نقش بیماری های روان در خستگی روانی

0

نقش بیماری های روان در خستگی روانی

تفاوت اختلال دوقطبی و اختلال شخصیت مرزی

 

گاهی اوقات فرد احساس می‌کند که افکار زیادی در ذهن او در حال چرخش است مثلا یک حرف، تایپ نامه‌ای در محل کار و غیره که در ذهن وی می‌چرخد و تکرار می‌شود؛ بهترین راه مقابله با این مشکل این است که افکار اضافی و کم اهمیت را کم و به ترتیب اهمیت، آنها را دسته بندی کنید؛ می‌توان برای این کار از نوشتن آنها روی کاغذ کمک گرفت. گاهی این اختلال به صورت بلوک فکری است یعنی تحت تأثیر عوامل مختلف ذهن تخلیه شده توانایی تصمیم گیری را از دست می‌دهد؛ بهترین راه در این مواقع داشتن استراحت کوتاه مثل یک خواب کوتاه است تا بتوان فرصتی برای آرام گرفتن و مرتب شدن ذهن ایجاد کرد.

از نشانه‌های بعدی بروز خستگی ذهنی داشتن رفتار تحریک پذیر است؛ یعنی فرد خیلی زود تحریک می‌شود و واکنش نشان می‌دهد که معمولاً با کاهش تعداد فعالیت‌های روزانه و داشتن استراحتی کوتاه مشکل حل می‌شود؛ نشانی بعدی فراموشی چیزهای کوچک مثل جای کلید و تماس گرفتن است؛که نشانه زوال عقلی نیست بلکه از علائم مهم و خستگی ذهنی محسوب می‌شود، همچنین عدم توانایی در مواجهه با سوالات دیگران و فرار از سوال‌های چالشی از دیگر نشانه‌های خستگی ذهنی است که معمولاً با دوری از فشار زیاد و کمک گرفتن از دیگران حل می‌شود.

از دیگر علائم مهم خستگی ذهنی فرو رفتن شخص در خود است البته لازم است یادآوری کنیم این حالت می‌تواند از علائم بیماری تشنج هم باشد اما در افراد سالم نشانه داشتن خستگی ذهنی است و با داشتن یک برنامه ریزی درست حل می شود همچنین ممکن است خستگی ذهنی منجر به کاهش یادگیری یا ایجاد اختلال توجه در این افراد شود.

خستگی فکری و ذهنی به چه معنا است و چطور می توان آن را رفع کرد؟

زمانی که دچار خستگی فکری میشوید، توانایی در انجام کارها کمتر می شود ،تصمیم گیری سالم سخت تر می شود، همچنین میزان تمرکز و آرامش پایین میاید و بروز احساسات با مشکل رو به رو میشود.با گذشت زمان، خستگی ذهنی می تواند منجر به فرسودگی کامل، مسائل فیزیکی و بیماری های مرتبط با استرس شود اما، زمانی که متوجه شدید که چرا احساس خستگی می کنید، می توانید اقداماتی را برای بازگرداندن انرژی انجام دهید.

بیشتر ببینید:
درمان خستگی ذهن و روان

علائم و نشانه های خستگی ذهنی و فکری :
خستگی ذهنی می تواند از طریق بسیاری از موارد آشکار شود:

خستگی فیزیکی:

بدن شما احساس خستگی می کند و شما در پایان روز به جای دویدن ترجیح می دهید روی صندلی بنشینید و از نوشیدنی چای لذت ببرید، حتی اگر شما بیشتر وقت خود را پشت میز گذرانده باشید.

 

بی قراری و تحریک پذیری:

شما سریع نسبت به رفتار دیگران ناراحت یا عصبی میشوید.

ناتوانی در تمرکز:

در این حالت تمام کردن پروژه و کار بسیار دشوار میشود ، تصمیم گیری برایتان سخت میشود، کلمه درست را نمی توانید پیدا کنید.

 

راههایی برای درمان و کاهش خستگی ذهنی:
چطور می توانیم برخی از این روزهای سخت را مدیریت کنیم بدون اینکه ما را از پا دربیاورند؟ برای پاسخ به این سوال در بخش از نمناک چند پیشنهاد بسیار ساده و البته موثر داریم.

 

۰/۵ (۰ Reviews)
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک − یک =

(30 ساعت دوره های رایگان روانشناسی و مهارت فردی)

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link


%50 تخفیف دوره درمان خستگی ذهن و روان

کد تخفیف : mental معتبر تا 24 ساعت آینده

(جلسه اول را رایگان دانلود کنید)

 
تهیه دوره درمان خستگی ذهن و روان
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+