پارانویید ها و هیستریانیک ها: دوقولو های بیمار

0

تعریف اختلال شخصیت پارانوئید:

بیماری پارانویا بیماری ایست که در آن فرد مبتلا بصورت تعمیم دهنده و فزاینده ای از بی اعتمادی و شک محسوس و نامحسوس نسبت به دیگران و خصوصا نزدیکان درجه یک از جمله همسر رنج میبرد. بیمار پارانویید از این احساس رنج میبرد که دیگران در صدد سوء استفاده، فریب، و ضرر رساندن به وی بوده و برای اثبات مدعای خود اقدام به دلیل سازی هایی می کنند که فقط مورد قبول خود آنها و کسانی که با آنها منافع مشترکی دارند می باشد. این افراد وحشت و هراس زیادی از در میان گذاشتن کار ها و امور خود خصوصا با کسانی هستند که مانند همسر ممکن است با آنها در تنش باشند.

ساده ترین جملات نیز در نظر آنها میتواند معانی منفی و تهدید کننده ای داشته باشد. تعریف و تمجید از آنها به توطئه سوء برداشت شده و همواره منجر به تلافی گری و کینه توزی های طولانی می گردد. به هرگونه حرفی که توهین تصور شود واکنش بسیار شدید و جنجالی و احتمالا فیزیکی داشته ولی خود از توهین کردن هیچ شرم و ابایی ندارند. حسادت، عقده حقارت و کم بینی از خصوصیات ثابت این افراد می باشد.

تعریف بیماری هیستریانیک:

بیماری هیستریانیک نوعی بیماری است که فرد مبتلا بطور فزاینده و تعمیم دهنده ای محتاج توجه بوده و رفتارها و واکنش های شدیدی نسبت به اکثر موضوعات و خصوصا موضوعات زندگی دارد. این بیماران در ابتدای آشنایی؛ با شادابی، جذابیت و روشنفکری خود قادر به مجذوب کردن اطرافیان و شرکای جنسی آینده خود بوده اما توقع و نیاز دائم آنها به توجه به مرور موجب از دست دادن وجه زیبای خود نزد دیگران می شود.

سبک بیان این افراد خاص خودشان بوده و معمولا با جنسیت یا سن آنها مغایرت مشخصی دارد. ابراز احساسات آنها معمولا اغراق آمیز بوده و می تواند موجب شرمندگی و خجالت نزدیکان و اطرافیان شود. این افراد بشدت دهن بین بوده اما در نهایت همان عملی را انجام خواهند داد که بیشتر تأمین کننده اهداف آنی آنها باشد. برای مبتلایان هیستریانیک روابط عاطفی در همان ابتدای رابطه بسیار عمیق تر و شدیدتر از موقعیتی است که رابطه در آن قرار دارد و به همین دلیل کنش های عاطفی آنان در طرف مقابل باعث واکنش های غیر منتظره و منفی می گردد.

وجوه تشابه(محسوس و نامحسوس):

توجه داشته باشیم که خصوصیات شمرده شده در این مقاله با توجه به شرایط مساعد بیماری قابل بروز بوده و بیماران شخصیتی قادر به کنترل و پنهان کردن افکار و رفتار های مریض خود در موقعیت هایی که به وجه اجتماعی آنان آسیب برساند هستند.

  • شکاکیت شدید

در هر دو بیماری اشاره شده پارانویید ها و هیستریانیک ها دائما از شک و سوء ظن به دیگران و خصوصا آنهایی که از نظر عاطفی با آنها نزدیک ترند بصورت آشکار و یا پنهان رنج می برند.

  • خودخواهی شدید

کلا بیماران شخصیتی شدیدا خودخواه بوده و به میل و هوس خود کاری را انجام می دهند. اعتراض اطرافیان در تغییر روش تا زمانی که تبدیل به تهدید نشده در بیماران شخصیتی موثر نمی افتد.

  • عصبی بودن شدید

پارانویید ها و هیستریانیک ها عمدتا بسیار عصبی و کلافه بوده و از کوچکترین مسئله ای حتی حاشیه ای میتوانند بشدت بهم بریزند.

  • تهدید و انجام تهدیدات

پارانویید ها و هیستریانیک ها از تهدید بعنوان یک ابزار کنترلی استفاده کرده و حاضرند به قیمت تخریب میزبان شخصیتی خود و بی اعتباری وی، همچنان رابطه را نگهدارند.

  • جنجال و بی آبروگی

به منظور نگه داشتن و حفظ میزبان شخصیتی ای مثل همسر، پارانویید ها و هیستریانیک ها از هیچ بی آبروگی و جنجالی دریغ نکرده و مادامی که میزبان به ملاحظات آبرو و شخصیت کوتاه میاید، این بیماران شدت رفتارهای نامتمدن خود را افزایش می بخشند.

مطالب مشابه در همین زمینه:

دوره اختلالات شخصیت: علائم و درمان

دوره پرورش شخصیت بالغ

  • تغییر سریع خلق و خوی

از آنجاییکه بیماران شخصیتی و خصوصا پارانویید ها و هیستریانیک ها دائما در حال پرداختن به مسائل حاشیه ای هستند، خلق و خوی آنها با تفاسیر و سوء برداشتهایی که میکنند بسرعت و حتی چندین بار در روز تغییر می کند. این تغییر سریع موود برای اطرافیان و نزدیکان بشدت استرس زا و تحلیل برنده بوده بطوریکه میزبان شخصیتی بعد از چندی مبتلا به عوارض و بیماری های شدید استرسی عصبی مثل درد های گوارشی و آرتروز عصبی می شود.

  • وابستگی بیمارگونه عاطفی

پارانویید ها و هیستریانیک ها به میزبان شخصیتی، افراد درجه یک خانواده، و بعضی از دوستان وابستگی بیمار گونه ای دارند که در قالب عشق و دوستی نبوده بلکه بیشتر جنبه تکیه گاه را تداعی میکند. این وابستگی در دراز مدت باعث تخریب روابط انسانی و متعارف شده و شکلی بسیار یکطرفه و ناخوشایند بخود اتخاذ میکند.

  • خود محرومی

پارانویید ها و هیستریانیک ها به قیمت از دست دادن رفاه ، آسایش و آرامش خود و حتی بر روی مسائل بسیار کوچک حاشیه ای حاضرند به لجاجت و تنش پرداخته و خود نیز متضرر شوند. زندگی با پارانویید ها و هیستریانیک ها یعنی در برزخی معلق بودن که هیچ خوبی همیشه خوب نیست و هر بدی اگر از طرف آنان باشد بد نیست و اگر از طرف دیگران باشد بی نهایت بد است.

بیماری-پارانویید

پارانویید آزار و تعقیب و تفاوت آن با اختلال شخصیت پارنویید

بیماری اختلال شخصیت پارانویید یعنی اختلالی که بواسطه آن فرد بطور مستقیم یا غیر مستقیم نسبت به همسر، فرزندان، یا اطرافیان و زیردستان سوظن و شکاکی داشته و به بهانه نگرانی، دوست داشتن ریاد، احتمال خطرات جامعه خراب و غیره مبادرت به کنترل رفت و آمد و حتی کنترل اعمال افراد نامبرده میکند

پارانویید آزار و تعقیب اما بهم ریختگی روانی-بینشی نسبت به واقعیت هاست بطوریکه فرد مبتلا، احساس تعقیب شدن، تحت نظر بودن،  استراق سمع و شنیده شدن توسط سازمان های اطلاعاتی و غیره دارد

تفاوت پارانویید آزار و تعقیب با دیگر انواع پارانویید در دلیل ابتلا به این بیماری است بطوریکه برای ابتلا به پارانویید آزار و تعقیب یا فرد می باید مبتلا به طیف بیماری های شیزوفرنی باشد یا با استفاده از مواد مخدر و محرک مثل ماری جوانا، شیشه، کراک، و دیگر محرک های صنعتی دچار ضایعات وآسیب های مغزی شده باشد.

افرادی که دچار پارانویید آزار و تعقیب هستند به همه مظنون بوده و تصور میکنند که اطرافیان: جاسوس، عوامل سازمان های اطلاعاتی، و با توطئه و دسیسه در صدد آسیب به این بیماران می باشند.

به همین دلیل و برای حفاظت از خود مکررا و براحتی دروغ گفته و نام، لوازم شخصی، اتفاقات افتاده به آنها، مکان های تردد،   زمان های صرف شده  و حتی احساسات خود را از دیگران (حتی دکتر خود) پنهان میکنند.

پارانویا یکی از بدترین بیماری هایی است که روان انسان را مورد تهدید قرار می دهد. متاسفانه مبتلایان به بیماری پارانویید در اکثر مواقع نه تنها از بیمار بودن خود با خبر نیستند بلکه اعتقاد محکمی به بیمار بودن دیگران و خصوصا جامعه اطراف خود دارند.
مبتلایان به بیماری پارانویید عمدتا افرادی بدبین و تک رو بوده و تنها به خود و نظرات و افراد مورد تایید خود در زندگی تکیه میکنند.

افراد پارانویید عمدتا روز خود را در رنج زندگی میکنند و از گذشته و آینده خود در عذاب هستند. ولی هرگز به ذهن این افراد خطور نمیکند که این طرز زندگی روزانه غیر عادی بوده و ممکن است به نوعی اختلال دچار باشند.
اختلالی که این افراد به آن دچار می باشند داشتن بینشی مریض و تربیتی نا سالم است که موجب ناتوانی این افراد و هدر رفتن استعدادها و نبوغی می باشد که عمدتا افراد پارانویید آن را دارا می باشند.

ضعف بینش و عدم توانایی در تمایز و الویت بندی مسائل همواره باعث هرز رفتن قوای فکری، پیش بینی و پیش دستی های رنج آور و در نهایت درگیری با اطرافیان و نزدیکان میگردد.

بینش مریض می تواند براحتی نه تنها زندگی فرد را تباه کرده و وی را فردی منزوی و ظاهر ساز سازد بلکه باعث بروز انواع بیماری های جسمی و خصوصا التهابات مفصلی و گوارشی بدلیل اضطراب می شود.
خوشبختانه آموزش و مشاوره در هر سنی قادر به تصحیح بینش بیمارگونه بوده و می تواند فرد را از جهنمی که خود خویش را به آن محکوم کرده نجات بخشد.

درمان  پارانویید:

در صورتیکه پارانویید آزار  و تعقیب در اثر مصرف روانگردانها بوده و مدت زمان زیادی از این مصرف نگذشته باشد احتمال درمان این بیماران بسیار بالاست ،دارو درمانی تحت نظر روانپزشکان و بستری شدن در بیمارستان شروع درمان پارانویید آزار و تعقیب می باشد.
پس از تثبیت شدن خلق و خوی بیماری، شروع رواندرمانی توسط روانشناسان امکان پذیر است.
منبع: طب روان
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − هفت =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link