جلوگیری از طلاق با رعایت ۵ نکته طلایی

0

جلوگیری از طلاق با رعایت ۵ نکته طلایی

چطور به طلاق نرسیم – دکتر نویری

نکاتی مهم در رعایت یک رابطه صحیح و سالم  

 

پیشگیری از طلاق یکی از تئوری های مورد علاقه و هزاران هزار بار بررسی شده تمامی جوامع پیشرفته و حتی ابتدایی بشری است.

اگرچه آموزش های پیش از ازدواج تاثیری بسیار ملموس و کاربردی در ازدواج های موفق دارند اما برای پیشگیری از طلاق کافی نبوده و آمار طلاق یک جامعه را به نحو چشمگیری کاهش نمی دهند.

دلیل ناکارایی برنامه ها و پروتکل های پیشگیری از طلاق به عوامل ذیل باز میگردد:

۱. غالب بیماران روانی و معتادین که توانایی داشتن یک رابطه موثر و مسئول را ندارند تمایل به ازدواج داشته و با کنترل علائم رفتاری خود و فریبکاری موفق به جاری شدن صیغه زوجیت می شوند

۲. غالب فرهنگ های موجود در خانواده ها فرد-محور بوده و تربیت زندگی مشترک به فرزندان داده نمی‌شود. در نتیجه فرزندان در سن ازدواج فاقد مهارتهای انتخابی-ارتباطی- تعاملی با همسر می باشند

بیشتر ببینید:
11 نشانه یک رابطه محکوم به تنش و سردی

۳. تاکید و اصرار جامعه به ازدواج کردن تا سن معینی بیشتر از تاکید به ازدواج صحیح بوده و در نتیجه افراد بدون آمادگی مهارتی-رفتاری و صرفا بدلیل ترس از ترشیدگی و افزایش سن مبادرت به ازدواج و تشکیل خانواده می کنند.

۴. آموزش پذیری در افراد جامعه با وجود تمامی تلاشها، زمان و منابع صرف شده همچنان در پایین ترین سطح مورد نیاز بوده و مردان خصوصا تمایل بسیار اندکی به آموختن مهارت های زندگی دارند.

این نبود فرهنگ “آموختن و یاد گرفتن از جای صحیح و معتبر و رضایت دادن به گفته ها و شنیده های اطرافیان و فضای مجازی” از بزرگترین مشکلات زوجین در حل تعارضات ارتباطی و زناشویی است

۵. تصور و تعریف افراد جامعه (مسئولین و مردم) از طلاق به طرز اغراق آمیزی غلط بوده و واکنش های ابراز شده (انکار، صبوری بی بازده، رقابت، خشونت، قهر، فداکاری، پیله کردن و …) تنها به پیچیدگی این موضوع می افزاید.

بیشتر ببینید:
رهایی از فوبیا و علل آن - قسمت اول - دکتر نویری

نتیجه این پیچیده سازی ها سوق ازدواج ها به سمت تنش بیشتر و نهایتا طلاق های عاطفی و رسمی است.

۶. اهداف افراد در ازدواج و باورهای آنان به مدیریت رابطه عمدتا از روی آرمانگرایی فردی بوده و این اهداف و باور ها سنخیت لازم با فرایند ازدواج را ندارند.

۷. در نهایت انتخاب همسر همواره و صرفا فرایندی حسی بوده که در غالب موارد توانایی زوجین در ادامه مسیر و همچنین مسیر سازی در ازدواج را نادیده میگیرد.

در همین زمینه :

۶ تکنیک موثر برای حل مشکلات زناشویی

 

۰/۵ (۰ Reviews)
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

(30 ساعت دوره های رایگان روانشناسی و مهارت فردی)

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+