جراحی زیبایی از نظر روانشناسی

جراحی زیبایی
0

دکتر سیامک نویری

ایرانی ها مردمان زیبایی هستند. اما جدای از چشم ها و ابروهای زیبایی که در اقوام مختلف ایرانی دیده می شوند، امروزه بینی های قلمی ی سر بالا و گونه های برجسته جذاب و لب هایی که دیگر غنچه ای نیستند بلکه تبدیل به گلهای کاملا شکفته-شده شده اند نیز به زیبایی آنها افزوده شده است. این در حالی است که کشورهایی که برای اولین بار مبادرت به انجام جراحی زیبایی در آنها شده این تعداد جمعیت بهینه شده ندارند

به عبارت دیگر اگرچه بینی کوچک و صاف، گونه برجسته و لبهای پُر، از ملاک های زیبایی در اقصی نقاط دنیا محسوب میشود، اما بسیاری از مردان و زنان کشورهای دیگر از داشتن بینی های طبیعی و گونه های نه چندان برجسته و لبهای کوچک و خطی خود کاملا راضی اند. دلیل این کمال طلبی بیشتر ایرانیان و خصوصا نسل جوان، مسلما در شعور و هنر زیبایی شناسی بیشتر ما نیست. بلکه نحوه ای است که نسل های امروزی ما به واسطه آن احراز هویت می کنند.

چگونه؟! برای روشن شدن موضوع نیازمند توضیح هویت و رابطه آن با این رفتار ها هستیم.

هویت افراد برگرفته از شخصیت آنهاست و شخصیت افراد خصوصیتی است که از کودکی شروع به شکل گیری می نماید.    این شکل گیری با الگو برداشتن از محیط فرد و افرادی که در آن زندگی میکنند (مثل:والدین، معلم و دوست) و معیار هایی که محیط و افراد خود را پایبند و مقید به آن می دانند، اتفاق می افتد.   در نتیجه تایید و نکوهش اجتماع از ظاهر و رفتار افراد، تاثیر مستقیمی در شخصیت سازی و انجام تغییراتی دارد که خود را نیازمند به آن می بینند.

طبیعتا هر چه اجتماعی، فرهنگی تک بعدی تر و یک سویه تر داشته باشد، معیار های مثبت و متنوع کمتری نیز برای آحاد خود تعریف کرده و بیشتر به نکوهش و سرزنش طیف های متفاوت شخصیتی و سلیقه ای شهروندان خود می پردازد.   به عنوان مثال در جوامع شهری خودمان که تحصیلات عالیه و تخصص های صنعتی و هنری ارجحیت چشمگیر و ملموسی محسوب نمی شود و تضمینی برای یک زندگی بهتر و مرفه تر نیست، جوانان ما بطور طبیعی جذب معیار هایی می شوند که برای آنها ارجحیت و تضمین شخصیت و رفاه اجتماعی را دارا باشد. 

  در واقعیت امروز جامعه ما زیبایی ظاهری، لباس های مُد روز، و ماشین های لوکس از این معیار های ارجح سازنده و چشمگیر می باشند.  حال اگر معیار های اجتماعی  برای طیف وسیعی از اجتماع شغل آفریننده بود و افراد به نسبت استعدادهایی که داشتند می توانستند بطور حرفه ای خود را مشغول کرده و در اجتماع نیز مورد تایید باشند، جذابیت های ظاهری نیز درخشش کمتری داشته و تنها در جای خودمجال بروز می یافتند.

این دقیقا بدان معنی است که انجام جراحی های زیبایی و رعایت مد روز و تصاحب ماشین و خانه ی زیبا نه تنها امری نا پسندیده نیست،   بلکه یکی از ملاک های پویایی افراد و همت و انگیزه آن محسوب میشود.   ولی همانطور که گفته شد یکی از ملاک ها و نه تمامی آنها.

بنابراین وقتی رفتاری افراطی و یا تفریطی در اجتماعی مُد می شود، در واقع بیانگر تهی شدن اجتماع از گوناگونی های صحیح ملاک هایی است که سلامت و صیانت شخصیت و هویت شهروندان آن جامعه را پاسداری می کند.   مُد شدن جراحی های زیبایی نیز مستثنی از این قانون رفتار شناختی نیست.   وقتی فردی بدلایل پزشکی ضروری مثل سوختگی ها، اختلالات تنفسی، و دفورمه شدن های فاحش اقدام به جراحی زیبایی میکند، عملی توجیه پذیر انجام داده است.   اما وقتی افراد بدلیل فشار مدهای جدید و همگونی با همسنّان و هم نوعان خود مجبور به هزینه و انجام جراحی زیبایی میشود، طبیعتا این رفتاری ناسالم و نشانگر اعتماد و عزت نفس پایین تر است.

راه حل چیست؟

همانطور که گفته شد جامعه تک بعدی اقدام به همگون سازی می نماید.   اگر فرهنگ گوناگونی با تضامن اقتصادی لازم در جامعه توسط تمامی شهروندان آن حمایت شود این پدیده ناسالم رفتاری نیز در اجتماع تعدیل شده و نیازی به عکس العمل های پر هزینه و وقت گیر پیشگیرانه و بهزیستی ندارد.    به عبارت دیگر اگر توانایی های افراد و استعداد های بروز داده شده در جامعه جایی برای شکوفایی داشته باشند و از این شکوفایی بهره های معیشتی و اقتصادی نیز نصیب آنها شود، شهروندان بطور خودکار احساس رضایتمندی و اعتماد بنفس بالا داشته و از خاص بودن خود ارضاء و خوشدل هستند.

  در این حالت تفاوت بینی ها، پُری لبها، برجستگی گونه ها و کوچک و بزرگی سینه ها همه شاخص خاص بودن محسوب شده و فرد تمرکز مالی و ذهنی خود را در افزایش هنر و تخصص خود بکار خواهد گرفت.   اما اگر شهروندان جامعه هیچ احترامی برای استعدادها و تفاوتهای ناشی از آن قائل نباشند، اختلاف های طبقاتی رشد کرده و هجوم استعدادها برای جبران نقصان های معیشتی-شخصیتی بسوی افراط و تفریط های مالی و ظاهری متمرکز می شود.   در این حالت همه سعی در داشتن ظاهری با یک استاندارد زیبایی و ماشین و لباس هایی در سطوح افراطی و غیر قابل توجیه خواهند داشت.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+