روش‌های افزایش اعتماد ‌به ‌نفس در سخنرانی

0
۷۰ درصد مردم دچار مشکل Glossophobia یا ترس از حرف زدن در جمع هستند. بنابراین اگر سخنرانی در یک اجتماع کوچک یا بزرگ را به آن‌ها بسپارید، احتمالا خیلی سریع یا یکنواخت صحبت می‌کنند. حضور مخاطبین را نادیده می‌گیرند و تا حد امکان با آن‌ها چشم‌درچشم نمی‌شوند. همینطور تمام مدت سخنرانی سعی می‌کنند تا این ترس و اعتماد به نفس پایین خود را پنهان کنند.

اعتماد به نفس پایین و ترس از صحبت در جمع، برای بیشتر افراد شبیه یک مبارزه دائمی است که انرژی زیادی از آن‌ها می‌گیرد. در این مطلب قصد داریم روش‌هایی ساده و کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی و صحبت در جمع را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

چطور با ترس از صحبت در جمع روبرو شویم؟

حتی افراد حرفه‌ای هم گاهی برای سخنرانی در جمع مضطرب و عصبی می‌شوند. اما داشتن یک روال آماده‌سازی شخصی به آن‌ها کمک می‌کند تا تمام اعتماد به نفس خود را جمع کنند و بر اوضاع مسلط شوند. شما هم می‌توانید از الگوهایی مشابه برای افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی کمک بگیرید.

اعتماد به نفس در سخنرانی

 

۱- آماده‌سازی و سازماندهی
در چه کارهایی مهارت دارید؟ آیا هنگام انجام مهارت‌های واقعی‌تان هم اعتماد به نفستان را از دست می‌دهید و عملکردی ضعیف دارید؟ احتمالا خیر. چون از زیر‌وبم انجام آن مطلع هستید و سال‌ها برایش زمان صرف کرده‌اید. به همین خاطر روی آن کنترل کامل دارید. برای افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی و تسلط در صحبت کردن هم باید زمان صرف کرد. در این صورت مشکلات کمتری هنگام صحبت در جمع برایتان پیش می‌آید.

• از محل برگزاری سخنرانی بازدید کنید.
• مطمئن شوید که حداقل یک روز قبل از سخنرانی مطالب مورد نیاز ارائه خود را پرینت بگیرید.
• روی متن سخنرانی خود نشانه‌های کوچک یا یادداشت بگذارید. تا در هنگام سخنرانی اگر رشته کلام از دست‌تان خارج شد از آن‌ها برای برگشت به دنباله صحبت خود استفاده کنید.
• ممکن است که ویدئو یا پروژکتور خراب شود. پس خودتان را برای خطاهای فنی آماده کنید.
• کمی زودتر در محل سخنرانی حاضر شوید.
• از همه مهم‌تر اینکه چندین بار متن سخنرانی را تمرین کنید. این تمرین فقط روخوانی نیست. بلکه می‌تواند شامل تنظیم حرکات بدن و چهره مناسب، تغییر تن صدا و… باشد.

در همین زمینه:

۸ مهارت در صحبت کردن و مذاکره با خانواده، همسر،فرزندان، دوستان و همکاران

۲- تصویرسازی ذهنی مثبت

چطور وقتی خودتان را برای پیشامدهای ناخوشایند آماده می‌کنید، انتظار چیزهای خوب دارید؟ افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی یک هدف است. ولی لزومی ندارد در تمام مدت، نداشتن این معیار را به رخ خودتان بکشید. در عوض از تصویرسازی ذهنی مثبت برای آرام کردن استرس و نگرانی‌تان استفاده کنید که در نهایت شما را به اهدافتان خواهد رساند.

جلسه سخنرانی را تصور کنید. خودتان را مجسم کنید که پشت تریبون با اعتماد به نفس در سخنرانی حاضر شده‌اید. اگر مدام تجربیات ناموفق قبلی جلوی چشم‌تان می‌آیند، آن‌ها را در ذهنتان اصلاح کرده و با تصاویر جدید جایگزین کنید.

سخنرانی

 

بیشتر ببینید:
روان درمانی چاقی (روانشناسی تغذیه)

۳- مدیریت اعصاب
شما را به سخنرانی دعوت کرده‌اند تا مخاطبین صحبت‌ها، دانش و تجربیات‌تان را بشنوند. کسی نمی‌خواهد شما را تمسخر کند. بنابراین برای مدیریت اعصابتان برنامه‌ریزی کنید.

• ۱۲ ساعت قبل از سخنرانی کافئین مصرف نکنید. این ماده محرک احساس تنش‌تان را بیشتر می‌کند.
• در مسیر رسیدن به محل سخنرانی یک پادکست یا موزیک آرامش‌بخش گوش کنید.
• تمرین‌ تنفس و تمرکز حواس را ده دقیقه قبل از شروع سخنرانی انجام دهید.
• اگر وقت آزاد بیشتری دارید چند ساعت قبل از سخنرانی کمی ورزش کنید. با ورزش اندروفین آزاد می‌شود که سطح استرس‌تان را کاهش می‌دهد. در نتیجه احساس بهتری در زمان سخنرانی خواهید داشت.

سخنرانی
۴- چکار کنیم که مخاطب سخنرانی متوجه اضطراب ما نشود؟

پاسخ کوتاه این است که اعتماد به نفس در سخنرانی را از روزهای قبل تمرین کنید. می‌پرسید چطور؟

برای افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی به نشانه‌ها کوچک و جزئیات دقت کنید:
• نشانه کوچکی مثل برقراری تماس چشمی با مخاطب معجزه می‌کند. در ۵ دقیقه اول سخنرانی توجه مخاطب را به خود جلب کنید.
• اگر امکانش وجود دارد در هنگام سخنرانی روی صحنه حرکت کنید.
• حالات صورت‌تان را با مفهوم کلام خود هماهنگ کنید.
• تنفستان آرام و ثابت باشد. (با تمرین تنفس به این ویژگی دست پیدا کنید)
• تن صدایتان را تنظیم کنید. صدا نباید خیلی بلند یا آهسته باشد. همینطور بهتر است دارای اوج و فرودی مناسب باشد.

 

حرف آخر اینکه؛
افرادی که عزت نفس پایینی دارند اغلب از موقعیت‌های دشوار دوری می‌کنند. برای افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی چالش‌ها را بپذیرید. پذیرش چالش به این معنی نیست که تنهایی از عهده کارهای سخت برآیید. گاهی جستجو برای کمک، چالش بزرگتری است. موفقیت زمانی بدست می‌آید که خودتان را برای امتحان چیزهای سخت آماده کنید.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =

برای دانلود رایگان دوره ها کلیک کنید
close-link
دوست داری تو چه زمینه ای رشد کنی؟عزت نفس -فن بیان - موفقیت (کلیک کن)
+