصرف مواد روانگردان

۲. کار کردن در محیط های شلوغ و خسته کننده یا محیط های بی بازده

۳. مشکلات مالی و فقر مزمن

۴. مصرف الکل و دیگر مواد مخدر به هر میزان

۵. اعتیاد به فضاهای مجازی و صرف زمان زیاد در گوشی های موبایل و شبکه های اجتماعی

۶. مبتلا بودن به دردهای مزمن

 

تعریف بیماری اسکیزوئید

بیماری روانی اسکیزوئید یک اختلال شخصیتی بوده که بواسطه این اختلال فرد مبتلا بی علاقه به داشتن روابط اجتماعی بوده، از یک زندگی بسته و محدود استقبال میکند، بسیار خوددار و پنهان کار و مرموز رفتار کرده، از نظر احساسی فردی سرد، و نسبت به دیگران و احساسات آنها بی تفاوت است.

علایم بیماری اسکیزوئید

۱. ناتوانی در ایجاد یک رابطه عمیق عاطفی

۲. در عین حال داشتن و زندگی کردن در دنیایی رویایی که غنی از جزییاتی خوشایند و زیبا بوده و بطور کاملا خصوصی به فرد مبتلا تعلق دارد

۳. داشتن بیانی فلسفی، حقوقی و قانونی، استفاده از کلماتی بزرگ و غیر معمول در صحبت با دیگران، یا لوسی خاص و نامتناسب با سن و جنسیت و موقعیت فرد

۴. بی انگیزه بودن به لذت های زندگی و محیط و ناتوانی در تجربه موارد و موضوعات لذت بخش

۵. زندگی کردن به عنوان ناظر زندگی دیگران همچون فردی که در ایستگاه زندگی به گذر قطارهای پی در پی زندگی دیگران نگاه میکند اما خود سوار بر قطاری نیست و زندگی خاصی را به پیش نمی برد

۶. ناتوانی در پاسخ به توقعات عاطفی و احساسی دیگران

۷. بی تفاوتی به انتقاد یا تایید دیگران

۸. بی میلی جنسی توأم با اعتقاداتی و باورهایی به ظاهر اخلاقی، سیاسی یا اجتماعی عالی

 

بیماری های همپوشان با اختلال شخصیتی اسکیزوئید

تشخیص اختلال شخصیتی اسکیزوئید از دیگر بیماری های شخصیتی یا روانی بسیار سخت بوده و نیازمند مشاهدات بالینی دقیق توسط افراد متخصص و با تجربه در این بیماری می باشد. این اختلال با انواع اختلالات اوتیسم همپوشانی داشته و غالبا علائم مشترک زیادی با دیگر اختلالات دارد.

اسکیزوئید متعارف یا اسکیزوئید پنهان (اسکیزوئید نمایشی)

به نسبت افرادی که از اختلال شخصیتی اسکیزویید متعارف رنج می برند هستند افرادی که از اختلال شخصیتی اسکیزویید پنهان در عذاب زندگی میکنند. گروه دوم افرادی خوش مشرب، فعال، بذله گو، علاقه مند به موضوعات دیگران و از نظر احساسی در دسترس به نظر آمده اما در واقعیت بی میلی آنها به تعهدات اجتماعی و عاطفی در رفتار بسته و گارد احساسی آنها کاملا مشهود است.

تنهایی

درمان بیماری اسکیزویید

اختلال اسکیزویید شخصیت غالبا درمانی دارویی نبوده و دارو درمانی صرفا برای کمک به بعضی از علام و اختلالات خلقی همپوشان با این بیماری تجویز می شود. متاسفانه تاکنون دارویی که بتواند بر روی این اختلال شخصیتی تاثیری مستقیم داشته باشد ساخته نشده است و توصیه به دارو درمانی به غیر کنترل بعضی از علایم و عوارض خلقی توصیه نمی گردد.

به علاوه بدلیل اکراه این افراد به ایجاد یک رابطه کاربردی به دیگران از جمله روان درمانگر خود، درمان های روانشناسی نیز در درمان این اختلال شخصیت تاثیر قابل توجه و نتیجه بخشی ندارد.

اطرافیان این افراد تحت هدایت یک روانشناس بالینی می آموزند که چگونه با خصوصیات رفتاری افراد اسکیزویید کنار آمده تا خود و فرد بیمار در شرایط بهتری بتواندد در کنار یکدیگر زندگی کنند.

فرد بیمار نیز با اموختن یک سری مهارت های تکنیکی و آگاهی از شرایط خود می تواند رابطه صرفا کاربردی بهتری با اطرافیان خود ایجاد کرده و از تنش و بحران های ناشی از فقدان نشان دادن عاطفه پرهیز کند.

خطرات محیط برای اسکیزویید ها

افراد مبتلا به این بیماری معمولا در خطرات زورگیری، آزار و تمسخر هم سنان خود قرار میگیرند و بدلیل اکره به ایجاد روابط موثر و مفید فاقد مهارت های کنترل محیط و حفظ منافع خود در مقابل منافع دیگران می باشند. به همین دلیل اطرافیان این افراد می بایست مراقب کافی در مقابل زورگویی و زورگیری دیگران از این افراد را بخ خرج دهند.

خطر خودکشی

مبادرت به خودکشی در میان افراد مبتلا به شخصیت اسکیزویید با وجود داشتن افکار خودکشی بسیار کم بوده و تنها با افزایش میزان انزوای و افسردگی این افراد این خظر افزایش پیدا می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 1 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link