دردهای سوماتیک ناشی از اضطراب یا افسردگی

0

دردهای سوماتیک و دردهای  روان تنی ناشی از اضطراب یا افسردگی

 سردردها و حملات میگرنی، ناراحتی های قلبی بدون منشا فیزیکی، فشار خون عصبی، حملات ام اس، تشنج، کوری اضطرابی، دردهای عضلانی و استخوانی خصوصا در ناحیه کمر و گردن، مشکلات گوارشی دردناک میتونند منشا روحی و روانی داشته باشند

در پادکست زیر  با اشاره به این دردها میتونید بدنبال درمان صحیحی باشید که ریشه درد رو پیدا و درمان صحیحی رو به شما ارائه میده

در پادکست زیر دکتر نویری به این موضوع پرداخته

 

 دو واژه «روان» و «تن»، دردهای روان تنی به علائم فیزیکی واقعی گفته می شوند که با ذهن ایجاد می شوند. برخلاف هیپوکندریا یا خودبیمار انگاری که بیمار مبتلا به آن دچار ترس مزمن از بیماری است و تصور می کند دردهای جزئی نشانه ای از یک بیماری سخت هستند، افرادی که دچار دردهای روان تنی هستند، اغلب دچار دردهای جسمی واقعی و ناتوان کننده می شوند. با این حال، پس از معاینه پزشک وجود هیچ گونه بیماری یا مشکلی تایید نمی شود و فرد کاملا سالم است. چطور ممکن است؟

خود بیمار انگاری چیست و چه تفاوتی با دردهای روان تنی دارد؟
خود بیمار انگاری با ترس دائمی از ابتلا به یک بیماری جدی و خطرناک همراه است. آیا سردرد دارید؟ شاید تومور مغزی باشد. احساس تهوع دارید؟ شاید دچار نوع وخیمی از سرطان شده اید. این در حالی است که افراد طبیعی به این فکر می کنند که سردردشان می تواند در اثر کم آبی و تهوع آنها به خاطر چیزی باشد که خورده اند. افرادی که دچار خود بیمار انگاری هستند از ترس دائمی رنج می برند. این ترسی است که به مراجعه مداوم به پزشک، آزمایشات مکرر ختم می شود.

افرادی که دچار این اختلال هستند بر این باورند که هر نوع علامتی می تواند نشانه اولیه یک بیماری خطرناک و مرگبار باشد و با ترس دائمی از بیماری زندگی می کنند. این در حالی است که افرادی که دچار دردهای روان تنی هستند، دارای نشانه های واقعی بالینی هستند که هر روز با آن دست و پنجه نرم می کنند.

علائم دردهای روان تنی:
دردهای روان تنی به هر گونه درد جسمی گفته می شود که دارای توضیح پزشکی، منطقی و واقعی نیست. علائمی که بیماران به آن اشاره می کنند بسیار زیاد و متنوع است، اما رایج ترین علائم عبارتند از:

تهوع
درد عضلانی
سردرد/میگرن
افزایش ضربان قلب
درد سینه
خستگی
لرز
دردهای معده و مشکلات گوارشی
بسیاری از این علائم زمینه ساز بیماری های دیگری هستند و اغلب به استرس و اضطراب ارتباط پیدا می کنند. بنابراین، تعجب آور نیست که تشخیص اختلال دردهای روان تنی بسیار دشوار باشد.

تشخیص دردهای روان تنی:
پزشک چطور می تواند به این نتیجه برسد که دردی که حس می کنید حاصل دردهای روان تنی است؟ اولین گام رد بیماری های محتملی است که می توانند عامل درد باشند. با وجودی که این کار به انجام آزمایشات متعدد، رادیوگرافی و دیگر روش های تشخیصی نیاز دارد، اما نباید احتمال ابتلا به یک بیماری نادیده گرفته شود. زمانی که تمام احتمالات رد شد، بیمار به متخصص اختلالات دردهای روان تنی ارجاع داده می شود. در برخی موارد، ارجاع به روانپزشک و روانشناس نیز ضروری است.

منبع

در همین زمینه:

درمان اضطراب با ۶ تکنیک موثر

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + هشت =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link